DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Znaleźli w lesie pociski artyleryjskie. Wezwano saperów [ZDJĘCIA]

Kolejne poszukiwania zorganizowane przez przedstawicieli Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” Kalisz przyniosły pozytywny efekt. Członkowie tej grupy znaleźli w lesie w okolicach Borowa (gmina Opatówek) kilka pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej. Miejsce ich odnalezienia nie jest przypadkowe. Jak informują, na tym terenie (właśnie w Borowie) znajdował się niemiecki magazyn amunicji.

Tym razem na liście odkryć grupy eksplorującej ten teren znalazły się:

  • pięć pocisków artyleryjskich o rozmiarach od 75 do 105 mm,
  • nabój artyleryjski,
  • czerep pocisku,
  • zapalnik pocisku artyleryjskiego.

Na miejsce wezwano grupę saperską, sprawdzono teren w promieniu 20 m, a znalezione przedmioty zabezpieczono do zniszczenia.

Poszukiwacze z Krotoszyna znaleźli pocisk i monety o dużej wartości

Podobnymi sukcesami mogą pochwalić się przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Krotoszyn”. Oni ostatnio też znaleźli w lesie sulmierzyckim niedaleko Chachalni niewybuch pochodzący z czasów II wojny światowej. Miał przypominać moździerzowy pocisk artyleryjski. Również w tym przypadku wezwano na miejsce policję oraz patrol saperów. Oprócz tego znaleźli też ok. 200 srebrnych monet w metalowym pojemniku pochodzących z czasów przedwojennych. Ich wartość oszacowano na ok. 150 tys. zł.

Znalazca – członek stowarzyszenia – zostanie nagrodzony za odnalezienie monet i przekazanie całego „skarbu” we właściwe ręce. Wkrótce powinny ono trafić do Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.

W niedalekiej przyszłości na terenie tego lasu tamtejsze nadleśnictwo będzie prowadziło planowane prace. Niewykluczone, że do tego czasu przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Krotoszyn” znajdą jeszcze coś z dawnych czasów.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz