Wróciły po ponad 80 latach. Cenne obrazy już w Gołuchowie [ZDJĘCIA]

3
Po ponad 80 latach do Muzeum Zamek w Gołuchowie wróciły dwa zrabowane przez nazistów cenne obrazy. To dyptyk z warsztatu Dierica Boutsa, pochodzący z kolekcji czartoryskich: "Mater Dolorosa" i "Ecce Homo". W piątek odbyło się uroczyste przekazanie dzieł z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz reprezentacji hiszpańskiej prowincji i muzeum, w którym zostały te obrazy odnalezione.

Dyptyki: „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” z warsztatu Dierica Boutsa, pochodzące z Kolekcji Czartoryskich, wróciły do zamku w Gołuchowie. Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejrzewają, że dzieła zostały skradzione prawdopodobnie w czasie Powstania Warszawskiego. Znajdowały się wtedy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W piątek w Zamku w Gołuchowie odbyło się uroczyste przekazanie cennych obrazów. Wzięli w nim udział przedstawiciele prowincji i muzeum, w którym zostały te obrazy odnalezione oraz Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Na wlkp24.info przypominamy historię dyptyku przygotowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Średniowieczny dyptyk „Mater Dolorosa” oraz „Ecce Homo” z warsztatu Dierica Boutsa (1415/1420–1475) trafił do zbiorów polskich za sprawą Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej w 1883 r. i stał się częścią kolekcji sztuki na zamku w Gołuchowie.

Po wybuchu II wojny światowej, jesienią 1939 r. część zbiorów gołuchowskich, w tym przedmiotowy dyptyk, przewieziono do Warszawy i ukryto w domu przy ul. Kredytowej 12, należącym wówczas do Marii Ludwiki Czartoryskiej. W październiku 1941 r. zabytki te zostały odnalezione przez Niemców. W grudniu dyptyk wraz z pozostałymi obrazami z Gołuchowa trafił do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie znajdował się co najmniej do wybuchu powstania warszawskiego.

Dokładna data wywozu dyptyku z Polski nie jest potwierdzona źródłowo. Wiadomo jednak, że obrazy te znajdowały się na liście administracji niemieckiej prowadzącej systematyczną grabież dzieł sztuki na terenie okupowanej Polski.

Po wojnie obrazy „Mater Dolorosa” oraz „Ecce Homo” zostały uznane za zaginione i wpisane do bazy strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2019 r. dzieła zostały zidentyfikowane przez pracownika MKiDN w zbiorach Museo Provincial de Pontevedra w Hiszpanii. W czerwcu 2021 r., po przygotowaniu pełnej dokumentacji, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał stronie hiszpańskiej oficjalny wniosek restytucyjny.

Obrazy, namalowane w okresie od ok. II poł. XV w. do I ćw. XVI w. w technice oleju i tempery na desce, oprawione w charakterystyczne, prawdopodobnie późniejsze, XVI-wieczne drewniane ramy, przedstawiają popiersia Matki Boskiej Boleściwej oraz Chrystusa w koronie cierniowej. Na ramach dzieł znajdują się inskrypcje będące niedokładną wersją piątej i szóstej zwrotki hymnu „Stabat Mater Dolorosa”.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

    • Przeca w tej naszej pyrlandii, to co drugi ma aspiracje na Niemca. Bismarck był bardzo zadowolony z wielkopolskiego chłopa…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick