DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy [WIDEO]

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku ponad 60 tys. osób uległo wypadkowi przy pracy. Jest to mniej o pond 3% w porównaniu do 2021 roku. Nowe stawki odszkodowania za niebezpieczne zdarzenie w miejscu zatrudnienia zaczęły obowiązywać wraz z początkiem bieżącego miesiąca. Kwota ta zmienia się raz w roku i jej stawka obowiązuje od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego. Ile zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych za procent uszczerbku na zdrowiu? O tym więcej w materiale wideo.

O odszkodowanie za wypadek przy pracy może wystąpić każda ubezpieczona osoba. Kwoty te ustala w drodze obwieszczenia Minister Rodziny i Polityki Społecznej, a ich wysokość wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia. – Przyczyn wypadków przy pracy jest wiele. Najczęściej są to czynniki organizacyjne, techniczne np. wadliwa maszyna oraz czynniki ludzkie np. brak doświadczenia – mówi Beata Borkowska, specjalistka ds. BHP.

Każdy zatrudniony może też wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Pracownicy firm ubezpieczeniowych zauważają jednak, że osoby, które je często, w ogóle nie zgłaszają faktu, że ulegli wypadkowi w pracy. – Ludzie muszą sobie uświadomić, że trwały uszczerbek jest nie tylko po wypadku, w wyniku którego stajemy się osobami z niepełnosprawnościami. Może być on też orzeczony np. po złamaniu ręki – tłumaczy Natalia Szymańska, pracownica firmy ubezpieczeniowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Jako trwały uszczerbek na zdrowiu kwalifikuje się też uszkodzenie uzębienia. By starać się o wypłatę odszkodowania należy złożyć w firmie ubezpieczeniowej komplet dokumentów. – W pierwszej kolejności jest to pismo potwierdzające całe zajście, wypadek np. wypis z SOR-u bądź zaświadczenie od lekarza rodzinnego – informuje Natalia Szymańska.

Ponadto wszelkie dokumenty związane z rehabilitacją po wypadku, a także pismo z informacją o zakończeniu leczenia.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz