DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Czy Jarocin zerwie współpracę z białoruskim miastem?

Prawdopodobnie współpraca gminy Jarocin z białoruskim miastem Słonim zostanie zerwana. To konsekwencja wojny z Ukrainą prowadzonej przez Rosję, którą wspiera Białoruś. Aleksandr Łukaszenka użyczył terytorium tego państwa do napaści na Ukrainę i stamtąd prowadzonych jest część działań wojennych.

To oburzyło społeczność międzynarodową i postawiło pod ogromnym znakiem zapytania przyszłość współpracy na wielu płaszczyznach. Na jednej z nich działali przedstawiciele gminy Jarocin, którzy w listopadzie 2018 roku podpisali umowę o współpracy ze Słonimem – białoruskim miastem. Teraz zaproponowano, by zerwać więzy ze względu na wspieranie putinowskiej Rosji w wojnie w Ukrainie.

Temat ma zostać poruszony podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie, którą zaplanowano na czwartek, 17 marca. „Solidaryzujemy się z demokratycznie wybranymi władzami w Kijowie, deklarujemy wsparcie dla Narodu Ukraińskiego, boleśnie skrzywdzonego i okrutnie doświadczonego tragedią trwającej wojny, organizujemy pomoc dla coraz liczniej napływających do naszej gminy uchodźców, bo tego Oni teraz najbardziej od nas potrzebują” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Czara goryczy przelała się po tym, jak w niedzielę, 27 lutego z okolic Mozyrza na południu Białorusi wystrzelono w kierunku lotniska położonego przy ukraińskim mieście Żytomierz rakiety Iskander. Był to jasny sygnał, że Białoruś zawładnięta przez Łukaszenkę wspiera wojnę rozpętaną przez Władimira Putina.

Jeśli radni przyjmą projekt uchwały – co raczej jest formalnością – będzie to oznaczać natychmiastowe zerwanie współpracy z białoruskim Słonimem. Zerwanie będzie przypieczętowaniem braku naszej zgody na działania władz Białorusi, w tym wsparcia, jakiego reżim udziela obecnie Rosji. Jednocześnie podkreślamy to z pełną mocą, że potępiamy działania władz Białorusi, nie potępiamy natomiast zwykłych obywateli Republiki Białoruś – dodano w uzasadnieniu.

Oprócz Słonima gmina Jarocin współpracuje z kilkoma innymi miastami i tych partnerstw nie zamierza zrywać. Są to: Libercourt (Francja), Veldhoven (Holandia), Hatvan (Węgry), Schlüchtern (Niemcy) i Aleksandria (Ukraina). Do 2018 roku miała zawarte także partnerstwo z tureckim Korkuteli.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • O
    Odolanów

    sobota, 12 marca, 2022

    Odolanów też niech zrywa kontakty z tym bandytą…

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz