Kolejne samorządy dostarczają mieszkańcom maseczki [ZDJĘCIA]

2
Fot. UMiG Pleszew
Pleszew i Nowe Skalmierzyce także włączyły się w akcję dostarczania mieszkańcom maseczek ochronnych. Obowiązek noszenia ich albo chustek bądź szali zasłaniających usta i nos, wejdzie w życie 16 kwietnia.

Od czwartku 16 kwietnia każdy w przestrzeni publicznej czy sklepach będzie miał obowiązek zasłaniania twarzy maseczką lub chustką bądź szalikiem. Jednak jeszcze przed ogłoszeniem tego nakazu przez premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego część samorządów w naszym regionie zdecydowały się rozdać mieszkańcom właśnie jednorazowe maseczki.

Pisaliśmy o tym, że tego typu inicjatywy zostały wdrożone w życie m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, ale także w gminach: Jarocin, Żerków i Raszków. Podobne wsparcie dla mieszkańców zadeklarowali także włodarze Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, a także Pleszewa.

Pomagają, szyją przekazują

W pierwszym z tych samorządów maseczki trafiły do mieszkańców w Wielki Piątek, o czym poinformował włodarz w oficjalnym komunikacie skierowanym do mieszkańców. Noście je, bo mają służyć waszemu bezpieczeństwu. Dbając o siebie, dbamy wówczas o innych, zapobiegając rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa. Na terenie naszej Gminy mamy ponad 4600 gospodarstw domowych, na każde z nich przypadną 2 maseczki. Proszę jednak o cierpliwość i spokój, gdyż nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich państwu w jeden dzień. Akcja ma charakter długoterminowy, będzie kontynuowana po świętach do skutku” – podkreślił Jerzy Łukasz Walczak.

CZYTAJ: Ostrów wstrzymuje kursy do Krotoszyna, a Krotoszyn do Jarocina

W akcję dostarczania maseczek zostali zaangażowani strażacy oraz harcerze. Do rozdysponowania jest 10 tys. tego typu produktów ochronnych. Połowę z nich uszyła lokalna firma Printwizards, która przekazała też od siebie 1 tys. sztuk. „Drugą część – niezastąpione członkinie KGW i ochotniczki, które w ostatnim czasie uszyły ich już tysiące na rzecz ostrowskiego szpitala. Widać, że wszyscy chcemy sobie nadal wzajemnie pomagać. I tak to właśnie ma działać!” – napisał włodarz Nowych Skalmierzyc.

Najpierw seniorzy, później pozostali

Maseczki wielorazowego użytku wkrótce trafią też do mieszkańców gminy Pleszew. Samorząd rozpoczął wsparcie od grupy najbardziej narażonej na zakażenie, a więc od seniorów. Każdy z nich otrzymał dedykowany pakiet, który zawierał: maseczkę wielokrotnego użytku oraz ulotkę informacyjną, w której oprócz praktycznych informacji można znaleźć przepis na wykonanie domowego płynu do dezynfekcji. – Docelowo otrzyma je ok. 8 tys. mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew po 60. roku życia. Najpierw trzeba pakiety skompletować. Do akcji pakowania zgłosili się urzędnicy oraz wolontariusze z pleszewskiego Centrum Wolontariatu. Oczywiście będzie się to odbywać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny – wyjaśnia Anna Bogacz, rzecznik UMiG w Pleszewie.

CZYTAJ: Uczeń IV LO w Ostrowie już zdał maturę. Jak to możliwe?

Pierwsze pakiety pod drzwi seniorów trafiły jeszcze przed świętami. Kolejne mają dotrzeć w najbliższych dniach. W dostarczaniu ich, pomagają strażacy ochotnicy. – To pierwsza grupa mieszkańców, której dostarczamy maseczki. Jak wiadomo, jest ogromny problem z ich dostępnością. Jeśli się uda kupić kolejne, na pewno trafią do następnych grup pleszewian – powiedział kilka dni temu burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Jak się okazuje, sprowadzenie dodatkowych maseczek zakończono w przeciągu kilku dni, a na fanpage’u włodarza pojawił się komunikat z deklaracją, że wkrótce trafią one do każdego mieszkańca Pleszewa i ościennych miejscowości na terenie gminy. „maseczki przyjechały do ratusza. Dystrybucja zacznie się w środę. Pakiety dla seniorów są nadal systematycznie dostarczane. Decyzją przewodniczących osiedli cześć z nich zostanie zakupiona z funduszów osiedlowych. Wspólnie możemy więcej! Do dzieła!” – zakomunikował.

Trójwarstwowe maseczki z certyfikowanego materiału są wielokrotnego użytku. Można je prać, suszyć i sterylizować.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobry pomysł z tymi maseczkami. Przy okazji akcji dostarczania maseczek ochronnych dla mieszkańców Ostrowa proponuję przy okazji dostarczanie maseczek „przeciwsmrodowych” dla mieszkańców tej części Ostrowa/ Zębców i okoliczne osiedla/ gdzie zlokalizowane jest słynne wysypisko śmieci- smród niebawem sie zacznie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick