Areszt lub wyjście za kaucją. Wracamy do tematu marszu w Kaliszu i spalenia Statutu Kaliskiego

2
Sąd zdecydował o trzech miesiącach aresztu dla trzech mężczyzn, którzy zostali zatrzymani po marszu w Kaliszu zorganizowanym 11 listopada. W jego trakcie spalono kopię Statutu Kaliskiego - dokumentu nadającego prawa społeczności żydowskiej w 1264 roku. Mężczyźni będą mogli wyjść za kaucją.

Zakończyło się postępowanie aresztowe dotyczące trzech mężczyzn zatrzymanych po marszu w Kaliszu. Wydarzenie zorganizowano 11 listopada, a punktem kulminacyjnym było spalenie kopii Statutu Kaliskiego na tamtejszym rynku.

O tym, że zatrzymano mężczyzn, poinformowaliśmy 17 listopada. – Sąd w pełni podzielił uprawdopodobnienie popełnienia przez zatrzymanych popełnianych czynów. Zaakceptował też pogląd prokuratora we wniosku dotyczący uzasadnionej obawy ucieczki, jak również utrudniania postępowania, które to okoliczności stanowiły podstawę skierowania tych konkretnych wniosków – powiedział wówczas portalowi wlkp24.info Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. Zarzuty dotyczą znieważania na tle narodowościowym, etnicznym i wyznaniowym jak również nawoływania do podejmowania działań agresywnych. – Te konkretne czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat pięciu – dodał.

We wtorek odbyła się rozprawa dotycząca zatrzymanych. – Sąd zastrzegł, iż tymczasowy areszt zostanie uchylony w przypadku wpłacenia do 7 grudnia poręczenia w wysokości 20 i 10 tys. zł (dwóch z trzech osób dotyczy wyższa kwota – przyp. red.). W przypadku wpłacenia poręczenia, sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru i zakaz przemieszczania się po kraju łącznie z opuszczaniem go bez zgody policji – mówi portalowi wlkp24.info Edyta Janiszewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Jak podkreśla, sąd podjął taką decyzję, ponieważ – jego zdaniem – nie ma obawy, że podejrzani będą się ukrywać, ani uciekać.

Sprawa pozostaje w toku. Na razie nie wpłynął akt oskarżenia w związku z wydarzeniami, które miały miejsce 11 listopada w Kaliszu. Czynności w sprawie marszu prowadzi prokuratura.

WIĘCEJ NA TEMAT MARSZU W KALISZU:

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Jak będą wychodzić za tzw. poręczeniem majątkowym to będą mieli naśladowców (jak będziesz w PO to nic ci nie grozi to obraz Polskich sądów i to nie wina rządzących tylko tych z TSUE , Justicji,itp z guzikiem Donkiem na czele.)

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick