DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wracają po przerwie. Pod koniec czerwca odbędą się 28. Dni Nowych Skalmierzyc

W zeszłym roku władze gminy i miasta Nowe Skalmierzyc zrezygnowały z organizacji dni miasta, uzasadniając to problemami finansowymi. To jedna z największych imprez plenerowych w południowej Wielkopolsce, więc jej brak mógł być odczuwalny przez mieszkańców. 

Na to plenerowe wydarzenie zazwyczaj ściągały tłumy wielbicieli letniej zabawy pod chmurką. Dni Nowych Skalmierzyc to impreza, która od kilkudziesięciu lat była stałym elementem kalendarza kulturalno-rozrywkowego w południowej Wielkopolsce. W zeszłym roku impreza jednak się nie odbyła. – Problemy finansowe roku ubiegłego sprawiły, że musieliśmy oszczędzać, musieliśmy dokonać cięć budżetowych, nie tylko jeśli chodzi o Dni Nowych Skalmierzyc, to tylko jedna z imprez, która się wtedy nie odbyła – powody tej decyzji wyjaśnia burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak.

2024 rok, według burmistrza, jest tuż dużo lepszy pod względem finansowym, a w tegorocznym budżecie Dni Nowych Skalmierzyc zostały już uwzględnione.na czym polegały problemy finansowe gminy w zeszłym roku? Chodzi przed wszystkim o reformę finansów publicznych, która pomniejszyła dochód samorządów o wartość podatku PIT, w wypadku Nowych Skalmierzyc jest to 9 milionów złotych mniej. Co zatem się stało, że w tym roku organizacja imprezy jest możliwa? Przede wszystkim postawiono na oszczędności. Musieliśmy ten budżet zrównoważyć, zbilansować. Chodzi o wydatki na sołectwa, na koła gospodyń wiejskich… Oszczędzaliśmy na każdym kroku. Oszczędzaliśmy, jeśli chodzi o energię elektryczną, nie wyłączaliśmy, co prawda lamp, ale można ograniczyć moc lamp ledowych, które zamontowaliśmy. Zaoszczędziliśmy nawet trochę pieniędzy, trochę grosza i te oszczędności pojawiły się w tym roku w tak zwanych wolnych środkach, w kwocie pięciu milionów złotych – dodaje Walczak.

Pewne jest, że Dni Nowych Skalmierzyc się odbędą. Co będzie zatem główną atrakcją? Występ polskiego zespołu, który w tym roku świętuje swoje 35-lecie pracy artystycznej. – W miejscu, w którym teraz jesteśmy, stanie jedna z największych scen południowej Wielkopolski. W tym roku chcemy postawić na różnorodność, dlatego chcemy połączyć klasykę rocka, czyli zespół Varius Manx, który gra na scenie juz od 35 lat i tu będą także świętować swoją rocznicę; ale chcemy też zaoferować coś młodzieży, dlatego postanowiliśmy, że wybierzemy jakiegoś rapera. tutaj wybór padł na rapera o ksywce Qry – tłumaczy Aleksander Liebert z Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Tym razem na dzieci czeka sporo atrakcji. Nowoskalmierzycki magistrat ma w tej kwestii dobą wiadomość dla wszystkich rodziców, który postanowią wybrać się na wydarzenie ze swoimi pociechami. – Połączenie takiego typowego festynu rodzinnego z darmowymi atrakcjami dla dzieci, czyli nie będzie to już takie przyjezdne wesołe miasteczko, ale to będą atrakcje, które są skierowane i dla dzieci i dla młodzieży i przede wszystkim rodzice nie muszą za to płacić – mówi Aleksander Liebert.

28. Dni Nowych Skalmierzyc odbędą się w tym roku 29 i 30 czerwca na miejscowym stadionie miejskim.

Napisz do autora

Noworodki