81. rocznica zbrodni katyńskiej. Prawdę zatajano przez dziesięciolecia

1
Kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej / fot. fanpage prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek
Samorządowcy oraz lokalni działacze w wielu częściach naszego regionu oddali hołd pomordowanym przedstawicielom polskiej inteligencji, którzy stracili życie z rąk NKWD. W 2021 roku obchdodzimy 81. rocznicę zbrodni katyńskiej.

W 2021 roku obchodzimy 81. rocznicę zbrodni katyńskiej. W masowych mogiłach NKWD pogrzebała ponad 21 tysięcy zamordowanych Polaków. Byli to w większości oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, a także naukowcy, nauczyciele, lekarze, policjanci, prawnicy, inżynierowie, urzędnicy państwowi czy przedsiębiorcy.

Z szacunków części historyków wynika, że z rąk Armii Czerwonej w wyniku tej makabrycznej masowej zbrodni Polska straciła połowę korpusu oficerów WP w służbie czynnej. Spoglądając na wykształcenie wszystkich pomordowanych, odebrano życie dużej części polskiej inteligencji.

Rosjanie przez lata ukrywali to ludobójstwo, do którego doszło w okolicach Katynia, Kalinina, Charkowa, Kijowa oraz Mińska. W 1943 roku dokumenty potwierdzające tę makabryczną zbrodnię opublikowali Niemcy. Mimo tego władze ZSRR dalej zaprzeczały. Od. tamtej chwili rozpowszechniały tzw. “kłamstwo katyńskie”. Zostało ono także powtórzone podczas procesu norymberskiego przez oskarżyciela sowieckiego Pokrowskiego, który przypisał zamordowanie 15 tysięcy polskich oficerów Niemcom.

Prawdę próbowali ujawnić przedstawiciele emigracji polskiej, ustaleniem faktów zajmowała się także Komisja Śledcza Kongresu USA, która w tzw. raporcie Maddena uznała Sowietów za winnych tej zbrodni.

W latach 80. XX wieku powołano polsko-radziecką komisję historyków partyjnych (PZPR i KPZR), która miała za zadanie wyjaśnić “białe plamy” w historii obu narodów. 13 kwietnia 1990 roku ówczesny Prezydent Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Wojciech Jaruzelski otrzymał w Moskwie od Michaiła Gorbaczowa (prezydenta ZSRR) dokumenty pochodzące z radzieckich archiwów, które dotyczyły zbrodni katyńskiej. Wtedy po raz pierwszy Związek Radziecki przyznał, że zbrodni dokonało NKWD.

Właśnie dlatego co roku 13 kwietnia obchodzona jest rocznica zbrodni katyńskiej. uroczystości odbywają się w wielu miastach i regionach Polski, bo niemal każdy z nich do dzisiaj opłakuje zamordowanych przodków.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick