Miliony na pleszewską chirurgię onkologiczną

1
Fot. facebook.com/Powiat Pleszewski
Pleszewskie Centrum Medyczne otrzyma z ogólnej rezerwy budżetowej blisko trzy miliony złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację i przebudowę pomieszczeń, by zwiększyć dostępność do chirurgii onkologicznej.
Szpital w Pleszewie przygotowuje się do remontu czwartego piętra znajdującego się w głównym budynku lecznicy. Wcześniej była tam ulokowana poradnia kardiologiczna i oddział onkologiczny. Dzięki przeniesieniu obu w inne miejsca szpital zyskał kolejny oddział do zagospodarowania. Do remontu ostatniej kondygnacji pleszewska lecznica przymierzała się już od dawna, jednak brakowało na ten cel pieniędzy. Koszt inwestycji to ponad dwa miliony złotych, a kolejne fundusze muszą być wydane na zakup odpowiedniego sprzętu na wyposażenie oddziału. Wartość całego projektu to 3,5 miliona złotych. Rządowe dofinansowanie to 2,8 miliona, a wkład własny pleszewskiego samorządu powiatowego to 700 tysięcy złotych. – Pozytywne rozpatrzenie wniosku to dla pleszewskiego szpitala kolejna szansa na polepszenie warunków i zwiększenie dostępności do chirurgii onkologicznej, czyli świadczeń dla pacjentów oczekujących na operacje onkologiczne. Tego rodzaju działania mieszczą się w długofalowej strategii naszej placówki i mam tu na myśli przede wszystkim chorych na raka jelita grubego i raka piersi. Kwota, którą otrzymaliśmy, jest bardzo dużym odciążeniem dla budżetu szpitala i trudno byłoby znaleźć takie środki we własnych funduszach – podkreśla Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.
Remont dawnej onkologii będzie obejmował przede wszystkim kompleksową modernizację piętra polegającą na wykonaniu prac budowlanych, wymianie instalacji sanitarnej i elektroinstalacyjnej. Powierzchnia całego oddziału to blisko 400 metrów kwadratowych. – Projekt zakłada m.in. wyburzenie ścianek działowych, demontaż starej stolarki drzwiowej i wymianę na nową, przygotowanie gniazd pod nową instalację elektryczną oraz wymianę instalacji sanitarnej. W planach jest też zmiana układu pomieszczeń. Wszystkie sale dla pacjentów będą miały przylegające do nich sanitariaty, a na oddziale zostanie też zainstalowana centralna klimatyzacja – wylicza Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych w PCM.
Prace remontowe rozpoczną się lada dzień i powinny zakończyć się do 31 grudnia tego roku.
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick