Więzienie dla policjantów. Sąd Okręgowy zajął się apelacją

0
Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok w sprawie policjantów z Siedlec, którzy mieli stosować wyjątkowo brutalne metody wobec ostrowian, którzy - jak wynikało z zebranych przez śledczych dokumentów - dopuścili się w 2012 roku kradzieży biżuterii. Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w 2018 roku. Teraz miała miejsce apelacja.

Policjanci z Siedlec, którzy stanęli przed sądem, trafią do więzienia zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Kaliszu. Ten pochylił się nad sprawą w związku z apelacją. Pierwszy wyrok zapadł w 2018 roku w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim.

Trafili oni przed oblicze Temidy po tym, jak do wymiaru sprawiedliwości dotarły dokumenty wskazujące, że wyjątkowo brutalnie zachowywali się wobec mężczyzn podejrzanych o kradzież biżuterii w 2012 roku. Byli nimi ostrowianie, ale sprawa wydarzyła się w Siedlcach. Wyrok w tej sprawie wydał 9 lutego 2018 roku ostrowski sąd, ale ponownie trafiła na wokandę. Stało się tak dlatego, że złożono apelację. Została ona wniesiona przez prokuratora, obrońców oskarżonych oraz pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych.

Wyrok został utrzymany w mocy podobnie jak kary bezwzględnego pozbawienia wolności. – Co do jednej z osób zapadł wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i tutaj Sąd Okręgowy w Kaliszu zmienił jedynie podstawę wymiaru zawieszenia kary – informuje Edyta Janiszewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Pozostali mężczyźni otrzymali wyroki w następującym wymiarze:

  • Wiesław P. – dwa lata i dwa miesiące pozbawienia wolności,
  • Jarosław K. – rok i trzy miesiące pozbawienia wolności,
  • Adam H. – rok i osiem miesięcy pozbawienia wolności,
  • Grzegorz P. – rok i dziesięć miesięcy pozbawienia wolności.

Sąd przyjął, że zachowanie oskarżonych stanowiło jeden czyn, choć następowały w odstępach czasu względem mężczyzny. Osoba, która była przez nich przesłuchiwana, popełniła później samobójstwo, co początkowo było wiązane z metodami zastosowanymi wobec niego przez policjantów.

Dokonano zmian w wyroku w zakresie orzeczonych zakazów zajmowania stanowisk kierowniczych w policji oraz zakazu wykonywania zawodu policjanta. – W stosunku Wiesława P. zakaz został wydłużony z pięciu do ośmiu lat. W stosunku do Adama H. wydłużony z pięciu do sześciu lat, a w stosunku do oskarżonego Grzegorza P. zakaz wykonywania zawodu policjanta został określony na siedem lat, poprzednio orzeczony w wymiarze pięciu lat – dodaje.

Wyrok jest prawomocny. Przystępuje od niego kasacja.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick