Wkrótce rozpocznie się wycinka drzew w okolicach zbiornika Piaski-Szczygliczka. Wyjaśniamy, dlaczego

9
zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
Pracownicy Nadleśnictwa Taczanów poinformowali, że wkrótce ciężki sprzęt leśników rozpocznie pracę na terenie leśnym w okolicach zalewu Piaski-Szczygliczka. W związku z tym osoby korzystające z tamtejszych terenów rekreacyjnych, powinni spodziewać się utrudnień związanych z korzystaniem z tras spacerowych.

W lutym Nadleśnictwo Taczanów wjedzie ciężkim sprzętem na zadrzewiony teren w okolicach zalewu Piaski-Szczygliczka. Leśnicy zajmą się wykonaniem zrębu w oddz. 364a Leśnictwa Nowy Staw. “Powierzchnia objęta zabiegiem znajduje się w sąsiedztwie uczęszczanych przez Państwa ścieżek spacerowych. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących okresowo zakazów wstępu. Za niedogodności przepraszamy” – informują pracownicy tej organizacji na fanpage’u.

Obszar 364. W jego części (a) będzie prowadzona wycinka / screen z mapy www.bdl.lasy.gov.pl

Jakakolwiek wycinka drzew w Ostrowie Wielkopolskim, okolicach czy całym regionie spotyka się często z lawiną krytyki oraz licznymi pytaniami: “dlaczego” oraz, czy była konieczna, leśnicy wyjaśniają, że ta prowadzona przez nich wynika z Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Taczanów na lata 2021-2030 zatwierdzonego przez Ministra Środowiska. Jak podkreślają, założenia wynikają z “osiągnięcia przez rosnący tam las wieku rębności oraz konieczności przebudowy jego składu gatunkowego na bardziej dostosowany do warunków siedliskowych”.

W komunikacie Nadleśnictwa czytamy, że część omawianej powierzchni została już zalesiona młodym pokoleniem dębów, a po usunięciu pozostałych drzew, zostaną posadzone młode sosny. “Dodatkową przyczyną rozpoczęcia prac jest zła kondycja zdrowotna rosnących tam drzew. Zamierające i usychające drzewa stanowią realne zagrożenie dla tych z państwa, którzy korzystają z tego terenu. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i szacunek dla naszej pracy” – zaznaczają leśnicy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. 25
  10

  Taaa…. bla, bla bla . W Polsce tnie się wszystko co osiągnęło wiek rębności. Ze świecą szukać w Polsce starodrzewu. Tylko młodniki, młodniki i młodniki. Las w Polsce się nie uchował.

 2. 13
  7

  Potrafią tylko wycinać drzewa, miejsca zielone zamieniać na betonowe skwery…. to ochronaśrodowiska,,,pseudo ochrona.

 3. 8
  3

  Przecież to obszar prawie 25 procent całości…
  Czy oni zgłupieli…tam przecież nikt nie chodzi ścieżki są przy plaży..
  Naturalne płuca Ostrowa…

  • Zgłupieli już wtedy, gdy Szyszko ciął, co się dało. I ciągną to nadal, zamiast chronić każde drzewo, bo każde jest cenne dla zdrowia ludzkiego i zwierzęcego, dla ekosystemu, dla walorów estetycznych. Ale cóż – jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick