„Powinni przestać fotografować się z czekami”. Dyskusja o finansach ostrowskiego szpitala

6
foto: Sylwia Nowicka
Ostrowski szpital dołącza do grona placówek medycznych sygnujących apel Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Związku Szpitali. Dokument zawiera wspólne stanowisko w sprawie dramatycznej sytuacji szpitali powiatowych. Został on przesłany do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, prezesa NFZ Filipa Nowaka, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu Agnieszki Pachciarz.

Apel podpisują kolejne szpitale. Niedawno informowaliśmy, że swój podpis złożył pod nim także starosta powiatu ostrzeszowskiego Lech Janicki. „Sytuacja w ochronie zdrowia staje się dramatyczna (…) Szpitale, jako niezwykle istotne podmioty systemu ochrony zdrowia mają prawo czuć się oszukane. Z jednej strony otrzymują polecenie przeprowadzenia podwyżek oraz pewne środki na ten cel, a z drugiej w skutek likwidacji wskaźników korygujących (dodatek zembalowy) tracą olbrzymie kwoty, co prowadzi do finansowej zapaści” – brzmi fragment dokumentu.

ZOBACZ: „Sytuacja w ochronie zdrowia staje się dramatyczna”. Wysłali swoje stanowisko m.in. do Ministra Zdrowia

Temat trudnej sytuacji finansowej szpitala w Ostrowie Wielkopolskim pojawił się na wczorajszym posiedzeniu wszystkich komisji powiatu ostrowskiego. – Od jedenastu lat szpital funkcjonował bardzo dobrze i dobrze, po tym jak wyprowadzony został na prostą finansową. I znów szpital wpada w spiralę niedofinansowania wynikającego m.in. z podwyżek cen energii, uchwalenia ustawy podwyższającej pensje w służbie zdrowia – i przerzucenie większości kosztów tej podwyżki na szpitale oraz dramatycznego wzrostu cen za zakup leków czy endoprotez – mówił dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła w raporcie dla radnych powiatowych.

Sytuację w swoich mediach społecznościowych komentuje także ostro Sylwia Nowicka, radna powiatowa z klubu Samorządny Powiat. „Stąd apel, że przyjeżdżający do ostrowskiego szpitala przedstawiciele władzy centralnej powinni raczej przestać fotografować się z papierowymi czekami, a zacząć realnie pomagać. Bo za chwilę jeden z najlepszych szpitali w regionie będzie w sytuacji dramatycznej. A przede wszystkim w dramatycznej sytuacji pozostaną mieszkańcy jednego z większych powiatów – powiatu ostrowskiego, który liczy 160 tysięcy mieszkańców” – pisze Sylwia Nowicka.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. Proszę o informację ile zarabia Pan Dyrektor szpitala, jakie i w jakiej skali pełni dyżury w szpitalu… Ile zarabia Pan dyrektor finansowy Skoczylas?

  2. PiS – u w powiecie nie ma. Wszyscy tam wykonują wolę pana starosty i klaszczą w dłonie. A swoją drogą to ciekawe że PiS w powiecie ostrowskim firmuje i popiera PO-wców. Ciekawe co na to centrala w Warszawie?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick