Agrounia wysypała siano i słomę pod domem posła Ławniczaka. Co dalej z „Piątką dla zwierząt”?

6
W drugiej połowie października rolnicy z Agrounii wysypali siano i słomę m.in. przed domem posłanki Lewicy Karoliny Pawliczak (na zdjęciu) / fot. Karolina Pawliczak
Rolnicy z Agrounii wysypali pod domem posła PiS-u Tomasza Ławniczaka siano i słomę. Zbiegło się to w czasie z publikacją tzw. "Piątki Agrounii". O oba te wydarzenia zapytaliśmy parlamentarzystę z powiatu ostrowskiego.

W nocy z poniedziałku na wtorek rolnicy zrzeszeni w Agrounii wysypali pod domem posła Tomasza Ławniczaka siano i słomę. To działanie mające napiętnować parlamentarzystów, którzy zagłosowali za „Piątką dla zwierząt”. Ustawa okazała się niewypałem i stała się problemem zarówno dla Prawa i Sprawiedliwości, jak również rolników. Ci ostatni postanowili właśnie w taki sposób zaprezentować pozostałej części społeczeństwa – jak to określili – gdzie mieszkają „zdrajcy polskiej wsi”.

W drugiej połowie października informowaliśmy na wlkp24.info o pierwszych tego typu działaniach Agrounii w naszym regionie. Siano i słomę oraz gnojowicę i transparenty z charakterystycznymi napisami pozostawiono pod posesjami Karoliny Pawliczak (Lewica), Piotra Kalety (PiS) i Jarosława Urbaniaka (Platforma Obywatelska). Od tamtego czasu w okolicach domów pozostałych parlamentarzystów PiS-u regularnie były widywane patrole policji. Minął ponad miesiąc zanim rolnicy zdecydowali się oznakować w ten sposób dom posła Ławniczaka. – Prawdopodobnie policja dostała w październiku sygnały z Warszawy o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji Agrounii i pojawiali się pod domami. Ostatniej nocy około 23.00 też byli na moment zobaczyć, czy coś się nie dzieje. Tamci musieli obserwować patrol policji i przyjechali po ich odjeździe – mówi portalowi wlkp24.info poseł Ławniczak.

CZYTAJ: Obornik pod domami polityków i patrole policji. “To barbarzyńskie metody prowadzenia dialogu”

Nie godzić w interesy rolników

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnia, że w tej chwili całkowicie zarzucono prace nad ewentualną nowelizacją uchwalonych niedawno przepisów. Stało się tak m.in. dlatego, że podziały wewnątrz koalicji Zjednoczonej Prawicy są zbyt duże, a rozbieżność zdań nie pozwala w tej chwili na wypracowanie konsensusu satysfakcjonującego wszystkie strony. – Być może ustawa zostanie napisana na nowo z uwzględnieniem zdań różnych stron i różnych punktów widzenia – dodaje.

Jak podkreśla, jest za dobrostanem zwierząt, ale jednocześnie nie zgadza się na zgadza się na wejście w życie przepisów, które w jakikolwiek sposób godziłyby w długofalowe interesy rolników z uwzględnieniem rodzinnych gospodarstw rolnych. – W tym przypadku ubój rytualny drobiu i wołowiny uderza w tego rodzaju interesy i w związku z tym jestem przeciwny tym zapisom – wyjaśnia.

W rozmowie z portalem wlkp24.info poseł Ławniczak podkreślił, że nie można dopuścić do przerwania łańcucha żywnościowego, bo będzie miało to opłakane konsekwencje dla przemysłu rolnego. – Wówczas ceny wołowiny pójdą w dół, ale to samo stanie się z cenami roślin uprawnych. Ucierpią zatem gospodarstwa rolne. Do tego nie można dopuścić – podkreśla.

Zatem ingerencja w ubój rytualny może mieć opłakane skutki dla całego systemu naczyń połączonych, jakim jest rolnictwo.

Poseł PiS-u podkreśla, że teraz najważniejszą kwestią jest uzgodnienie budżetu Unii Europejskiej na kolejne siedem lat, w ramach którego Polska miałaby otrzymać 160 mld euro.

Piątka Agrounii

Zapytaliśmy posła również o to, jak ocenia zaprezentowaną w poniedziałek tzw. „Piątkę Agrounii”, a więc postulaty tego stowarzyszenia. Mowa w nich o:

 1. Odpowiedzialności rządu za własne błędy.
 2. Polskiej żywności jako priorytecie w sklepach.
 3. Końcu dyskryminacji polskich rolników w Europie.
 4. Zakazie likwidowania dochodowych gałęzi gospodarki.
 5. Zdrowej konkurencji na rynku i końcu przewagi rynkowej kilku firm.

– Wśród postulatów Agrounii poza tymi rozsądnymi są też zupełnie życzeniowe. Na pewno oznaczanie tego, z którego kraju pochodzenia produktu jest rzeczą ważną i o to trzeba walczyć. To bardzo ważny postulat. Natomiast restrykcyjne wprowadzenie produktów krajowych, a nie obcych prawdopodobnie byłoby łamaniem prawa unijnego. Należy pamiętać, że jesteśmy na wolnym rynku. Tak samo nasze towary za granicą, byłoby uderzeniem rykoszetem w eksport. Nie można patrzeć tylko na siebie, nie respektując prawa do importu innych producentów – podkreślił poseł Ławniczak.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. 8
  1

  Tajniackie pojazdy spalone, tajniacy spaleni, a słoma pod domem i tak wysypana. Brawo policja. Hahahahahahaha!

 2. 15
  2

  AGROUNIA żyje w jakimś nierealnym absurdalnym świecie , 31 lat temu wprowadzono w naszym kraju wolny rynek a za jego wprowadzeniem bardzo stanowczo naciskała polska wieś już w latach osiemdziesiątych między innymi wylewając mleko do rowów i wstrzymując się z dostawą żywca do punktów skupu a dzisiaj chcą ponownego wprowadzenia gospodarki ręcznie sterowanej jak w PRL-u.

 3. 9
  3

  Przyda mu się sianko pod obrus na stół wigilijny. Może też obdzielić całą rodzinę. I do kościoła zanieść do żłóbka.

  • 3
   7

   Pies to nie świnia albo inne bydlątko żeby na słomie egzystował. Psa wpuść do domu, to przyjaciel człowieka!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick