Uczeń IV LO w Ostrowie już zdał maturę. Jak to możliwe?

11
Na zdjęciu Konrad Tetrzona, finalista Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Niemieckiego | fot. powiat-ostrowski.pl, grafika: wlkp24.nfo
Konrad Tetrzona został finalistą 43. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. Nagrodą za osiągnięcie tak wielkiego sukcesu ucznia IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim jest zwolnienie z pisania matury z tego języka. Jest to równoznaczne z uzyskaniem 100 procent punktów zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

“Matura zdana” – o takim komunikacie marzą setki tysięcy tegorocznych maturzystów. Nieodzowny poziom stresu, który zawsze jest obecny na kilka tygodni przed egzaminem dojrzałości, tym razem jest jeszcze potęgowany przez niepewność związaną z przesunięciem testów w związku z koronawirusem.

CZYTAJ: Jej syn jest policjantem. Dla niego i innych mundurowych szyje maseczki

Jak się okazuje, są jednak osoby, które mogą spać spokojnie, bo… maturę mają już zdaną. Taką osobą jest Konrad Tetrzona , uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Tuż przed Wielkanocą został finalistą 43. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego i nie będzie musiał zdawać tego przedmiotu.

– Sukces jest ogromny biorąc pod uwagę, jakimi umiejętnościami i jaką wiedzą muszą się wykazać uczniowie na poszczególnych etapach olimpiady. Uczestnicy muszą biegle posługiwać się językiem niemieckim, zarówno w mowie jak i w piśmie, posiadać obszerną wiedzę dotyczącą literatury, historii oraz krajo- i kulturoznawstwa niemieckiego obszaru językowego. A przypomnę, że są to Niemcy, Austria, większa część Szwajcarii i Lichtenstein –  mówi Małgorzata Jędroch, nauczycielka Konrada.

CZYTAJ: Las na dywanie i kosmiczne bajki

Potwierdzeniem jej słów może być fakt, że awans do finału jest możliwy po otrzymaniu 95 procent punktów z części pisemnej egzaminu. Dodatkowo należało toczyć rozmowy z trzema komisjami oceniającymi inny zakres wiedzy, a więc znajomość literatury, historii i kultury, a także poziom językowy. – W tym roku sytuacja jest wyjątkowa i nie odbędzie się oficjalne spotkanie, by wręczyć nagrody. Potwierdzeniem wielkich umiejętności Konrada i wielkiego sukcesu będzie na pewno to, że jest on zwolniony z egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na obu poziomach, a na jego zaświadczeniu maturalnym pojawi się 100 procent punktów – dodaje Małgorzata Jędroch.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

  • 2
   8

   Po to, żeby taki Nikt jak ty głupio się dziwił. To wielki sukces, bo laureatów tych konkursów w Polsce jest niewielu.

 1. 11

  Ten chłopak nie zdał żadnej matury. Jest jedynie zwolniony ze zdawania z języka niemieckiego, a pozostałe przedmioty musi zdawać jak każdy inny. Może się teoretycznie zdarzyć, że tej matury nie zaliczy.

 2. 3
  3

  A mój syn jest laureatem ogólnopolskiej olimpiady historycznej i jest zwolniony z matury z historii tylko nikt o tym nie pisał. Aaa no tak on nie uczył się historii Niemiec tylko Polski…

 3. 2
  1

  Gratulacje! Jestem dumna, że w Ostrowie mamy taką zdolną młodzież. Wielu sukcesów w przyszłości no i połamania pióra na maturze 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick