„Czy się stoi, czy się leży, to płatność się należy”? Niedzielski ostro o Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia

17
Podczas poniedziałkowej wizyty Adama Niedzielskiego m.in. w powiecie ostrowskim zapytano szefa resortu o trudną sytuację finansową szpitali w regionie. Minister Zdrowia nie szczędził krytycznych słów zwłaszcza pod adresem Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia. Jego zdaniem to wynik wieloletnich zaniedbań na szczeblu zarządu.

Od kilku dni informujemy o trudnej sytuacji szpitali w regionie południowej Wielkopolski. W najgorszym położeniu wydaje się być Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia. Tamtejsze Oddziały Chirurgiczny oraz Ginekologiczno-Położniczy mają znacznie ograniczyć swoją działalność.

CZYTAJ W TYM TEMACIE: 

Ostrych słów krytyki na temat Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia nie szczędził Adam Niedzielski. Jego zdaniem obecna sytuacja jest efektem wieloletnich zaniedbań. – Próbuje (szpital – red.) odwrócić uwagę od swojej niekompetencji wskazując na to, że problemy, których w tej chwili doświadcza, są związane tylko i wyłącznie związane z ustawą podwyżkową. Oczywiście, że tak nie jest. To jest wynik wieloletnich zaniechań i to jest najwyższy czas, żeby podejmować decyzje – powiedział minister.

Szef resortu zdrowia wypowiedział się także o ogóle zgłaszanych problemów i o złej sytuacji finansowej niektórych szpitali, która ma być związana z ustawą podwyżkową. – Ta ustawa jak w soczewce pokazała grupę szpitali, które nie podejmowały decyzji reformatorskich i w związku z tym pewne problemy, które się nawarstwiały i ja mówię tu o kilku albo kilkunastoletnich okresach – ocenił Niedzielski.

Podkreślił, że chodzi tu głównie o jednostki, które w stosunku do poziomu zatrudnienia, mają bardzo małą tzw. sprzedaż usług zdrowotnych. Zdaniem Niedzielskiego mowa tu o grupie 10-15% szpitali: – To nie o to chodzi, żeby „czy się stoi, czy się leży, to płatność się należy” tylko żeby jak najwięcej pomagać pacjentom, jak najwięcej realizować usług medycznych i dzięki temu poprawiać swoje budżety.

CZYTAJ TAKŻE: 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. Jak rozumiem minister uważa, że w 15-tysięcznym Ostrzeszowie ma być tyle samo operacji jak w 70-tysięcznym Ostrowie? Toż to absurd !

  • @Kazik to wcale nie absurd, bo do Ostrowa przyjeżdżają ludzie z różnych stron. Z Ostrzeszowa jest ich mnóstwo więc odpowiedź sobie na pytanie dlaczego nie chcą się leczyć w „swoim” szpitalu???

  • @ Kama, co do operacji na chirurgii ogólnej, Ostrów ok.1100 -1200, Ostrzeszów po przyjściu A Janickiego ok 800!Uwzględniając potencjał obu miast, wielkość szpitali oraz fakt, że Ostrów jest II stopnia referencyjności, a wiec pewne przypadki musza być przekazane do Ostrowa, no to chyba źle to nie wygląda?!

 2. @Kazik to wcale nie absurd, bo do Ostrowa przyjeżdżają ludzie z różnych stron. Z Ostrzeszowa jest ich mnóstwo więc odpowiedź sobie na pytanie dlaczego nie chcą się leczyć w „swoim” szpitalu???

 3. Ktoś zapomniał w placówce medycznej maskę założyć (to do potwierdzenia, ale prawdopodobnie do końca grudnia jest taki obowiązek)? Ano tak, on ma immunitet.

 4. Przeczytałem prawie całe „chcę zrozumieć”, słuchałem kilku wywiadów i nie znalazłem informacji skąd tak duży odsetek zaszczepionych wśród zakażeń i zgonów ( dane gov pl statystyki-zakazen-i-zgonow-z-powodu-covid-19-z-uw ) ??? Dziennikarze i politycy rok temu co godzinę wspominali o niesamowicie wysokiej skuteczności preparatu. Obecnie nie ma dziennikarza, który w wywiadzie odważyłby się podjąć ten temat. Temat stał się tabu. Nikt już nawet nie mówi o wzorze wysoko wszczepionych państw, np. Australii, w której nastąpił znaczący wzrost zakażeń i zgonów w lipcu 2021 r. (pół roku po rozpoczęciu szczepień), takich państw jest więcej. Może panowie ministrowie mają jakieś logiczne wytłumaczenie? Brak podjęcia tego tematu przez dziennikarzy, wzbudza mój ogromny niepokój.

  • Ten porządany preparat jest tak skuteczny że połowę zapasów które kupił Niedzielski chcą sprzedać lub otrzymać zwrot kasy od producentów … oczywiście mogą tylko o tym pomarzyć

  • Jarek K. – chyba nie chcą, bo dzisiaj na Mikołajki, zamówili ponad 500 tys. dawek dla dzieci w wieku 0,5-4 lata (twit p. Ministra).

 5. Panie Ministrze otóż nie masz dokładnych danych co do szpitala w Ostrzeszowie, szkoda ,że Pani Poseł KS, która doskonale się orientuje jakoś nie chce tego tematu uściślić. Otóż mała liczba urodzeń w ostatnich dwóch latach ( połowa tego co w Kępnie), to wynik przejęcia starej, pracującej ponad 30lat w tym szpitalu kadry przez szpital w Kępnie! Teraz już wiemy dla czego ówczesny wojewoda na siłę przekształcał tenże oddział na covid, żeby lekarze poszli, tam gdzie tego typu ruchy nie miały miejsca. Wystarczy zobaczyć owe statystyki do 2020 i po 2020, Kępno otrzymało potężne dotacje z rządu na remont oddziału, a Pani AM chciałaby, by szpital Kępiński był jedyny w promieniu 50km, który taki oddział posiada. Ostrzeszowski szpital został ostatni! Obecnie pracuje nowa, nieznana w okolicy kadra, która przez ostanie dwa lata nie mogła na dodatek w pełni pracować, bo w szpitalu był covid, Dopiero od maja br. została uruchomiona po latach niebytu przychodnia gin w ramach NFZ! Dodatkowo ci nowi lekarze musza odzyskiwać zaufanie po wypadku z ciężarną kobietą, który miał miejsce pół roku przed ich przyjściem, Ciekawe, że stara ekipa być może coś zaniedbała, uciekła do Kępna a smród pozostał w Ostrzeszowie. Dla niewtajemniczonych, to ci sami, co niedawno upadło im dziecko! Co to kasy, za procedury medyczne, ktoś napisał, że Ostrów jest szpitalem powiatowym, tak ale jest 2 st ref, co oznacza, że ta sama usługa medyczna wykonana w Ostrzeszowie, Kępnie , Krotoszynie jest dużo gorzej wyceniania niż w Ostrowie. Takie są fakty.

 6. To właśnie do pisowskiego rządu pasuje powiedzenie „Czy się stoi, czy się leży, kasa się należy”. Nawet czasami im się ta prawda wymsknie, przypomnijmy słowa Szydło „Te pieniądze nam się po prostu należą”… I takie coś ma poparcie ponad 30% społeczeństwa. Wstyd i hańba – właśnie dla tego społeczeństwa.

 7. Siedzenie i pierdzenie w sejmowych fotelach to też wysiłek-więc należy się sooooooooooooowite wynagrodzenie no i oczywiście premie… to ciepłe posadki więc ciągle trwa walka kto będzie miał lepsze miejsce przy korycie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick