Zapanować nad krotoszyńskim szpitalem to główny cel wojewody

17
Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Zapanowanie nad sytuacją w krotoszyńskim szpitalu to na ten moment priorytet w działaniach, którym przewodzi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. To on codziennie od początku tygodnia nadzoruje postępy prac, nad którymi trzymają pieczę starosta oraz burmistrz Krotoszyna.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk ponownie spotkał się z włodarzami Krotoszyna oraz przedstawicielami służb sanitarnych. W formie wideo konferencji rozmawiano o podjętych działaniach dotyczących zwalczania koronawirusa. Kluczem wtorkowego spotkania było porozumienie się w sprawie tego, co w tej chwili jest najpilniejsze, aby patogen nie rozprzestrzeniał się w takim zakresie na terenie powiatu. – Nie możemy dopuścić do paraliżu szpitala, przede wszystkim w aspekcie kadrowym. Dlatego ze szczególną troską trzeba pochylić się nad sytuacją organizacyjną w placówce – wyjaśnia wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

CZYTAJ: Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Psarach. Placówka została zamknięta. W środku ponad 200 osób!

Zadaniami na wtorek wyznaczonymi przez wojewodę podczas jednej z dwóch poniedziałkowych wideokonferencji było przygotowanie miejsca zbiorowej kwarantanny na terenie powiatu oraz zorganizowanie odkażania miasta. Za pierwsze zadanie jest odpowiedzialny starosta, a za drugie – burmistrz.

Kolejnym wyzwaniem stojącym przed samorządowcami jest poradzenie sobie z przenoszeniem koronawirusa do ościennych powiatów. Mowa przede wszystkim o powiecie pleszewskim, gdzie od początku tygodnia znacznie wzrosła zachorowalność na COVID-19. To m.in. efekt przewożenia pacjentów z Krotoszyna właśnie do Pleszewa. – Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, bo pacjenci powinni trafić do szpitala jednoimiennego w Poznaniu. Już się tam znajdują, natomiast szpital w Pleszewie jest zobligowany do podjęcia pilnych działań zabezpieczających. Kluczowe jest zabezpieczenie personelu medycznego i dezynfekcja placówki – dodaje wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

CZYTAJ: Granice Krotoszyna i powiatu nie zostaną zamknięte. Wojewoda wprowadza “energiczne działania”[WIDEO]

Kolejne wideokonferencje mają odbywać się cyklicznie, aby na bieżąco monitorować i reagować na zagrożenie.

Przypomnijmy, że w powiecie krotoszyńskim do tej pory stwierdzono 93 zachorowania na COVID-19. Sześć osób zmarło. W weekend zamknięto Komendę Powiatową Policji w Krotoszynie. Kwarantanną objęto ponad 120 funkcjonariuszy. Zamknięto także posterunek w Zdunach. W komendzie straży pożarnej potwierdzono zakażenie u jednego ze strażaków, co także spowodowało wprowadzenie zmian, objęcie kwarantanną 10 osób i dezynfekcję obu jednostek oraz sprzętu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. 13
  7

  Przede wszystkim nie można dopuścić do tego, żeby pacjenci z Krotoszyna trafili do Ostrowa Wlkp. Musimy powstrzymać tego wirusa, bo inaczej cały region będzie zagrożony! A tak w ogóle to dziwne, że na koronowirusa chorują pacjenci opieki paliatywnej i DPSu, pielęgniarki i lekarze powinni być odpowiedzialni, tak samo jak zwykli ludzie. Dlaczego kurierzy w Ostrowie Wlkp nie noszą maseczek i rękawiczek? Albo sprzedawcy w sklepach. Sanepid powinien zrobić z tym porządek!

  • 6
   3

   A ty ile razy dziennie łazisz do sklepu gwiazdeczko, ciebie do sklepu nie powinni wpuszczać, dramat

  • 3
   1

   A co powiesz Julio, gdy Poznaniacy napiszą, że nie można wpuszczać Ostrowian do ich szpitala?

 2. 12

  Chcialbym poinformowac rownierz o innym zagrożeniu jakim jest samowolka ludzi powracajacych z zagranicy .powinni byc bezzwłocznie objeci kwarantanna a ja widze ze spaceruja po sklepach itp

 3. 3
  3

  Koronowirusem można zarazić się drogą kropelkową jak i przez brudne ręce, podobnie jak żółtaczką więc dlaczego żółtaczkę idzie szybko opanować by dalej nie szła a koronowirusa nie( objawy żółtaczki mogą wystąpić po 50 dniach więc to chyba gorsza droga zakażenia i dłuższa).

  • Idiotyczne pytanie.. to tak jakby spytać,czemu np.katar mija sam, a na białaczkę ludzie umierają. Szanowna pani Kingo -żółtaczka ( czyli WZW A,bo o o to chyba pani chodzi) i Covid -19 ,to dwie zupełnie różne choroby, o zupełnie innym przebiegu klinicznym i rokowaniu…zresztą nawet WZW ma zupełnie różne postacie – WZW A( które wystąpiło w Ostrowie kilka lat temu) jest chorobą łagodną ,a z kolei WZW C może mieć przebieg ciężki ,czasem piorunujący,a poza tym może prowadzić np. do marskości wątroby.

 4. 10

  Mnie od dawna przerażają panie pracujące na stoisku mięsnym w eclerku,prowadzą rozmowy nad wędlinami bez masek,to samo pracownicy sali rozbioru mięsa.nie kupuję tam wędlin od dwóch tygodni.

 5. 6
  2

  Wzorem innych państw, Krotoszyn i cały powiat krotoszyński natychmist powinien być odizolowany od reszty społeczeństwa.
  Kwarantanna dla wszystkich. Na co czekacie władze Wielkopolski. Przede wszystkim prewencja, zapobieganie.

 6. 8
  2

  Zapanować można tylko poprzez izolację miasta i powiatu od reszty. Na co czekamy? To jest nie do pojęcia, że w takiej sytuacji przymusowa kwarantanna dla wszystkich mieszkańców to podstawa walki z wirusem. Na całym świecie na pierwszym miejscu jest izolacja ludzi z koronawirusem od pozostałych. U nas zupelnie odwrotne działanie. Już powinien byc zakaz poruszania sie poza powiat. Od tego zacząć, a nie od stawiania namiotów.

 7. Środki wprowadzone przez nasze panstwo są dobre… obowiązkowe noszenie rękawiczek podczas robieni zakupów to dobry pomysł. Jednak aby naprawde ograniczyć przenoszenie wirusa te środki i tak nie są wystarczające. Towary dostarczane do sklepów w opakowaniach lub towary luzem np, owoce warzywa itd ktoś przedtem musi je zbierać sortować itd. w centrach logistycznych raczej nie noszą rękawiczek ochronnych…. Co sie teraz dzieje w całej Polsce słyszymy…. oddział zamknięty …dom pomocy społecznej -ludzie zamknięci bez pomocy… tu jest problem…zła organizacja i zasady przestrzegania zaleceń, pielęgniarka idzie do pracy do innej placówki lub lekarz…teraz widać braki kadrowe personelu. Za chwilę okaże sie,że braknie personelu do opieki nad chorymi a w Rz adzie tylko jedno…wybory …wybory i za wszelką cene wybory. Ludzie znojkotujcie te wybory …. nasze zycie ważniejsze . Szyderczy uśmieszek Pana Prezesa na sali sejmowej -to wyraz tego czym dla niego my jesteśmy- niczym ….. władza władza władza

  • No a to wszystko dlatego że są tacy ludzie jak Ty. Ja od miesiąca myślę tylko o tym żeby się nie zarazić i nie zachorować i kogoś niechcący nie zarazić. .Ani przez moment nie pomyślałam o wyborach.

 8. 4
  2

  Cóż …, przeczytałem i stwierdzam że nic się nie zmienia od samego początku . Wojewoda pozoruje działania w obawie przed konsekwencjami ze strony władzy centralnej . Szpital za chwilę przestanie działać bo zabraknie ludzi i jak mówił kiedyś kandydat na prezydenta ” nic nie będzie „. Obywatele powoli stają się ” mięsem armatnim ” . Idiotę który przywlókł to do Krotoszyna , potem zrobił imprezę i rozsiewał to dookoła, powinno się zamknąć na 3 lata za to, że mając świadomość zagrożenia jakie może stwarzać nie ograniczył lansu . Zakładając , że nie jest idiotą w pełnym tego słowa znaczeniu , powinien dostać kolejne 3 lata za to , że wykorzystując swoje umocowanie w środowisku ” wyższych sfer” robił to dalej . Władza , która jak wiadomo lubi lans i wzajemne „klepanie po plecach ” również nie zrobiła nic , aby idiotę odizolować . NO I MAMY TO CO MAMY I NA TYM SIĘ NIE SKOŃCZY . NALEŻY TYLKO POGRATULOWAĆ IDIOTYZMU , że znając pacjenta ZERO , tak długo zwlekano z izolacją pozostałych .

  • W krotoszynie źródło wirusa było dużo wcześniej, bo już na przelomie luty/marzec, tylko sanepid nie robił badań.
   Nieudolne babsko z krotoszyńskiego sanepidu, które chciało zbłysnać , orzekło – nie znając wyników badań – że syn zaraził ojca, bo był w za granicą. Teoretycznie wszystko jej pasowało.
   Jak się poźniej okazło (po pobraniu wymazów ) wszystkie osoby z którymi miał kontakt syn, , nie były zarażone – miały wyniki negatywne.
   Natomiast część osób z ktorymi miał kontakt ojciec , okazało się, że są zrażone.
   Osoba , o jakiej sugerujesz, na 100% nikogo nie zaraziła .
   Tutejszy Sanepid nie poszedł tym tropem i nie potrafił ustalić prawidłowo żrodła wirusa w Krotoszynie.
   P.S. Jak nie znasz sprawy to się nie wypowiadaj.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick