Hieronim Dziedzic

* 09.09.1937   + 03.07.2017
0

Hieronim Dziedzic był znanym kaliskim lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych i medycyny pracy. Przez pewien czas był związany także z Ostrowem Wielkopolskim. Urodził się 22 września 1937 roku w Kaliszu, w rodzinie Stefana i Stanisławy Dziedzic, z domu Cegła. Jeszcze przed wojną rodzina przeniosła się do Łodzi. Stąd w 1940 roku została wysiedlona do Generalnej Guberni. W 1945 roku Hieronim wraz z rodzicami powrócił do Kalisza, gdzie w roku 1954 uzyskał świadectwo dojrzałości w Liceum im.
Adama Asnyka. Potem podjął studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pracę zawodową rozpoczął w swoim rodzinnym mieście. Był zatrudniony w Miejskiej Przychodni Obwodowej i na oddziale wewnętrznym Szpitala Miejskiego w Kaliszu. Uzyskał tytuł specjalisty w zakresie chorób wewnętrznych, a następnie uzupełnił swoje wykształcenie zawodowe zdobywając specjalizację w zakresie medycyny społecznej. W Kaliszu w latach 1975-1980 pełnił funkcję zastępcy ordynatora i ordynatora oddziału wewnętrznego. Wcześniej przez kilka miesięcy pracował na oddziale chorób wewnętrznych szpitala w Ostrowie. Do tego miasta powrócił  ponownie na początku lat 80., kiedy był zatrudniony w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego. Potem został kierownikiem Wojewódzkiej Przychodni Przemysłowej i kierownikiem poradni internistyczno – kardiologicznej. Funkcję tę pełnił do 1990 roku. W latach 90-tych pracował w Wojewódzkim Szpitalu Matki i Dziecka w Kaliszu, gdzie pełnił funkcje starszego asystenta i kierownika Poradni Internistycznej. Jako lekarz cieszył się opinią dobrego fachowca. Spośród chorób wewnętrznych interesował się kardiologią. Wśród pacjentów zdobywał uznanie dzięki swoim umiejętnościom praktycznym i oddaniu, z jakim służył swoim chorym. Opublikował 5 prac naukowych z dziedziny kardiologii. Był wieloletnim członkiem Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego, a w latach 1974-1984 zasiadał w jego zarządzie. Za swoją pracę otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi (1985), Medal 40-lecia PRL
(1984), odznakę ,,Za zasługi dla Województwa Kaliskiego’’ (1986). Władze Kalisza w 1988 roku przyznały mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. W 1977 roku otrzymał odznakę ,,Zasłużonemu – Polskie Towarzystwo Lekarskie’’. Udzielał się również w działalności politycznej. W latach 1971-1989 należał do Stronnictwa Demokratycznego. Został wybrany na członka Prezydium Wojewódzkiego Komitetu SD, na wiceprzewodniczącego Miejskiego Komitetu SD oraz na przewodniczącego Koła Pracowników SD Służby Zdrowia. W latach 1984-1988 był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu i pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego. Od grudnia 1961 roku był żonaty z Jadwigą Elżanowską, długoletnim ordynatorem oddziału okulistycznego w kaliskim szpitalu. Małżeństwo to miało dwoje dzieci. Syn Tomasz został germanistą, córka Monika – technikiem organizacji kultury. Hieronim Dziedzic zmarł 3 lipca 2008 roku w Kaliszu. Został pochowany na cmentarzu na Rypinku.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick