DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dzień Flagi RP. Sprawdź, czy wiesz o niej wszystko!

Od 2004 roku w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia na masztach i drzewcach w całym kraju wywieszane są symbole narodowe. Dlaczego akurat 2 maja? Co mają z tym wspólnego Reichstag i PRL? Czy kibice mogą wypisywać na fladze nazwy miast? Jak godnie zniszczyć flagę, kiedy jej stan nie nadaje się do tego, by ponownie wywiesić ją w miejscu publicznym?

Prezentujemy serię ciekawostek i praktycznych porad, które mogą się przydać, aby godnie i w zgodzie z przyjętymi normami eksponować flagę nie tylko w dniu jej narodowego święta.

Święto Flagi. Dlaczego 2 maja?

Teorie na ten temat są dwie. Pierwsza zawiera element historyczny wskazujący na 2 maja 1945 roku, kiedy polska flaga zawisła na niemieckim Reichtagu, a także na Kolumnie Zwycięstwa.

Druga dotyczy późniejszych czasów – PRL-u. Wtedy władze komunistyczne przywiązywały ogromną wagę do pochodów pierwszomajowych, zakazując jednocześnie świętowania 3 maja jako dnia uchwalenia pierwszej polskiej (pierwszej w Europie i drugiej na świecie) konstytucji. Nakazywano zdejmowanie flag po 1 maja, aby nie zdobiły domów 3 maja.

CZYTAJ TEŻ: Kto pamięta pochody pierwszomajowe? Pleszewska blogerka wspomina [WIDEO]

Warto również pamiętać, że od 2002 roku właśnie 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Orła Białego nie przeszedł

Poselski projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP złożył 15 października 2003 do laski marszałkowskiej poseł Edward Płonka – wieloletni samorządowiec, polityk oraz inżynier urodzony w Żywcu.

W lutym następnego roku Senat RP chciał nieco zmienić zapisy noweli i zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego. Senatorowie chcieli wskazać, że godło jest naczelnym symbolem Polski i ma ważniejszy status niż flaga. Sejm RP odrzucił ten pomysł i ustanowił 20 lutego 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Co warto pamiętać?

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
  • Na terenie Polski flaga państwowa RR ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flaga państwowa RP jest wciągana na maszt jako pierwsza i opuszczana jako ostatnia.
  • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa jest podnoszona do połowy masztu. Wciągana jest rano na sam szczyt, by po chwili opuścić ją do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, a po chwili całkowicie opuszcza i zdejmuje.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga zawsze musi unosić się w powietrzu. Nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku ani wody.
  • Nie wolno równać flagi ze sztandarem. Flagą nie oddaje się honorów, nie pochyla
    się jej przed żadną inną flagą ani znakiem.
  • Flaga nie służy do przykrywania pomników bądź tablic pamiątkowych przed ich odsłonięciem.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu ani opakowanie jakiegokolwiek przedmiotu.
  • Flagą państwową można przykryć trumnę wybitnej osoby zmarłej w taki sposób, aby biały pas znajdował się nad sercem zmarłego. Przed złożeniem trumny do groby należy zdjąć flagę i ją złożyć.
  • W trakcie uroczystości flaga państwowa musi być ustawiona po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik) i z zachowaniem kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i rysunków. Aby kibice, którzy wypisują na barwach narodowych m.in. nazwy miejscowości, nie złamali przepisów, muszą pamiętać, aby były to właśnie barwy narodowe, a nie flaga o proporcjach 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest jej niepubliczne spalenie. Można również godnie zniszczyć flagę poprzez rozdzielenie barw.

* zasady dotyczące Flagi Narodowej RP pochodzą z przewodnika, który został jej poświęcony, a który jest dostępny na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz