Jak „śmierdzący problem w przyjaznym Ostrowie” rozwiązuje i dalej chce rozwiązać RZZO?

23
Wszystkie postulaty mieszkańców zostały spełnione i pracujemy dalej nad zmniejszeniem uciążliwości związanych z wysypiskiem - mówi prezes RZZO Andrzej Strykowski. Mieszkańcy Osiedla Zacisze Zębców mówią, że mają dość smrodu. Co zrobiły władze, aby rozwiązać ten problem i co jeszcze planują?

Powracamy do tematu smrodu wydobywającego się z ostrowskiego wysypiska śmieci. Kilka dni temu mieszkańcy Osiedla Zacisze Zębców zebrali się przy jednym ze skrzyżowań i protestowali, aby po raz kolejny zwrócić uwagę władz miasta na nieustający problem, który utrudnia życie. Na terenie całego osiedla rozwieszono też ponad 100 banerów i plakatów z napisem „Śmierdzący problem w przyjaznym Ostrowie”, które mają zwracać uwagę na niekomfortowe warunki w tej części miasta.

Zapytaliśmy prezesa Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim Andrzeja Strykowskiego, co sądzi o akcji mieszkańców i jakie kroki spółka podjęła, aby zmniejszyć uciążliwy fetor, który nie daje żyć na Zębcowie. – Nad rozwiązaniem tego problemu pracujemy cały czas. W ubiegłym roku odbyło się spotkanie z Radą OSiedla Zębców Zacisze, na którym zgłoszono szereg postulatów. Następnie zrealizowaliśmy wszystkie obietnice. Zawsze mówiłem i będę to podkreślał, że mówimy o działania, które ograniczają odory. Całkowicie zlikwidować odorów się nie da, jeżeli mówimy o zakładzie zagospodarowania odpadów – wyjaśnia Andrzej Strykowski, prezes RZZO.

CZYTAJ: Władze miasta chcą zaciągnąć kredyt na 110 mln zł. Co chcą sfinansować z tych pieniędzy?

Jak zapewnia, zmniejszono liczbę przyjmowanych odpadów. Rozpoczęto to robić w 2019 roku i kontynuuje się w obecnym. Podobnie ma być w 2021 roku, ale z zastrzeżeniem, że należy patrzeć też na sferę finansową spółki. Śmieci nie są już transportowane z gmin powiatów ostrzeszowskiego oraz z Milicza i Krotoszyna. – Jeśli chodzi o dezodoryzację, staramy się na bieżąco ją kontynuować i szukać coraz lepszych środków – dodaje.

Do końca sierpnia ma się odbyć kolejne spotkanie z mieszkańcami. Tym razem zainicjowane przez posła Lewicy Wiesława Szczepańskiego. Na początku sierpnia przyszli do niego mieszkańcy Osiedla Zacisze Zębców z prośbą o pomoc w sprawie walki z fetorem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

 1. Strykowski powinien z hukiem wylecieć z RZZO i MZO to już są jakieś jaja! Za co ten typ ma tyle kasy? Za to, że ma w dupie ludzi? Fakt ale co miesiąc kasa wpływa Andrzejowi i wszystko w temacie!

 2. Z tym smrodem na Zębcowie to jest tak, jak z dziewczyną w swetrze na bilbordzie w środku lata. Temat mocno podgrzewaany politycznie. Jednym śmierdzi, drugim nie. A mało kto pamięta, że RZZO na Zębcowie to pomysł Jarka Urbaniaka i jego ferajny. Wcale im się nie dziwię, że dziś nie chcą za to beknąć i próbują ożenić smrody z Klimkową. 😀

  • Kiedy Klimek została prezydentką mogła jednym ruchem zatrzymać projekt. Kilka miesięcy później w 2015 zaczęła budowę i skończyła w tym roku z wielką pompą. Teraz zwala na Urbaniaka. Typowe.

 3. Jak pan prezes słusznie zauważył – liczy się wynik finansowy spółki. Za takie wynagrodzenie też miałbym tak szyderczy uśmiech. Mam tylko jedno pytanie – po co sporządzacie te wszystkie raporty o oddziaływaniu z których wynika, że będzie super, bez smrodu, normalnie łąka z kwiatami?

 4. W słowa prezesa nie należy wierzyć bo porusza tylko to mu pasuje.
  Na spotkaniu z mieszkańcami prezes i Pani Prezydent zobowiązali się między innymi do :
  zmniejszenia napływu śmieci o 30 % ( nie o 12%)
  wykonania aktualnego badania oddziaływania RZZO na środowisko ( poprzednie było wykonane przy dużo mniejszym napływa śmieci)
  przeprowadzenia przez niezależną firmę kontroli procesu segregowania śmieci aby ustalić ska wydobywa się ten przepotężny smród ( bo oczywiście prezes nie potrafił wytłumaczyć dlaczego tak śmierdzi ) i doprowadzić do usunięcia problemu .
  skierowanie części śmieci na wysypisko w gminie Sieroszewice .
  jak widać żadnego postulatu w pełni nie spełniono a prezes nadal bierze wypasioną pensje z naszej kasy
  jedyne czym się wykazano to podniesienie rzędnych o 5 metrów ( by wysypisko jest już pełne i zgodnie z pierwotnym założeniem należało by je zamknąć ) o czym na spotkani z mieszkańcami nie wspomniano ani słowem

  • Drogi mieszkańcu, uzupełnię jeszcze, że napływ śmieci najprawdopodobniej zmniejszył się, bo 2 gminy przestały wozić odpady do Ostrowa. Pewnie znaleźli tańszego odbiorcę swoich odpadów.

  • tak napływ się zmniejszył o 12 % a nie o 30% a tyle jest potrzebne aby nie skracać cyklu segregacji .
   I jak piszesz nie było to skutkiem działania RZZO (oni chcą nadal przyjmować jak najwięcej do tego jest im potrzebne podniesienie rzędnych ) ale przegranego przetargu.

 5. A gdzie można zobaczyć wynik audytu, który prezes oraz Pani prezydent obiecali na spotkaniu z mieszkańcami że zostanie przeprowadzony?

 6. A dlaczego mieszkańcy miasta mają płacić więcej niż mieszkańcy innych miast? Tłumaczą się że cena wzrośnie przez koszty transportu. To z Ostrowa do Ostrowa jest droższy transport niż z miejscowości oddalonych np o 30km?

  • w latach 70 gdy powstało osiedle zębców nie było żadnego wysypiska , potem powstało lecz to pierwsze jest już zasypane- w latach 80 -90, 2000 do czasu powstanie RZZO istaniało wysypisko dla miasta i gminy Ostrów i nikomu to nie przeszkadzało , dopiero powstanie RZZO i ściąganie przeogromnej ilości śmieci z kilku okolicznych nie tylko miast ale i powiatów spowodowało obecną sytucje , wiec pisanie że ludzie wiedzieli gdzie się budują jest kompletnym nieporozumieniem najpierw byli mieszkańcy a potem RZZO .

 7. Nie chodzi o trasę tylko o to że śmieci wozi MZO lub KOSZ
  A Pan Strykowski jest prezesem MZO i RZZO
  Jeden drugiemu wozi i dwie spółki zarabiają
  A my zapłacimy.
  W dzisiejszych czasach na śmieciach się zarabia
  BDB ZARABIA

 8. jeżeli ktoś nie wie o jaki smród chodzi to zapraszam w około godziny 20 w okolice Szkoły Podstawowej nr 6 od dwóch dni mamy południowy wiatr , smród jest tak wielki że aż w oczy gryzie .

 9. PRZYJAZNY OSTRÓW. Brawo! Zastanawiam sie dla kogo, bo chyba nie dla wszystkich mieszkańców. Widać,że wydaje sie pieniadze na niezbyt potrzebne inwestycje typu „chodniki” przy straszących kamienicach na ul Wiosny Ludów czy wymiana na deptaku-po co to komu? Byłem niedawno w Ostrowie/to moje rodzinne miasto / i przebywałem w okolicach”sMIERDZĄCEGO ” PROBLEMU. NIE DZIWIE SIE OKOLICZNYM MIESZKAŃCOM,ŻE JEST TO DUŻY PROBLEM. SMRÓD WYDOBYWAJĄCY SIE Z OKOLICZNEGO WYSYPISKA ŚMIECI NIE DO WYTRZYMANIA. WŁADZE OSTROWA POWINNY NA TYDZIEŃ WYJECHAĆ NA „BIWAK -WYSTARCZY DO POBLISKIEGO-ZAŚMIECONEGO LASKU W OKOLICACH UL.OSIEDLOWEJ I POWDYCHAĆ TE ŚMIERDZĄCE POWIETRZE MOŻE WTEDY COS IM ZAŚWITA W GŁOWACH I WRESZCIE PODEJMĄ ODPOWIEDNIE DECYZJE O ZAMKNIECIU TEGO ŚMIERDZĄCEGO WYSYPISKA. /

 10. Smród jeszcze raz smród…. że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł żeby zebrać się przy bramie wjazdowej i zablokować wjazd smieciarka innych firm tj Eko , jartex itd . Albo wszystkim . Mieszkam tu od kilku miesięcy i naprawdę mam dość tego fetoru . Godzina 20,00 każdego dnia jest nie do wytrzymania . Zablokować wjazd to jest myśl!!

 11. Smród jest spowodowany dlatego że otwarto wysypisko które zasypano w 1996 roku.Zrobiono odkrywke bo nie mają już gdzie pakować tych śmieci.Wina jest tych władz że od 2000r nie robiła nic w tym temacie gdyby już wtedy zaczęto budowę spalarni wszyscy bylibyśmy zadowoleni A tak musimy się że śmieciami martwić sami i jeszcze drogo za nie płacić gdzie ten co nic nie robi bierze miesięcznie fortunę.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick