Smród na Zębcowie nie ustaje. Mieszkańcy wyszli na ulice

30
Mieszkańcy osiedla Zębców mają dość i pokazali to po raz kolejny wychodząc na ulicę. Od pewnego czasu na terenie osiedla widnieją banery i bilbordy z hasłem: "Śmierdzący problem w przyjaznym Ostrowie". To jednak dopiero początek ich przypominania o tym, że domagają się rozwiązania problemu fetoru, jaki wydobywa się z wysypiska.

Telewizja Polska, Telewizja Proart oraz kilka lokalnych mediów przyjechało na spotkanie z mieszkańcami Osiedla Zębców w Ostrowie Wielkopolskim, którzy w liczbie kilkudziesięciu zgromadzili się przy skrzyżowaniu ulic Brzozowej i Staroprzygodzkiej, by po raz kolejny wyrazić niezadowolenie w związku z fetorem wydobywającym się z wysypiska śmieci.

CZYTAJ: Przebadano około 200 ostrowskich urzędników. Są kolejni zakażeni

Problem jest obecny od kilku lat. Jedna z mieszkanek mówi, że od pięciu. Na osiedlu mieszka od lat 40. XX wieku. Kolejni wtórują, że nie da się oddychać, normalnie mieszkać, przewietrzyć domu, ani jeść na dworze, bo śmierdzi.

Na terenie osiedla rozwieszono 130 banerów oraz wyklejono kilka bilbordów. Widnieje na nich kobieta zatykająca nos, a obok znajduje się napis: “Śmierdzący problem w przyjaznym Ostrowie”. Można wnioskować, że hasło nawiązuje do nazwy Komitetu Wyborczego Beaty Klimek “Przyjazny Ostrów”, z którego startowała na stanowisko prezydenta miasta. – Chcemy zwrócić uwagę władzom spółki, że problem nie został rozwiązany i nadal śmierdzi. To spotkanie zostało zorganizowane bardzo szybko. Nasz główny postulat jest jeden i tego się trzymamy. Nie chcemy, żeby śmierdziało. Spotkałem się ostatnio z przedstawicielami spółki, powiedziałem, w jaki sposób będziemy działać z banerami i myślę, że jest to transparentne. Chcemy pokazać, że nie jest to tylko wymysł rady osiedla. Naprawdę dużo ludzi się zmobilizowało nie tylko z osiedla Zębców – mówi Dawid Barczak, przewodniczący Rady Osiedla Zębców.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

30 KOMENTARZE

 1. 24
  30

  Ha ha. Nie tylko z Zębcowa. No już. Mnie to na przykład nie interesuje. Budowali się przy wysypisku a teraz zdziwieni. I do jakiej części miasta chcecie przenieść to wysypisko?? Może na moje?? Jak trzeba będzie wywozic śmieci to wszyscy zapłacimy więcej. Nie tylko zebcow.

  • 15

   RZZO i kompostownia działa od czerwca 2016 roku na podstawie pozytywnej decyzji środowiskowej, wydanej przez prezydenta miasta. W decyzji nie było żadnej wzmianki o możliwych uciążliwościach z jakimi mamy do czynienia obecnie. Sugerowanie o tym, że ktoś się tutaj wybudował i narzeka jest nie na miejscu – w promieniu 1km znajduje się ponad 100 budynków w wieku kilkudziesięciu lat, czyli dużo starszych od wysypiska. To wysypisko „wybudowało się” przy naszych domach. Na koniec – w raporcie o oddziaływaniu jest zapis, iż gazy pochodzące z kompostowni mogą negatywnie oddziaływać na centralny układ nerwowy. W odlegości 800m znajduje się natomiast szkoła podstawowa pamiętająca czasy I wojny światowej.

  • 13
   1

   Wysypisko to masz w głowie, oby przenieśli na Twoje jak to określasz. Mieszkają tutaj tez ludzie, którzy budowali się zanim Twoi rodzice wpadli na genialny pomysł spłodzenia Ciebie, nie mówiąc o powstaniu wysypiska.

  • 7
   2

   Jak już to większość mieszka przed powstaniem wysypiska, płacimy za śmieci równo z taką różnica że tobie nie siedzi a mnie tak

  • 4
   1

   Jak już to większość mieszka przed powstaniem wysypiska, płacimy za śmieci równo z taką różnica że tobie nie smierdzi a mnie tak

 2. 50
  3

  Szkoda, że nikt w materiale nie wspomniał kto wymyślił, żeby śmieci z tylu gmin zwozic do Ostrowa. Teraz sobie spokojnie siedzi w Warszawie. Ale my pamiętamy!

  • 6
   2

   W innych miastach śmieci zagogpospidarowywane w zzo nie smerdza. Prosze przyjechac do Jarocina. Smierci to, co lezy na kupie i gnije. A ma byc przerabianie.

  • 2
   1

   Jak to wymyślił to może nie wiedział, że wymagania technologiczne nie będą przestrzegane (w ramach oszczednosci i zwiększenia zysku).

 3. 27
  2

  Mądry człowiek po szkodzie , a gdzie były te banery i protesty ludzi tam mieszkających kiedy zrodził się pomysł wybudowania w takim miejscu wysypiska śmieci ,jeszcze regionalnego. To było do przewidzenia że będzie śmierdzieć i wtedy trzeba było protestować i nie dopuścić do budowy takiej inwestycji. Śmieci czy w dwudziestym czy dwudziestym pierwszym wieku będą tylko śmieciami i śmierdzieć będą a sprawa po prostu przespana. Takie wysypiska buduje się z dala od miast i osiedli mieszkaniowych .Podziękować tym którzy podjęli decyzję o takiej lokalizacji wysypiska.

 4. 17
  6

  Prezesowi należy się podwyżka!!! Dogania go prezydent państwa, a to wyraźnie zmniejszy motywacje Pana Prezesa RZZO i MZO. Podwyżka przynajmniej o 50%.

 5. 8
  1

  Do wszystkich twierdzących o tym, że wysypisko tam od dawna jest – jestem skłonny się zgodzić (choć jak widać w materiale są mieszkańcy, którzy tu mieszkali zanim powstało), ale może teraz, skoro osiedle się rozrosło i jest też tam strefa ekonomiczna – ta powstała niedawno (ludzie robią tam biznesy, zapraszają gości, którzy muszą po dojechaniu na spotkanie wdychać na wejściu do kontrahenta smród – dobry początek znajomości biznesowych) trzeba pomyśleć teraz o nowym miejscu, a nie tutaj brnąć dalej i podnosić poziom syfu?

 6. 11
  1

  Zanim ktoś napisze kolejne głupoty – budynki w pobliżu wysypiska są dużo starsze od niego. Wysypisko wybudowało się przy naszych domach a nie my przy nim.

 7. 14

  Ten smród jest niczym do dymu z kominów w okresie letnim ,tu nikt nie reaguje, w sobotnie ,niedzielne południe smugi dymu po ogrodach się wija, jak można w 21 wieku tak zatruwac sąsiadów

 8. 13

  Rozliczyć tych którzy taką lokalizację wysypiska śmieci wybrali i zaakceptowali . Prawie w centrum 70 tys miasta i w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Popatrzcie jak usytuowane jest wysypisko Orli Staw w Cekowie .Jednak Kalisz miał szczęście do mądrzejszych włodarzy.

 9. 7
  3

  Anonim walnij koziołka w ścianę. Co Ty wiesz o historii Zębcowa????
  Tam była żwirownia z której wybudowano połowę Ostrowa Wielkopolskiego.

  • Całkowicie się zgadzam. Obierki ziemniaków, jabłek (wszystko oczywiście luzem!) skorupki jaj, zgniłe kwiaty, skórki od bananów i wywóz co dwa tygodnie! W brązowym koszu będzie kompostownik przenośny.

 10. 11
  3

  Czytam komentarze i to same złośliwości. Mieszkam na Zębcowie. Śmierdzi wieczorami i w nocy. Podobno na noc coś jest robione żeby zaoszczędzić i przez to śmierdzi. Dlaczego w dzień w upale 30 stopniowym nic nie czuć? A walczyć jest o co bo Zacisze-Zębcow to rozwojowa i piękna część Ostrowa.

 11. 11

  Pani w niebieskiej sukience w 4. minucie mówi, że mamy wielu mądrych ludzi i oni coś wymyślą. Otóż NIE DROGA PANI – nie mamy mądrych ludzi, mamy tylko dorobkiewiczów dbających o własną kieszeń. Przykład? Wczorajsze głosowanie w sejmie o podwyżkach uposażeń posłów i innych nierobów.

 12. 11

  Przypominają się słowa ówczesnej Burmistrz Nowych Skalmierzyc… Jak podpisywali porozumienie o powstaniu RZZO to ona mówiła, że dziwi się Ostrowowi, że chce by z tylu gmin śmieci zwożono do miasta. Chyba była wtedy jedyna

 13. Dla wszystkich mądralińskich – w miejscu obecnego wysypiska do późnych lat 80 była żwirownia, z której wybudowano połowę Ostrowa, żwir się skończył to zaczęto sypać tam śmieci i tak powstało wysypisko, a więc większość osiedla Zębców powstało dużo wcześniej.
  Obecne skutki działalności wysypiska to niestety, ale lata zaniedbań środowiskowych jeśli chodzi o ograniczenie dolegliwości zapachowych i nie tylko, na około już dawno powinien rosnąć bujny las najlepiej iglasty, ale jak wszystko oczywiście RZZO nastawione jest tylko na czysty zysk.

 14. Ten fetor nas truje na pewno pogarsza stan zdrowia samopoczucia ogarnięty prawnika powoła niezależne osoby z Polski i zagranicy miasto i osoby zarządzające będą musiały wypłacić mieszkańcom odszkodowania

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick