Miasto chce zaciągnąć kredyt na 110 milionów złotych i podnieść opłatę za śmieci

36
Projekt uchwały dotyczącej zaciągnięcia przez miasto kredytu w wysokości 100 milionów złotych oraz podniesienie stawek opłat za śmieci do 25 złotych miesięcznie na jednego mieszkańca - to tylko niektóre z punktów, które zostaną poruszone na sierpniowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Projekty wywołały niemałe oburzenie wsród mieszkańców. Numerem jeden stał się pomysł zaciągnięcia przez miasto kolejnego kredytu i to w wysokości 110 milionów złotych. Ma on załatać deficyt budżetowy na lata 2020-2023.

Kolejna Sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego już 26 sierpnia. Wśród ogólnodostępnego porządku obrad sesji znalazły się punkty, które wywołały burzę wśród mieszkańców. Chodzi o projekt uchwały, który zakłada zaciągnięcie przez miasto kredytu w wysokości 110 milionów złotych na lata 2020-2023. “Ustawa o finansach publicznych (…) w art. 89 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. wskazuje, że jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągnąć kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na finansowanie planowanego deficytu budżetowego jednostki samorządu terytorialnego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów (…) – czytamy w uzasadnieniu.

Kredyt ma opiewać na 110 milionów złotych i ma pokryć deficyt budżetowy na lata 2020-2023. Władze miasta planują rozłożyć jego zaciągnięcie na cztery raty. Pierwsza ma zostać przyznana jeszcze w tym roku i ma wynosić 20 milionów złotych. Kolejne w 2021 – 25 350 000 zł, 2022 – 32 600 000 zł oraz w 2023 – 32 050 000 zł. Miasto ma spłacać pożyczkę w latach 2025-2045 w ratach od 100 tysięcy do 7 milionów złotych.

Informacja ta zaskoczyła radnych opozycyjnych i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego biorąc pod uwagę fakt, że pod koniec ubiegłego roku miasto zaciągnęło kredyt w kwocie do 20 milionów złotych, który miał “załatać” dziurę w budżecie miasta.

CZYTAJ: Ostrowski budżet z 20-milionowym kredytem. “Mamy jeszcze spore luzy”

Pieniądze mają być wkładem do dużego projektu wartego ponad 200 mln zł, w ramach którego władze miasta planują wybudować m.in. żłobki, przedszkola, ramę komunikacyjną, wyremontować do końca Stadion Miejski i stworzyć centrum sportowe za Parowozownią. Mowa o ok. 100 różnego rodzaju projektach. Szczegóły mają zostać podane wkrótce.

W porządku obrad znalazł się także punkt dotyczący proponowanych podwyżek opłat za śmieci, które miałyby wzrosnąć z 18 do 25 złotych miesięcznie od jednego mieszkańca. “(…) proponuje się zwiększenie stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi do kwoty 25,00 zł miesięcznie/mieszkaniec, w przypadku gdy odpady komunalne zbierane są w sposób selektywny i 50,00 zł miesięcznie/mieszkaniec, w przypadku gdy nie dopełniono obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (opłata podwyższona)” – można przeczytać w uzasadnieniu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

36 KOMENTARZE

 1. 89
  4

  Splata do 2045 roku. Czyli ciężar splaty długów po Beacie Klimek spadnie na pokolenie obecnych 20-latkow. Bedą splacac do emerytury. Gratulacje.

 2. 99
  7

  Podnieść opłatę za śmieci? To chyba żart, najpierw niech rozwiążą temat smrodu z wysypiska… i zwożenia śmieci z okolicznych powiatów.To za nie mamy dodatkowo płacić? Skandal!!!

  • trzeba podnieść bo już się ten smród nie mieści i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie należałoby je zamknąć – i nie było by kasy na pensje dla prezesa

 3. 84
  2

  To chyba jakiś żart ze strony rządzoncych
  nie dość że tak duży kredyt to jeszcze podwyżki czasach pandemii gdzie niektóre firmy do dziś mają 80 % wynagrodzeń.A co z mieszkańcami za co żyć jak na rachunki miesięcznie idzie tyle kasy.To chyba czas na koniec pani Klimek.

 4. 103
  5

  Jak ktoś kredyt spłaca następnym kredytem, to jest zwykłym bankrutem. Idiotyczne inwestycje typu deptak, basen dwa miesiące czynny, centrum przesiadkowe i wiele innych kosztowały więcej niż było kasy w skarbonce. Taki typ rządzenia finansami przeważnie bywa w patologicznych rodzinach.

 5. 91
  5

  To jest skandal z tą podwyżka za śmieci. Strykowski i reszta nierobów w CRK zarabiają za mało to trzeba mieszkańcom dowalić. A przed wyborami Beatka była taka slodka

 6. 65
  4

  To jest cała Pani Prezydent i jej wspaniali radni.Wszystko dla obywatela,ale przed wyborami.No ale ktoś głos na tych ludzi oddał.Mieszkańcy Zębcowa jestem z Wami całym sercem, i życzeń Wam rozwiązania problemu smrodu.Ja też mam problem od wielu lat ale pomocy od nikogo bo jestem sam,mimo że byłem wszedzie i został mi tylko sąd.Wam może się uda bo jest Was więcej.

 7. 59
  4

  Dzisiaj miasto ma 105 mln długu (przed rządami pani Klimek- 69 mln). Od przyszłego roku dojdzie 110 mln. I to w sytuacji kiedy spada produkcja, państwo wpada w recesję, spadają dochody samorządów, które ograniczają inwestycje. My bierzemy potężny kredyt i budujemy, budujemy.Wszystkie budowane obiekty trzeba będzie utrzymać, czyli do spłaty długów dojdą koszty utrzymania. Sama hala szacowana jest na milion w plecy, do tego basen, stadiony i podobno aquapark. W sumie to będzie kilka milionów dodatkowo na utrzymanie, rocznie. Poza tym nowa spółka, która ma tym wszystkim zarządzać. Prezesi, urzędnicy, siedziba. Koszty. I to koszty, które spadną na rządzącego prezydenta dopiero po 2028 roku, czyli już nie na panią Klimek i będą obciążać rządzących miastem do 2045 roku. Super. No i podwyżka cen odbioru śmieci, śmierdzące wysypisko, a prezes spółek śmieciowych zgarnia miesięcznie prawie 30 tysięcy. Więcej od prezydenta kraju. I co? Psika dezodorantem? Coraz fajniej się żyje w naszym mieście. Zielona wyspa. Cały kraj wpada w recesję, tylko Ostrów będzie się rozwijać. NA KREDYT!!!!!

 8. 31
  2

  Pani Prezydent całą swoją kadencję ” żyje na kredyt” !!!Mieszkańcom chcę się przypodobać inwestycjami , które ciągle są kredytowane !!Jak można tak postępować? Czy zwykły człowiek może żyć cały czas na kredyt jak Pani Klimek??? WSZYSTKO NA POKAZ !!!!

 9. 7
  41

  Paru ludków piszących tu na okrągło, wylewa krokodyle łzy, że miasto chce zaciągnąć 110 mln na inwestycje. A ja myślę, że lepiej 110 mln wydać lepiej na inwestycje niż 70 mln na druk nikomu niepotrzebnych kart wyborczych, które poszły na przemiał, bo towarzysze z PiSu nie zdołali jednak ogarnąć wyborów w maju.
  Dlatego byłoby fajnie aby dostrzegać i piętnować takie marnotrawstwo, a nie buntować się, że miasto bierze kredyt na budowę dróg, przedszkoli czy domu opieki. Ludzie w końcu też biorą kredyty na budowę domu czy zakup mieszkania. Najważniejsze tylko, by mieć z czego je spłacać.

  • 28

   Wyborco, niby masz racje z kredytami na inwestycje. Problem w tym żeby nie wpaść w spiralę długów. Już dziś widzimy w mieście inwestycje praktycznie stojące niewykorzystane. Przykładem może był budowa dwóch siedzib rad osiedli, które są otwierane może raz czy dwa w miesiącu, czy niektóre pozamykane prace zabaw czy nieużywane siłownie zewnętrzne. A jak dojdzie hala do utrzymania? Na budowę i remonty dróg wydajemy coraz mniej, a jeśli kryzys dopadnie nas tak, że dochodów wystarczy na spłatę długów przez 10-15 lat, ale na bieżące sprawy już nie? Kto dziś zapewni, że z kryzysem państwo sobie poradzi? No i co nas obchodzi 70 mln na karty wyborcze? Rozmawiamy tu o naszym mieście.

 10. 35
  3

  Ostrowianie mieli wybór. Wybrali Klimek na Prezydenta. To skandal. Teraz Pani Prezydent podnosi swoim wyborcom opłaty i podatki oraz pragnie zaciągnąć kredyt, który będą spłacać! Wstyd!!!

 11. 24
  2

  Oszczędności? O 30 procent zredukować zatrudnienie w urzędzie, przekształcić szkoły w niepubliczne. Tak zrobiono w Jarocinie zamiast brać kredyt, ale za to prawie stanowiskiem zapłacił Pawlicki. On jest odważny.

 12. 16
  1

  gospodaruje selektywnie odpady i nieraz nie mam co do kubła włożyć, nie życzę sobie więc kolejnej podwyżki. Opłaty powinny być dostosowane w zależności od rzeczywistego generowania odpadów. Niech dowalą spółdzielniom gdzie aż wysypuje się z kibli. Od nas mieszkańców prywatnych posesji Wara! Panie Nycek liczymy na Pana.

  • Hala 33 mln za nasze pieniądze- ile miejsc pracy? 3-4? Aquapark za 40 mln- 8-10 miejsc pracy? dwa stadiony- razem ze dwadzieścia milionów- 3-4 miejsca pracy? To rzeczywiście inwestycje rozwijające miasto. Amfiteatr, tężnie- zero nowych miejsc pracy.

 13. 16

  Do Adama. Na Pana Nycka drogi Adamie nie licz.Nic w tej sprawie nie zrobi.Jest wierny swojemu płatnikowi tak jak w Kaliszu był wierny Kościelnemu. I tyle…….

 14. 11

  Jak można podnieść za śmieci czy pani Klimek myśli ze ostrowianie są glupcy żeby tyle kasy płacić. My płaciły naj więcej. Pani Klimek bierze pożyczki a potem niema na spłatę i podniesie śmieci. To jest oburzajace. W Ostrowie mieszka więcej osób starszych i tak im pomaga? W końcu ludzie się wkurxa i przyjdą pod urząd i wydała te śmieci ile można ciągle cos podnoszą i jeszcze wyleciała z kosmosu żeby śmieci podnies

 15. Ta, kredyty, nowe spółki w mieście, będą nowe zarządy i rady nadzorcze. A wróbelki ćwierkają, że Grześkowiak wraca na salony. To dla niego te spółki? Alkomaty już kupione?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick