Nie dla rozbioru ostrowskiego węzła kolejowego. Samorządowcy zapowiadają walkę. Mieszkańcy też mogą pomóc

58
Projekt przebiegu linii kolei dużych prędkości wzbudza ogromne emocje. Władze samorządowe Ostrowa Wielkopolskiego postanowiły się zjednoczyć, by walczyć o zmianę koncepcji przebiegu zaproponowanego wariantu. Aby to ogłosić, we wtorek zorganizowano konferencję prasową z udziałem prezydent Ostrowa Beaty Klimek, starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego i Senator RP Ewy Mateckiej. Trwają też konsultacje społeczne, więc każdy mieszkaniec może wyrazić swoje zdanie, a także zgłosić uwagi i wskazówki dotyczące projektu przebiegu linii.

Oburzenie samorządowców wywołało zaprezentowane 22 stycznia 2020 roku strategiczne studium lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego, który obrazuje nowy przebieg linii kolei dużych prędkości, a więc tzw. dziesięciu szprych, które mają prowadzić do CPK z różnych kierunków Polski. – Pierwotnie wprowadzona koncepcja linii Warszawa – Łódź – Poznań – Wrocław, którą zaprezentowano nam w 2002 roku, została zastąpiona projektem nowej siatki połączeń kolejowych. Niestety, poprzez proponowaną w tym projekcie lokalizację rozjazdów w Kaliszu w kierunku Poznania oraz w Sieradzu w kierunku Wrocławia, tracimy – jako południowa Wielkopolska oraz Aglomeracja Kalisko-Ostrowska – możliwość szybkiego kolejowego połączenia z Wrocławiem. A co najważniejsze, Ostrów Wielkopolski jako generator największego ruchu pasażerskiego w regionie, traci bezpośrednie połączenie koleją dużych prędkości zarówno z Wrocławiem, jak i z Poznaniem – powiedziała na wstępie prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Sprzeciw od 2019 roku

Jak podkreśliła, zaproponowana koncepcja „uderza w żywotne interesy naszego miasta”. – Dlatego sprzeciwiamy się dokonywanemu na naszych oczach rozbiorowi ostrowskiego węzła kolejowego – zaznaczyła.

Miasto już w czerwcu 2019 roku wystosowało apel mający na celu skłonienie twórców projektu do uwzględnienia korekty przebiegu, która miałaby zapewnić mieszkańcom Ostrowa dostęp do linii kolei dużych prędkości w kierunku Poznania, Wrocławia i Łodzi. Kolejny apel, tym razem skierowany m.in. do marszałków Sejmu RP i Senatu RP, a także Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i parlamentarzystów został wysłany na początku lutego 2020 roku.

– Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego chcemy przedstawić apel rady do premiera i ministra infrastruktury ws. zmian przebiegu planowanej kolei dużych prędkości. Chcemy przedstawić pod obrady apel rady miejskiej Ostrowa do premiera i ministra infrastruktury ws. zmiany przebiegu planowanej kolei dużych prędkości. W nadzwyczajnym trybie zwołać radę aglomeracji kalisko-ostrowskiej, przedłożyć ten temat i przedstawić punkt widzenia Ostrowa i powiatu ostrowskiego odnośnie tego projektu. Chcemy zorganizować duże spotkanie zarówno z parlamentarzystami z regionu, jak i samorządowcami z naszego terenu, aby omówić proponowany przebieg, a przede wszystkim uzmysłowić, co to oznacza dla Ostrowa. Ten przebieg wyklucza ostrowski węzeł ze strategicznych połączeń i wyklucza mieszkańców komunikacyjnie i społecznie – powiedziała Beata Klimek.

Jak podkreśliła, jest jeszcze czas, aby prosić o wsparcie odpowiedzialnych za przedstawiony projekt.

CZYTAJ: 10 szprych. Do Centralnego Portu Komunikacyjnego pojedziemy 250 km/h?

Wykluczenie około miliona pasażerów

Głos w tej sprawie zabrała także obecna na konferencji senator Ewa Matecka z Koalicji Obywatelskiej, która podkreśliła, że zaproponowany przebieg linii przebiegający przez część południowej Wielkopolski jest „skrajnie niekorzystny i wyklucza około 40 tysięcy mieszkańców oraz około milionowy strumień pasażerów, który w ciągu roku generuje ostrowski węzeł”. – Proszę pamiętać, że Ostrów to również 140 lat tradycji kolejnictwa. Biorąc pod uwagę całą historię tworzenia szlaków kolei dużych prędkości, w latach 2005 i 2006 powstała kolejna koncepcja przedstawiająca kilka wariantów, w tym warianty przebiegające właśnie przez Aglomerację Kalisko-Ostrowską w pobliżu Ostrowa Wielkopolskiego bądź przez sam Ostrów Wielkopolski – wyjaśniła parlamentarzystka, a do niedawna wiceprezydent Ostrowa.

Jak podkreśliła, w latach 2005 i 2006 odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w tej sprawie. W tamtym czasie samorządy miejskie – jak przypomniała – same sfinansowały badania uwzględniające interesy gospodarczy i społeczny mieszkańców terenów, przez które miałaby przebiegać ta kolej. – Jest to koncepcja, która w 2013 roku została uzgodniona wspólnie przez wiele resortów i wojewodów. Ta najbardziej optymalna koncepcja została przekazana do dyspozycji dalszego wykorzystania przez PKP PLK – wyjaśniła.

Jej zdaniem zarówno ta spółka, jak i władze Centralnego Portu Komunikacyjnego, mając do dyspozycji te dokumenty, „zaskakują nas w 2020 roku całkiem inną koncepcją”. – Jest ona absolutnie niekorzystna, wykluczająca i zaprzeczająca wszystkim wcześniejszym ustaleniom – dodała, deklarując jednocześnie poparcie dla władz samorządowych Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. – Będę w każdym momencie i w każdej chwili uczestniczyła w rozmowach i popierała dążenie do przywrócenia tego wariantu optymalnego i najbardziej korzystnego dla południowej Wielkopolski, a szczególnie dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, która nie wyklucza nas z kolei dużych prędkości na trasie Poznań – Ostrów Wielkopolski – Wrocław – zapowiedziała senator KO.

CZYTAJ: W 35 minut z Poznania do Kalisza? Dzięki powstaniu CPK ma być to możliwe

Zielona Góra zamiast Poznania i Wrocławia?

Parlamentarzystka zapowiedziała jednocześnie, że obecny projekt zakłada przebieg kolei przez Ostrów, ale w ramach połączenia z Zieloną Górą, co nie jest w tej chwili priorytetem dla mieszkańców regionu. W tej sprawie wypowiedział się także starosta Paweł Rajski. Jego zdaniem taki pomysł skomunikowania powiatu „rzutuje na cały jego rozwój”. Od wielu lat jako powiat przywiązujemy dużą uwagę do rozwoju szkolnictwa. Zwłaszcza szkolnictwa zawodowego. My kierunków kolejarskich w naszym Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych nie odtworzyliśmy dla tradycji tylko dla dalszego rozwoju – zakomunikował starosta.

Zwrócił też uwagę na uczelnie wyższe, które najczęściej wybiera ostrowska młodzież. To właśnie szkoły we Wrocławiu i w Poznaniu, a więc w miastach, które z Ostrowem Wielkopolskim – zgodnie z założeniami aktualnej koncepcji budowy kolei dużych prędkości – miałyby nie zostać odpowiednio skomunikowane. – To jest oczywiście dla nas informacja świeża. Pewnie spotkamy się z samorządowcami i będzie to temat do dyskusji. Wydawało mi się, że koncepcja z minionego czasu była uzgodniona, a i tak wywoływała wiele emocji, bo każdy dbał, aby jego interesy zostały zrealizowane. I jako samorządowcy wykazaliśmy tę dojrzałość, że ta koncepcja została wypracowana i aglomeracja uwzględniła zaistniałą sytuację. I nagle na stole pojawia się zupełnie nowy projekt, który – trzeba powiedzieć – jest dla nas bardzo niekorzystny – podkreślił starosta ostrowski.

Jego zdaniem należy zrobić wszystko, aby przekonać decydentów, że to, co zostało wykonane przed laty, nie jest złe. – Są propozycje dobre i bardzo dobre. Ta propozycja jest propozycją dobrą i jako Paweł Rajski, starosta ostrowski w pełni się za nią opowiadam. Uważam, że nie powinniśmy odpuszczać tego tematu i postarać się dla tradycji, ale przede wszystkim dla rozwoju zrobić wszystko, aby tę niekorzystną koncepcję zmienić – dodał.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Poseł Szczepański o szybkiej kolei: „Rodzi się pytanie, ile by trzeba było wyburzyć w Ostrowie, żeby ta kolej wjechała”

Pomoc mieszkańców

Także mieszkańcy mogą pomóc w wyrażeniu sprzeciwu, co do zaproponowanej w styczniu koncepcji przebiegu trasy kolei dużych prędkości. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, w ramach których każdy może wysłać swoje stanowisko do władz Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wystarczy wejść na stronę CPK bądź kliknąć bezpośrednio w ten link, który przekieruje do formularza. Za jego pośrednictwem można wyrazić stanowisko w sprawie budowy tzw. osi mającej przebiegać przez południową Wielkopolskę. Trasa, o której mowa to ciąg nr 9, linia nr 85 (arkusz 5 oraz 6).

ZOBACZ ZAPIS WIDEO Z KONFERENCJI PRASOWEJ

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

58 KOMENTARZE

 1. co tam PAN RAJSKI robi? Niech zalatwi ze swoim koalicjantem z PISU a nie teraz rozdziera koszule jaki to Ostrow i powiat pokrzywdzone! PAN JERZY moze mu wybaczyl ale my mu nie zapomnimy tej haniebnej koalicji

  • Niestety – to są rozwiazania rodem z PIS – był ,, Y ” – a traz PiS serrwuje nam produkt KDP podobny – tzw.szprychy !

 2. Mieszkańcy to lokalnie muszą się łaskawie prosić o to, aby poziomu wysypiska nie podwyższano (jakby nie szło tego od razu ustalić, że skoro śmierdzi w połowie miasta, więc tego nie robimy – wszak sami sobie szkodzić nie będziemy?), a tutaj mają coś wskórać u władzy, której lokalnie nie wybrali? Naiwność powalająca, ale ok, próbujcie. 🙂

  • Słuchałem wywiadu w RC. Klimek powiedziała że nie głosowała za wysypiskiem jako jedyna. Wychodzi na to że po 8 latach zrozumiała co wtedy do niej mówili i teraz wychodzi na to że jest za. Tym samym oleje 1800 podpisów z Zębcowa w ramach konsultacji przeciw, wyda pozwolenie i Prezio S bedzie mógł trzepać 2 pensje dalej. Mi osobiście cześciej śmierdzi na Zębcowie niz jeżdżę pociagiem więc takie lansowanie Prezydenty mnie raczej spływa. Myślę że ten rok bedzie ciekawy a Zębców nie popuści robienia z nic idiotów. Jak znajdzie się kandydat który obieca wypad śmieci z Zębcowa to spokojnie można robić referendum nad odwołaniem lansiary.

  • Tylko Zębców ma problem, ze im smierdzi. Wybudowali się koło wysypiska to im śmierdzi. Reszcie Ostrowa nie śmierdzi. Mi akurat pasuje, że tam jest wysypisko. Obieca wypad ze śmieciami tylko gdzie?????

  • Podobno RZZO płaci MZO 4 mln zł za korzystanie ze składowiska. Jak by tak nie płacic MZO a zapłacić do Jarocina to jeszcze by pare złotych zostało na drzewka które posadziła by Grochowska w ramach akcji „sadzę i nie śmierdzi mi”. No ale MZO zarabia na mieszaniu łyżeczką kawy w filiżankach przez biurowych różnych maści powiązań z obecną władzą i te pieniadze im sie po prostu należą. Bo to niby na sesji z pisem władza się kłóci ale zarobić daje powiązańcom z tą partią.

 3. Czy pan Rajski z panią Klimek zaproponowali jakieś miejsce konkretne czy tylko się lansują? Mają parcie na szkło merytoryki zero.

 4. Na miejscu PIS zerwałabym koalicję z Rajskim w powiecie. Tu z PIS a tu z Klimek i Matecka, ten chłop sam nie wie jak się ma, bez poglądów jak choragiewka na wietrze soe.zachowuje.

  • Uważam, że taki powinien być starosta. Nie powinien faworyzować swojej partii, ale stanąć w słusznej sprawie po stronie ogółu, niezależnie od swojej przynależności do partii.

  • Przykra koalicja z PIS – widać na tym przykładzie korzyści – wykluczenie Ostrowa z KDP.

  • Na miejscu pana Rajskiego zerwałbym koalicję z pis. Jeśli się połączy z klimkowymi i psl, ma to samo. A odetnie się od niszczącej działalności sami wiecie kogo

  • A co zrobił jako Senator Mikołajczyk – ? ! – może jako Wojewoda coś zrobi dla regionu ?

 5. Co żeście zrobili mądry starostwo z PO jak rzadziliscie, jakie koncepcje przygotowaliscie dla Ostrowa? Trzeba było jak mieliście władze wpisać Ostrów w plany najbardziej korzystne a teraz nir narzekać. Kończ pan wstydu oszczedź.

 6. Co godzinę pociąg do Poznania (1 godz i 15min i na miejscu). Ludzie stoją na przejazdach co 20 min i trąbią! Szybkie pociągi miałyby wpływ na lokalne pociągi. Pozatym 250 pociągów na dobę w osw to chyba nie jest mało? Nie wspomnę o pracownikach którzy za 2500-3000 tys mają już sporo obowiązków

 7. Panie przygotowały się „pod kamerę” i poszły do fryzjera, a nawet kosmetyczki, a starosta – jak zwykle – taki nieuczesany.

 8. puste słowa Pani Prezydent i pozostałych. Ostrów „umiera” od dawna. A my mieszkańcy patrzymy juz tylko jak dogorywa.

  • Druga kadencja ,, dobrej zmiany „” i efektów nie widać – miasta się zwijają a nie rozwijają.

  • Do Przemo: dokładnie ! Bo po takich właśnie inwestycjach poznaje się czy władza jest prawdziwą władzą, czy tylko potrafi wydawać miejskie pieniądze i zadłużać miasto, czy ma wizje, wiedzę i umiejętności zarządzania – nie wzrostem zatrudnienia w urzędzie swoich i inwestycjami wykonywanymi przez swoich za nasze pieniądze. Ale ciemny lud łyka wszystko jak pelikan więc i na tę troskę się nabierze.

  • Zobaczyłem – budynki do wyburzenia wzdłuż Wrocławskiej w Kaliszu i Szczypiornie. Od stacji w dół do Prosny (35m niżej) z kolei budynki wzdłuż Trasy Bursztynowej, dalej kolejne na Rajskowie albo Tyńcu. Przy wariancie pomarańczowym wyburzenia na Piwonicach. Biorąc pod uwagę centralne położenie stacji w Ostrowie, schodzące się tutaj linie kolejowe oraz gęstą zabudowę mimo wszystko nie widzę tego u nas. Co ciekawe – studium nie przewiduje połączenia Wroclaw – Poznań w okolicy Sieradza. Chyba, że ze zmianą kierunku jazdy.

 9. Pani Klimek i Pani Matecka coś marudzą by nie wykluczać aglomeracji kalisko-ostrowskiej drogie Panie szybka kolej właśnie przez Kalisz jest planowana 🙂 to o jakim wykluczeniu Kalisza Panie mówią ?? obłęd 😀

 10. Umówmy się! Ostrów od wielu lat coraz bardziej podupada. Stare firmy padają, nowych inwestorów brak, zero szkolnictwa wyższego (w mniejszych od Ostrowa Gnieźnie, Lesznie czy o tej samej wielkości Pile i Koninie jest po kilka wyższych uczelni!), żadnej wizji miasta (np. uwalona rama północna czy przebicie od Kościuszki do Wrocławskiej i dalej do Paderewskiego), zwężanie ulic, bałagan architektoniczny (hala sportowa w centrum miasta czy przedszkole Spalineczka przy al. Słowackiego), stracona bezpowrotnie szansa na nową część śródmieścia przy alei Słowackiego (miasto wyprzedaje tam ziemi bez żadnego pomysłu na spójne zagospodarowanie terenu!), ogólny totalny brak wizji (jedynie do brania premii jest wizja!), brak lobbingu dla pozyskiwania kasy zewnętrznej (Urząd Marszałkowski da w formie dotacji w tym roku 100 milionów do Kalisza, a 0 (słownie: zero) do Ostrowa. To co się caryca dziwisz, że miasto, którym przez przypadek zarządzasz jest traktowany jak ubogi krewny Kalisza? A gdzie słynna Aglomeracja Kalisko-Ostrowska? Jej hasło przewodnie to nie czasem ,,Wszystko dla Kalisza, g… dla Ostrowa…”? A nasz kaliski ,,brat” w aglomeracji nie ma nic przeciwko ograniu Ostrowa? A na koniec. Gdzie jest Dera, Maląg i Mikołajczyk. Z tego miasta wyszli na eksponowane stanowiska i co? Mają najwidoczniej to miasto gdzieś…

  • Trafny komentarz. Caryca myśli tylko o sobie, większość urzędników na nią patrzeć nie może, swoich radnych trzyma w ręku dzięki kasie. Szkoda tylko, że radni z PiSu są słabi, a radni KO skłóceni

  • od Kościuszki do Wrocławskiej sam sobie przebij ruch wyprowadza się z miasta przebicia są i koniec na tym szkodzenia mieszkańcom

  • Do Alicja: żadną tajemnicą nie jest, że z panem D. ona nadal ma stały kontakt i słucha go jak Boga. Ale tu akurat jakoś nic jej nie wychodzi …

  • Klub radnych KO głosuje w kluczowych sprawach solidarnie, klub radnych pis też. Gdyby ostrowianie nie głosowali na taka dużą grupę radnych tzw przyjaznego Ostrowa, sytuacja mogłaby wyglądać inaczej. A poza tym, po co nam w Ostrowie szybka kolej? Za chwilę będziemy mieć wszyscy samochody elektryczne od Mateusza, taniutki prąd od pana Jasia z panem Bartkiem, rząd postawi nam kilka osiedli tanich mieszkań, urząd załatwi fotowoltaikę dla wszystkich, śmieci protestami wygonimy z miasta i będzie super w tym naszym uzdrowisku z tężniami. nic tylko festiwale w amfiteatrze i mistrzostwa świata w koszu w nowej hali. Będzie super. A w weekendy odnowioną kolejką wolniutko z centrum miasta nad pachnące czystością jezioro na Piaskach.

 11. Teraz szukacie Mikołajczyka, a jak były wybory samorzadowe to żeście go ośmieszali, chwili z pana Łukasza, uratowali i genialnie glosowaliście na.pania Klimek. To prezydent klimek ponosi odpowiedzialność za swoją noeudolną politykę i brak wizji na rozwój miasta. Niech Ostrów sie cieszy ma wyższe podatki, z wysypiska śmierdzi, będzie mial stężenie itp. Nic tylko sie cieszyć.

  • Co ma samorząd do przebiegu szybkich prędkości takich mamy przedstawicieli dobrej zmiany którzy dbają o własne interesy i mają w d…. Miasto i wyborców

 12. Dlaczego projektanci wybrali Kalisz a nie Ostrow? No chyba jest jakiś powód. A dlaczego wszystkie marki samochodowe maja swoje salony w Kaliszu a do Ostrowa im się nie opłacać wchodzić?

 13. Charyzmatyczna kobieta, której mieszkańcy zawdzięczają największy rozwój miasta, którym zarządza najlepiej od zawsze chyba ma znajomosci, układy i wie jak to załatwić ! Skoro jest taka zdolna i robi wszystko dla miasta, to ta sprawa to dla niej pikuś. No i mamy wielką i widoczną współpracę z Chińczykami – też pomogą, bo przecież po coś tam jeździła. Więc po co ta zadyma? Charyzmatyczna szefowa Bizancjum załatwi to nam między poranną kawą, a śniadaniem w pracy !

  • Robi przynajmniej więcej w tej sprawie niż wszyscy posłowie z regionu, którzy są odpowiedzialni za takie jak ww. inwestycje infrastrukturalne.

 14. Panie Rajski! Znaczenie miasta nie zależy od szkolnictwa zawodowego, które jest w każdym powiecie, a nawet w 5-cio tysięcznym Odolanowie. Prestiż i rozwój dla miasta daje jedynie szkolnictwo wyższe. Jak tego pan nie rozumiesz to się dokształć!

  • Szkoły wyższe nie powinny powstawać w miejscowościach w których nie jeżdżą tramwaje, chyba że będą kształcić nikomu nie potrzebnych politologów za kasę. Nie chciałbym jeździć po moście zaprojektowanym przez inżyniera z Wólki Górnej.

 15. Co ma samorząd do przebiegu szybkich prędkości takich mamy przedstawicieli dobrej zmiany którzy dbają o własne interesy i mają w d…. Miasto i wyborców

  • O co wam chodzi przecież Pani Klimek miała 70% poparcie niech pokaże jak umie załatwić kolej dla miasta. Pani prezydent jest tam gdzie są tylko sukcesy, A jak pojawiają się problemy szuka wszystkich świętych.

 16. A teraz chciałbym zobaczyć jak Pani Minister i Pan Wojewoda kochają Ostrów Wielkopolski czy warto było oddawać na nich głosy ?

 17. Proponuję powrót do koncepcji przebiegu trasy według wcześniejszej koncepcji tzw. Y-ka (projekt KDP), który był optymalny pod kątem potoku pasażerów oraz pozwalał na połączenie miast Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (Kalisz z 99.000 mieszkańców i Ostrów z 72.000 mieszkańców – razem z miejscowościami graniczącymi z miastem Ostrów ma około 90.000 mieszkańców) szybką koleją zarówno z Wrocławiem jak i Poznaniem. Jednocześnie lokalizacja stacji pośrodku pomiędzy Ostrowem a Kaliszem w Nowych Skalmierzycach (około 300.000 mieszkańców w niewielkiej odległości) powodowała, że oba ośrodki aglomeracji były potraktowane w sposób sprawiedliwy nie wykluczając komunikacyjnie żadnego z ośrodków. Pragnę zwrócić również uwagę na fakt, że ośrodki na trasie 9 (Łask, Zduńska Wola i Sieradz – razem około 100.000 ludzi) nic nie tracą na takim rozwiązaniu. Pasażerowie z tych miast będą mieli utrzymane połączenia z Poznaniem i Wrocławiem, a różnica w czasie przejazdu nic nie znacząca. Jednocześnie lokalizacja rozjazdu w Nowych Skalmierzycach dałoby możliwość wykorzystania takiego układu komunikacyjnego do połączenia Wrocławia z Poznaniem i Szczecinem koleją dużej prędkości. Jest to rozwiązanie możliwe jedynie w przypadku rozjazdu w Nowych Skalmierzycach, bo jaki byłby sens przejazdu z Wrocławia do Sieradza a potem do Poznania? Przy okazji. Lokalizacja stacji w Nowych Skalmierzycach została na etapie konsultacji związanych z Y-kiem zaakceptowane przez samorządy Kalisza, Ostrowa i okolicznych samorządów. Proponowane zmiany mają uzasadnienie zarówno logiczne jak i ekonomiczne. Dodatkowo można wykorzystać dokumenty, które były sporządzone przy planowaniu przebiegu Y-ka.

 18. czy jest jakiś link przebiegu tych tras, jeżeli trasa ma nie omijać ostrowa to pewnie będzie przebiegać przez karski. Myśle że mieszkańcy karsk nie będą wspierać pomysłu poprowadzenia szybkiej kolei przez ich miejscowość

 19. Nie chcieliście Mikołajczyka na prezydenta to wam teraz Kaczor pokaże gdzie ma Ostrów i południową wielkopolskę

 20. Caryca udaje, że ma na coś wpływ. Gdyby Ostrów był miastem, które się rozwija, a nie zwija to wówczas nie byłoby potrzeby zwoływania śmiesznych konferencji. Ale jak się z Ostrowa robi prowincjonalny grajdoł to co się kobieto ,,charyzmatyczna” dziwisz? Nie masz żadnej wizji rozwoju miasta poza nic nie znaczącymi pierdołami!

 21. Dera, Maląg i Mikołajczyk do raportu! Dera minister w kancelarii prezydenta, Maląg minister pracy i polityki socjalnej, Mikołajczyk wojewoda wielkopolski. Jesteście z Ostrowa? Chyba nie, bo jakoś nie słyszę, żebyście coś dobrego dla Ostrowa robili w tej sprawie? No, ale cóż. Liczy się przecież tylko własna kariera? Moglibyście się uczyć od ludzi z Kalisza, którzy trafiają wyżej, że da się pogodzić własną karierę z dbałością o miasto, z którego się wyszło!

  • A co tam, z Ostrowa poseł Urbaniak; nie szykuje się na atak na Marszałka Sejmu(jak w czasie puczu)? Ostatnio zrobił halo nt jednorazówek wiewających na wysypisku MZO. Pewnie też podziela pogląd „by było jak było”

 22. Z szybkich kolei dla Ostrowian nie będzie żadnych dobrych stron. Chyba że ktoś chce mieć zabraną działkę, żeby były tam tory. Pani Prezydent chciałaby mieszkać pod trakcją kolejową? Nie wie, o czym mówi.

  Leszek

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick