DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Dobry Początek" ma już rok. Wydano ponad 250 pakietów

Program „Dobry Początek” ma na celu wspieranie kobiet, które spodziewają się dziecka. Inicjatorką nietypowej formy wsparcia jest Marta Kuroszczyk, która wpadła na pomysł, by stworzyć pakiety akcesoriów niezbędnych w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach życia dziecka. – To był wyjątek w skali kraju, teraz tych programów jest kilka w Polsce. Uwagi rodziców, które spływają cały czas, są brane pod uwagę jeśli chodzi o kompletowanie paczek. A mamy bardzo duży, ale i pozytywny odzew od rodziców – podsumowuje Piotr Śniegowski, przewodniczący Rady Gminy Ostrów Wielkopolski.

Wnioski po roku funkcjonowania programu? Z pewnością jego kontynuacja, bo wiele mieszkanek gminy odebrało „wyprawkę” więcej niż raz. – Nie ma takiego programu, który nie wymagałby stałego monitoringu, ale ten akurat na razie sprawdza się bardzo dobrze w tej formie, w jakiej jest – dodaje Piotr Śniegowski. Wdrożenie programu nie było jednak proste. W samorządzie prowadzono wiele dyskusji zanim rada gminy zdecydowała dać zielone światło dla tej formy wspierania rodzin. – Z początku był sceptycyzm, czy taka forma się sprawdzi. Był to pierwszy program w Polsce i uznajemy, że bardzo udany. Wydaliśmy ponad 200 pudeł – mówi Antoni Hadryś, zastępca wójta gminy. Pudeł z akcesoriami wydano już dokładnie 257, wliczając w to ostatnią, październikową edycję, na której wręczono 21 pakietów.

Kobieta wnioskująca o wsparcie może liczyć na otrzymanie dużego pudła, w którym znajduje się aż 50 elementów, w tym ubranka, pieluszki, kosmetyki dla mamy i dziecka, termometr czy akcesoria do obcinania paznokci, czyszczenia dziąseł i noska. Innowacyjne są materiały edukacyjne i vademecum pediatryczne opracowane przez Nicole Sochacki-Wójcicką, znaną w Polsce lekarz pediatrii, autorkę bloga „Mama Ginekolog”. Świadczenie w formie rzeczowej jest przyznawane na wniosek. – Program jest dedykowany wszystkim paniom spodziewającym się dzieci zamieszkującym teren gminy Ostrów Wielkopolski – wyjaśnia wicewójt Antoni Hadryś.

Szczegółowych informacji udzielają urzędnicy Urzędu Gminy Ostrów Wielkopolski.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz