Jarosław Urbaniak o KDP: „Tego apelami się nie załatwia”

16
Nie milkną echa konferencji dotyczących marginalizacji ostrowskiego węzła kolejowego na planowanej trasie kolei dużych prędkości, mających prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą. Najpierw briefing prasowy zwołała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, potem odpowiedział na jej stanowisko poseł PiS Tomasz Ławniczak - także podczas konferencji. Pytamy więc samorządowców i parlamentarzystów czy odpowiedzą na apel prezydent miasta o reakcję w sprawie "rozbioru" ostrowskiego węzła.

Prezydent Beata Klimek oznajmiła – pisemny apel o wstawiennictwo w sprawie kolei dużych prędkości i uwzględnienia na ich mapie Ostrowa trafił do parlamentarzystów, samorządowców z powiatu ostrowskiego, radnych wojewódzkich, wojewody. Jako pierwszy do pisma odniósł się poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Ławniczak. Parlamentarzysta po zapoznaniu się z pismem z urzędu miejskiego wypunktował błędy, jakie według niego popełniła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. To między innymi fakt umniejszania Ostrowa jako węzła kolei towarowych. Według posła Kolej Dużych Prędkości już w początkowych założeniach miała dotyczyć tylko ruchu pasażerskiego. Poseł Ławniczak zaprosił też prezydent Klimek do udziału w konsultacjach społecznych. – Czekam aż prezydent Beata Klimek przedstawi alternatywną koncepcję przebiegu trasy, wtedy można dyskutować – mówił na swojej konferencji kilka dni temu.

ZOBACZ: Poseł Tomasz Ławniczak o kolejach dużych prędkości. To odpowiedź na apel prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

Dziś o stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy posła Koalicji Obywatelskiej Jarosława Urbaniaka. Bez zastanowienia stwierdził, że „takich spraw nie załatwia się apelami”. Odniósł się do swojej prezydentury i tego, że w momencie „walki” o obwodnicę Ostrowa osobiście jeździł do przedstawicieli polskiego rządu i odpowiednich ministerstw, by lobbować za tą inwestycją. Komentuje także samą ideę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Mnie to przypomina milion samochodów elektrycznych zapowiadanych przez premiera, a ja ani jednego jeszcze nie widziałem (…) Póki co wydaje się pieniądze na koncepcje i tworzy zarząd portu, który nie istnieje i ludzie z PiS-u zarabiają pieniądze, a sam port w ogóle nie istnieje – mówi poseł Urbaniak.

PRZECZYTAJ: Nie dla rozbioru ostrowskiego węzła kolejowego. Samorządowcy zapowiadają walkę. Mieszkańcy też mogą pomóc

O stanowisko pytamy też władze gminy Ostrów Wielkopolski. Sekretarz Zbigniew Dolata także ma zdecydowane zdanie. – Nie widzę sensu wchodzenia z tą koleją do Ostrowa Wielkopolskiego w tej chwili – mówi w imieniu władz gminy. Dodaje, że na razie samorząd nie zamierza podejmować żadnych reakcji, w dodatku koncepcje są ogólne. Przewiduje, że szczegółowe plany ewentualnej budowy kolei będą zakładać wyburzanie wielu zabudowań na terenach wiejskich, czyli właśnie terenach gminy.

Do 2. marca władze Ostrowa planują zorganizować debatę dotyczącą kolei dużych prędkości. Zaproszenie do podjęcia rozmów mają dostać zarówno samorządowcy, jak i parlamentarzyści Południowej Wielkopolski. Dodajmy, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, do którego ma prowadzić szybka kolej na razie w ogóle nie ruszyła. Odsyłamy do materiału filmowego po więcej komentarzy na ten temat.

POLECAMY: Poseł Szczepański o szybkiej kolei: „Rodzi się pytanie, ile by trzeba było wyburzyć w Ostrowie, żeby ta kolej wjechała”

Redakcja wlkp24.info poleca:

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. 38
  11

  Co zrobił Pan Urbaniak dla Ostrowa gdy był prezydentem Ostrowa?co robi teraz gdy jest w sejmie?…tylko udaje że się interesuje..A chodzi mu tylko o stan konta w banku…hipokryta..

 2. 38
  9

  Panie Urbaniak. Trochę pokory,umiaru i mądrości . Ostrowianie już kiedyś ocenili pana nie wybierajac na prezydenta miasta. Myślałem, że pan w wywiadzie powie jak pomoże Pani Prezydent Beacie Klimek i mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego, powiatu Ostrowskiego i rejonu w lokalizacji Stacji K D P w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Niczego pan nie zrozumiał. Niech pan nie idzie tą drogą. A kto to jest ten Dolata. Radzę pójść na emeryturę.

 3. 31
  6

  Mamy największą reprezentacje osób z Ostrowa w parlamencie, w dodatku z rządzącej partii, która nie walczy o strategiczne interesy miasta… przyjdziecie po głosy… P.S. Pan Urbaniak jak zwykle nie pomoże Pani Klimek bo nie wyleczył ego po przegranej w wyborach na Prezydenta Miasta. Szkoda, że nie umie stanąć ponad polityką i spojrzeć na wspólny interes miasta

  • 14
   21

   Pomóc to nie robić za nią. Ostrów wybrał brak kolei wybierając Panią Klimek. Może jej koleżanka Pani Marecka pomoże?

  • 11
   17

   Urzędniku, Prezydentowi Urbaniakowi zawdzięczamy duży odcinek ramy komunikacyjnej, obwodnicę to krasnoludki załatwiły? Zapytaj urzędniku ludzi na Pruślinie od kiedy czekali na kanalizację i utwardzone ulice? Kto po 30 latach uruchomił proces kanalizowania i utwardzania ulic na lewo od Grabowskiej, garbate aniołki, czy prezydent Urbaniak? Kto w Ostrowie w ciągu kadencji zbudował trzy zbiorniki retencyjne? Pani Klimek ani jednego! Problem w tym, że prezydent Urbaniak nie jeździł po świecie, nie kupował zaświadczeń, dyplomów i certyfikatów, nie wygrywał plebiscytów tylko budował infrastrukturę w Ostrowie. Jak widzisz nie wymieniłem ile powstało w jego kadencji orlików, boisk i placów zabaw.

 4. 35
  3

  Gmina Wiejska jak zwykle blokuje rozwój miasta, oby jak najszybciej została wchłonięta przez miasto i przy okazji wypierdzieli się ten komunistyczny beton, który w gminie czuję się nietykalny. Kończ Pan Dolata i wstydu oszczędź.

 5. 16
  8

  Pani Klimek musi wreszcie wziąć się do roboty, bo piąty rok tylko na konferencjach gada, apele pisze i kupuje nagrody i dyplomy. Jak się stoi na czele samorządu to się odpowiada, ponosi odpowiedzialność i solidnie pracuję. Póki co tylko Pr i zrzucanie odpowiedzialności na innych.

 6. 10
  8

  BEATA KLIMEK PROSI POSŁA ŻEBY INTERPELOWAŁ. NIEZŁE JAJA. TO JAK TRAKTUJE SIĘ INTERPELACJE OPOZYCJI PANI KLIMEK WIE NAJLEPIEJ….

 7. 4
  9

  Jestem zadowolony że parlamentarzyści lokalni ministrowie patrzą na przebieg koleji dużych prędkości całościowo na ahlomerację kaliski Ostrowska a nie ulegają presji partykularnym interesom rządzącej Ostrowem Pani prezydent.

 8. 4
  3

  Proponuję się skumać i zacząć blokady żeby zwrócić na siebie uwagę. Trasy kolejowe bądź np autostrada, momentalnie władze usłyszą o ostrowie bo i tv to nagłośni jak się znajdą chętni na taką forme

  • 1
   1

   Najlepiej chodzić cały czas przez przejazd kolejowy tak, żeby żaden pociąg nie mógł przejechać i nie szło rogatek zamknąć

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick