STANISŁAW MICHAŁOWSKI

* 14.10.1879   + 08.07.1939
0

Stanisław Michałowski był zasłużonym ostrowskim działaczem chóralnym. Urodził się 14 października 1879 roku. Był synem bednarza Walentego Michałowskiego i Elżbiety z domu Gierszewicz. Z zawodu był kupcem. Prowadził własny sklep z żelazem, okuciami metalowymi, narzędziami, porcelaną, szkłem oraz ze sprzętem kuchennym. Był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. Mieszkał wraz ze swoją rodziną przy ulicy Kaliskiej 19 w Ostrowie. Był żonaty z młodszą o pięć lat od siebie Anną z domu Gajewską,
urodzoną 11 lipca 1884 roku. Na ślubnym kobiercu z nią stanął w dniu 18 listopada 1902 roku. Małżeństwo to miało dwie córki: Marię i Irenę. Stanisław Michałowski był bardzo aktywnym działaczem ostrowskiego ruchu śpiewaczego. Należał do Towarzystwa Śpiewackiego, do Towarzystwa Muzycznego ,,Moniuszko’’ i do Chóru Męskiego ,,Echo’’. Śpiewał również w chórze kościelnym funkcjonującym przy ostrowskiej parafii farnej. Był uznawany za ,,cichego pioniera pieśni’’. Jego współpracownicy, znajomi i przyjaciele wspominali go jako bardzo energicznego  i ruchliwego prezesa.
– Za jego prezesury przypada najświetniejszy okres dla Towarzystwa. Wówczas to ,,Moniuszko’’ uchodził za najlepsze i najliczniejsze ze wszystkich towarzystw śpiewaczych. Od roku 1926 Towarzystwo zajmuje się wyłącznie muzyką kościelną, urządzając poza tym wieczorki miesięczne urozmaicone występami chórowymi i muzycznymi, z uwzględnieniem również wykładów z dziedziny literatury muzycznej – czytamy w starej kronice poświęconej dziejom ostrowskiej chóralistyki okresu międzywojennego. Stanisław Michałowski udzielał się także na innych polach. Należał m.in. również do Sodalicji Mariańskiej. Zmarł we własnym mieszkaniu w dniu 8 lipca 1939 roku, na trzy miesiące przed swoimi 60. urodzinami. Jego pogrzeb na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego był wielką manifestacją społeczeństwa ostrowskiego. Kondukt żałobny prowadziła orkiestra wojskowa 60 Pułku Piechoty. W uroczystości brały udział delegacje wszystkich chórów działających w mieście i okolicy. Podczas pogrzebu śpiewał Chór Męski Zjednoczonych Towarzystw Śpiewaczych. Najprawdopodobniej Stanisław Michałowski podzieliłby los ofiar zbrodni w Winiarach. W listopadzie 1939 roku  do mieszkania zapukało bowiem gestapo. Zamierzano go aresztować razem z innymi zasłużonymi powstańcami wielkopolskimi. Najwyraźniej sprawdzano czy dane urzędowe o jego śmierci są prawdziwe. Anna Michałowska przeżyła swojego męża o szesnaście lat. Zmarła 11 sierpnia 1955 roku, w tym samym mieszkaniu przy ulicy Kaliskiej 19.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick