Zainwestują 60 mln zł, aby odzyskiwać jeszcze więcej energii z bioodpadów

4
Zakład Gospodarki Odpadami - Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie / fot. UM Jarocin
Jarociński Zakład Gospodarki Odpadami chce odzyskiwać jeszcze więcej energii z bioodpadów. W tym celu zaplanowano rozbudowę spółki wartą 60 mln zł. Niemal 40 mln zł pochodzi z funduszy unijnych, a kolejne 20 z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To kolejna tak duża rozbudowa zakładu.

Zakład Gospodarki Odpadami – Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie ponownie zostanie rozbudowany. Zakrojona na wielką skalę inwestycja, która została zakończona kilka lat i kosztowała – jak wynika z materiałów spółki – 152 322 082,70 zł to nie koniec działań w zakresie przetwarzania odpadów. Wówczas wrażenie robił nie tylko rozmach rozbudowy, ale także wysokość dofinansowania, które wyniosło 85 349 186,95 zł.

CZYTAJ TEŻ: Co dalej z fetorem z RZZO? Poznaliśmy plan działania

Władze Jarocina poinformowały właśnie, że pozyskały kolejną dużą dotację na rozbudowę. Mowa o 39 968 144,79 zł netto, które stanowią wsparcie z Unii Europejskiej. Spółka otrzymała także pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ok. 20 mln zł netto. Wartość inwestycji ma wynieść ponad  60 mln zł netto.

Dzięki rozbudowie spółka ma być jeszcze bardziej nowoczesna. W jaki sposób? Duża część dotacji zostanie przeznaczona na inwestycje w nową infrastrukturę pozwalającą odzyskiwać więcej energii z bioodpadów. Na tym polu jarocińska spółka ma już pewne sukcesy, bo w 2020 roku wyprodukowała 3 759 MWh energii elektrycznej z kogeneracji, ale chce zwiększyć możliwości w tym zakresie.

CZYTAJ TEŻ: Wkrótce rozpocznie się wycinka drzew w okolicach zbiornika Piaski-Szczygliczka. Wyjaśniamy, dlaczego

Aby można było uzyskać jeszcze lepsze wyniki, niezbędna ma się być rozbudowa instalacji do kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne, a także inne odpady ulegające biodegradacji. Powiększą się również: kompostownia odpadów oraz place kompostowe. W planach jest budowa drugiego fermentera do przetwarzania odpadów biodegradowalnych oraz instalacja nowego agregatu kogeneracyjnego. Potrzebna będzie również rozbudowana i zmodernizowana stacja transformatorowa.

W przygotowanym projekcie można znaleźć też informację o budowie nowej wagi najazdowej wraz ze zbiornikiem przeznaczonym do magazynowania biogazu o pojemności 1 000 m3. To jednak nie wszystko. W planach jest również stworzenie placu do przerobu odpadów budowlanych, a także rozbudowa podczyszczalni ścieków. – Poprzez ciągły rozwój  naszej spółki staramy się, aby każdy odpad został odpowiednio przetworzony i ponownie  wykorzystany. Wiemy, że tylko poprzez rozwój możemy osiągnąć zamierzone efekty ekologiczne – mówi Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO-WCR w Jarocinie.

Niemal 40-milionowa dotacja pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który wspiera gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport, a także bezpieczeństwo energetyczne.

CZYTAJ TEŻ: Jeszcze w lutym pierwszy sprzęt w ramach 29. finału WOŚP trafi do naszego regionu!

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick