DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Anna Azari: "Izrael to nie tylko historia". Ambasador w Krotoszynie

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari pojawiła się w Krotoszynie na zaproszenie organizatorów krotoszyńsko-jarocińskiego festiwalu kultury żydowskiej Simchat Chajim. Najpierw spotkała się z mieszkańcami miasta oraz młodzieżą szkolną, gdzie wysłuchała wykładu na temat kultury żydowskiej oraz obejrzała przygotowany program artystyczny. Odpowiadała na zadawane pytania.

Kolejnym punktem wizyty była konferencja dla mediów w krotoszyńskim Urzędzie Miejskim. Dziennikarze pytali m.in. o historię Żydów czy też o to czy miejsca ich pamięci są wystarczająco wyeksponowane. To zmotywowało dyplomatkę do zdecydowanej odpowiedzi.

– Izrael to nie tylko historia, to teraźniejszość i przyszłość. Większość Polaków nic nie wie o moim kraju, a Ci którzy wiedzą – wiedzą niewiele. Gdy Polacy myślą o Izraelu, jest to pewnie czas wojny. A Izrael jest krajem rozwiniętym technologicznie i bardzo innowacyjnym. Myślę, że czas pomyśleć o Izraelu nie jako kraju wojny, ale o miejscu pięknym i pełnym perspektyw – mówiła Anna Azari.

Nie od dziś wiadomo, że burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek nie stroni od współpracy partnerskiej z krajami europejskimi, a nawet z odległymi krajami Dalekiego Wschodu, takimi jak Japonia. Zapytany o możliwość nawiązania partnerstwa z Izraelem odpowiedział: – Izrael coraz bardziej goni gospodarczo Dolinę Krzemową, więc nie wykluczam, że byłby to dobry partner. Ale i ze względów kulturowych wymiana mogłaby być ciekawa. W Krotoszynie przed wojną 30 procent mieszkańców stanowili Żydzi, więc ich kultura powinna być tutaj pielęgnowana. Być może pomyślimy o nawiązaniu współpracy.

Anna Azari po oficjalnych spotkaniach zwiedzała Krotoszyn i pozwoliła sobie na krótki spacer. Przed kamerami telewizji Proart odpowiedziała na kilka dodatkowych pytań, m.in. na temat roli kobiety w dyplomacji, nierównościach na linii kobieta-mężczyzna w Izraelu i krajach Wschodu, przedstawiła też swoje stanowisko na temat przyjmowania uchodźców ze wschodu przez kraje Europy Zachodniej. Rozmowa wkrótce na antenie TV Proart w ramach cyklu „Wywiad z…”. Premiera co drugą niedzielę o 14:10. W załączonym materiale fragment rozmowy.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • HM
    Heszke meszke

    środa, 24 maja, 2017

    Pani ambasador może jeszcze opowie ilu koszernych z olbrzymimi wpływami jest w naszym kraju pod zmienionymi imionami i nazwiskami

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz