Od pięciu lat jeździ rowerem po świecie. Właśnie odwiedził Kalisz [ZDJĘCIA]

2
Fot. kalisz.pl
Pochodzi z Kalisza, mieszka za granicą, ale wszędzie go pełno, bo od kilku lat jeździ rowerem po świecie. Patryk Krucza właśnie odwiedził Kalisz - swoje rodzinne miasto. To jeden z przystanków na trasie dalszej podróży.

Kaliszanin Patryk Krucza odwiedził swoje rodzinne miasto. To mieszkający za granicą młody człowiek, który od kilku lat przemierza kulę ziemską rowerem. Na stałe mieszka w Jersey, ale częściej można go spotkać w podróży w różnych zakątkach globu. Właśnie przyjechał do Kalisza. To jego kolejna wyprawa do Polski. – W pierwszą podróż wybrałem się w wieku 22 lat. Miałem do dyspozycji najtańszy rower i najzwyklejszy namiot. Trudne warunki nie zniechęciły mnie jednak do zwiedzania świata, wręcz przeciwnie, tak zaczęła się trwająca do dziś przygoda – powiedział Patryk Kucza.

20 września 2019 roku rozpoczął drugą podróż dookoła świata. Tę datę wybrał nieprzypadkowo. 20 września 1519 roku Ferdynand Magellan rozpoczął pierwszą wyprawę dookoła świata i chciał do niej nawiązać. Tamta odbywała się statkiem, ta Patryka – rowerem przez Europę, Azję, Australię i Amerykę Południową. Łącznie 21 tys. mil, co odpowiada okrążeniu Jersey aż 500 razy. Niestety, podróż została przerwana przez pandemię koronawirusa. Walka z nim zastała Patryka w Malezji, gdzie musiał pozostać na dłużej. Teraz obieżyświat przyjechał do Kalisza. – Niezwykle cieszy fakt, że człowiek, który widział niemal cały świat, powraca do swojego rodzinnego miasta i jest dumny ze swojego pochodzenia – wyjaśnił w rozmowie z nim prezydent Krystian Kinastowski.

Kalisz był jednym z wielu przystanków na trasie podróży dookoła świata. Z tego miasta prosto do Warszawy Patryk udał się w minioną sobotę. Stamtąd wyruszy do Szwecji.

Podczas podróży po wielu krajach nie brakuje przygód, choć podróżnik cieszy się, że w porównaniu z długością trasy, nie ma ich aż tak wiele. Po drodze skradziono mu jednak telefon, musiał zmagać się z zepsutym rowerem, a w Iranie trafił na okres zamieszek antyrządowych. Są jednak i pozytywne akcenty jak dotarcie do… polskiej wioski położonej na obrzeżach Stambułu po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor. W Polonezköy osiedlili się polscy imigranci w połowie XIX wieku. Wtedy też powstała miejscowość licząca ponad 390 mieszkańców.

Ciekawe wrażenia w świat Patryk Krucza wywiezie także z Kalisza, gdzie zwiedził wyremontowaną właśnie wieżę kaliskiego ratusza i obejrzał mutlimedialną ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu miasta.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. 7
    1

    Kilka lat temu Pan Somen Debnath rowerem odwiedził 60 krajów, przejechał 90 tysięcy kilometrów a gdy dotarł do Polski to mu w nocy rower ukradli.

  2. Przed wielu laty do Ostrowa przyjechał rowerem pewien gość z Rumuni. Także zwiedzał świat a pracownicy Mera Zap zabudowali mu rower tak, by nie przeszkadzały mu warunki atmosferyczne.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick