DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wspomnienia

STANISŁAW MICHAŁOWSKI

Stanisław Michałowski był zasłużonym ostrowskim działaczem chóralnym. Urodził się 14 października 1879 roku. Był synem bednarza Walentego Michałowskiego i Elżbiety z domu Gierszewicz. Z zawodu był kupcem. Prowadził własny sklep z żelazem, okuciami metalowymi, narzędziami, porcelaną, szkłem oraz ze sprzętem kuchennym. Był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. Mieszkał wraz ze swoją rodziną przy ulicy Kaliskiej 19 w Ostrowie. Był żonaty z młodszą o pięć lat od siebie Anną z domu Gajewską,
urodzoną 11 lipca 1884 roku. Na ślubnym kobiercu z nią stanął w dniu 18 listopada 1902 roku. Małżeństwo to miało dwie córki: Marię i Irenę. Stanisław Michałowski był bardzo aktywnym działaczem ostrowskiego ruchu śpiewaczego. Należał do Towarzystwa Śpiewackiego, do Towarzystwa Muzycznego ,,Moniuszko’’ i do Chóru Męskiego ,,Echo’’. Śpiewał również w chórze kościelnym funkcjonującym przy ostrowskiej parafii farnej. Był uznawany za ,,cichego pioniera pieśni’’. Jego współpracownicy, znajomi i przyjaciele wspominali go jako bardzo energicznego  i ruchliwego prezesa.
– Za jego prezesury przypada najświetniejszy okres dla Towarzystwa. Wówczas to ,,Moniuszko’’ uchodził za najlepsze i najliczniejsze ze wszystkich towarzystw śpiewaczych. Od roku 1926 Towarzystwo zajmuje się wyłącznie muzyką kościelną, urządzając poza tym wieczorki miesięczne urozmaicone występami chórowymi i muzycznymi, z uwzględnieniem również wykładów z dziedziny literatury muzycznej – czytamy w starej kronice poświęconej dziejom ostrowskiej chóralistyki okresu międzywojennego. Stanisław Michałowski udzielał się także na innych polach. Należał m.in. również do Sodalicji Mariańskiej. Zmarł we własnym mieszkaniu w dniu 8 lipca 1939 roku, na trzy miesiące przed swoimi 60. urodzinami. Jego pogrzeb na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego był wielką manifestacją społeczeństwa ostrowskiego. Kondukt żałobny prowadziła orkiestra wojskowa 60 Pułku Piechoty. W uroczystości brały udział delegacje wszystkich chórów działających w mieście i okolicy. Podczas pogrzebu śpiewał Chór Męski Zjednoczonych Towarzystw Śpiewaczych. Najprawdopodobniej Stanisław Michałowski podzieliłby los ofiar zbrodni w Winiarach. W listopadzie 1939 roku  do mieszkania zapukało bowiem gestapo. Zamierzano go aresztować razem z innymi zasłużonymi powstańcami wielkopolskimi. Najwyraźniej sprawdzano czy dane urzędowe o jego śmierci są prawdziwe. Anna Michałowska przeżyła swojego męża o szesnaście lat. Zmarła 11 sierpnia 1955 roku, w tym samym mieszkaniu przy ulicy Kaliskiej 19.

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz

Nekrologi