DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Herb białoruskiego miasta na ścianie ratusza

Do podpisania umowy mogło dojść dzięki decyzji radnych, którzy przegłosowali uchwałę w sprawie podjęcia współpracy ze Słoninem. Została ona przegłosowana 12 września. Teraz burmistrz Adam Pawlicki oraz Giennadij Homicz Przewodniczący Słonimskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego przypieczętowali partnerską współpracę, podpisując w jarocińskim ratuszu dokumenty.

Interesującego charakteru przyszłej współpracy dodaje fakt, że Słonim – 50-tysięczne miasto – leży niedaleko Nowogródka, z którym od najmłodszych lat był związany Adam Mickiewicz. Niedaleko Jarocina leży natomiast Śmiełów. W tamtejszym pałacu noszącym jego imię, w sierpniu 1931 roku na kilka tygodni zatrzymał się wieszcz. Białoruskie miasto jest więc atrakcyjny dla Jarocina m.in. pod względem wymiany kulturalnej i edukacyjnej. Burmistrz i przewodniczący zaznaczyli, że stawiają na ekologię i współpracę gospodarczą. – To kolejne elementy, które mogą zacieśnić naszą współpracę, także na polu gospodarczym – powiedział Adam Pawlicki. – Przyjeżdżam tutaj dopiero drugi raz, a czuję się, jakbym przyjechał do domu. Przepiękne, czyste miasto, które zachwyca swoją prostotą i tym, jak władze i mieszkańcy o nie dbają – podkreślił Giennadij Homicz.

Zwieńczeniem uroczystości związane z podpisaniem umowy było odsłonięcie namalowanego na szkle herbu, który znalazł się na ścianie sali sesyjnej jarocińskiego ratusza tuż obok herbów pozostałych miast partnerskich Jarocina: Libercourt (Francja), Veldhoven (Holandia), Hatvan (Węgry), Schlüchtern (Niemcy) i Aleksandria (Ukraina). Białoruskie miasto ma tych partnerów zdecydowanie więcej, bo 14.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz