DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Aplikacja do rozmów w języku angielskim – jakie są najlepsze opcje?

W polskich szkołach generalnie nauka języka angielskiego przede wszystkim skupia się na zapoznaniu uczniów ze słownictwem i gramatyką. Spory nacisk kładzie się również na rozumienie czytanego tekstu. Ze smutkiem stwierdzić jednak należy, iż niewystarczającą ilość czasu poświęca się umiejętności konwersacji, która – w subiektywnej opinii autora – jest najważniejsza. Trudno przecież powiedzieć, że dana osoba zna język angielski, jeżeli nie umie się porozumieć! W obecnych czasach, w dobie wszechobecnego internetu, dostępnych jest masa przeróżnych aplikacji do nauki rozmów w języku angielskim. W dzisiejszym artykule właśnie takie narzędzia zostaną przedstawione.

Praktyczne wykorzystanie języka angielskiego

Jak nadmieniono we wstępie, umiejętność konwersacji wydaje się najważniejszą w kontekście znajomości języka angielskiego. Dlatego też należy poświęcić jej najwięcej uwagi! O ile gramatyki lub słówek można się nauczyć względnie szybko – poprzez rozwiązywanie zadań i aktywne powtarzanie materiału – umiejętność prowadzenia rozmów wymaga poświęcenia dużo więcej czasu. Przede wszystkim trzeba się osłuchać z językiem angielskim i również w tym względzie z pomocą przychodzą nowe technologie! Wystarczy oglądając ulubiony serial w serwisie NETFLIX lub filmik na YouTube wybrać angielską wersję językową. Na początek można posiłkować się polskimi napisami, aby z biegiem czasu zrezygnować nawet z tego ułatwienia. Warto również wykorzystywać wszelkie możliwości konwersowania w języku angielskim – czy to w pracy, czy też na wakacjach. Przede wszystkim nie należy przerzucać takiego zadania na inne osoby. Należy pokonać strach – nawet rodowici Anglicy popełniają błędy. W tym miejscu warto nadmienić, że na platformie BUKI, dostępnych jest mnóstwo ofert korepetytorów (w tym native speakerów), którzy wykorzystując swoje doświadczenie pomogą rozwinąć umiejętność konwersacji, jednocześnie udzielając z pewnością niezwykle cennych wskazówek.

Najlepsze aplikacje

Przechodząc do kulminacyjnej części niniejszego artykułu, należy przedstawić 3 subiektywnie aplikacje pomagające rozwinąć umiejętność konwersacji. Nie są to narzędzia ani najlepsze, ani też jedyne – dostępnych jest masa przeróżnych aplikacji tego typu. Pierwszą z nich jest Supiki, w której dostępne są ćwiczenia typu „listen and repeat”. W ten sposób łatwo wyćwiczyć akcent i wymowę poszczególnych fraz i sformułowań. Nadto, aplikacja umożliwia rozmowę ze sobą – można jej zadawać pytania, a ona udzieli odpowiedzi!

Następną propozycją jest Learn to Speak English. Z pomocą tej aplikacji można uzyskać dostęp do wielu tysięcy nagrań audio i lekcji, które zawierają zdania do wypełnienia luk. Co ciekawe aplikacja pozwala nagrać swoją własną mowę i następnie porównać z native speakerem!

iTranslate Converse jest ostatnią aplikacją, o której warto wspomnieć. Pozwala tłumaczyć na bieżąco mowę na ponad 30 języków! Jest to aplikacja dedykowana dla użytkowników systemu iOS, dlatego też na dzień dzisiejszy osoby posiadające urządzenia z Adroidem nie mogą z niej korzystać. Niemniej narzędzie jest iście wyśmienite! Umożliwia zarówno naukę angielskiego, jak i służy pomocą w trakcie zagranicznych wycieczek.

Jak wybrać odpowiednią aplikację?

Generalnie nie ma jednego sposobu na wybór odpowiedniej aplikacji dla siebie. Przede wszystkim warto popróbować – na to, czy danej osobie spodoba się jakieś narzędzie wpływa wiele czynników, jak chociażby prostota obsługi, czy też interfejs użytkownika. Tak naprawdę tego typu aplikacje są dedykowane wszystkim osobom chcącym rozwinąć swoje umiejętności językowe – wybór nie jest więc zależny od poziomu zdolności językowych. Serdecznie zachęcić należy do przetestowania przynajmniej wspomnianych aplikacji – z pewnością przynajmniej jedna z nich przypadnie każdemu do gustu!

Podsumowanie

W celu podsumowania warto jeszcze raz wskazać, że umiejętność konwersacji jest tym elementem pojęcia „znajomości języka angielskiego”, który niejako pierwszy rzuca się w oczy. Na nic się zda znajomość wszystkich czasów, nadzwyczaj bogate słownictwo, czy też znajomość wszystkich idiomów, jeżeli nie będzie się umiało porozumieć nawet w najprostszej sytuacji życia codziennego. Z pewnością warto więc szlifować umiejętność konwersacji jak najczęściej, gdyż – jak każda wiedza – z czasem można tego zapomnieć. Pozostaje wyrazić głęboką nadzieję, że zaproponowane aplikacje pomogą rozwinąć znajomość angielskiego!

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz