„Widać brak koncentracji” – jak zachowują się dzieci po powrocie do szkoły?

7
Od powrotu dzieci klas I-III do nauki stacjonarnej minęło już kilka tygodni, jednak pedagodzy alarmują, że kolejna tak duża zamiana dla uczniów odsłania już swoje negatywne skutki. Wielu dzieciom jest ciężko odnaleźć się w szkolnych ławkach, co widać po ich zachowaniu. Niestety, coraz częściej otwierają się także drzwi poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Pedagodzy szkolni zauważają u dzieci bardzo duże problemy z koncentracją, a także braki w nauce. Kuleją nawet podstawy nauki takie, jak liczenie, czytanie i pisanie u najmłodszych dzieci. – Zauważamy, że niektóre z dzieci są wybuchowe, agresywne w stosunku do rówieśników – mówi Edyta Mielczarek, pedagog szkolny.

Większy napływ pacjentów odnotowała także ostrowska poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Nie ma dnia, by w progu placówki nie pojawili się kolejni rodzice zaniepokojeni zachowaniem swojej pociechy. – Mamy dużo młodych pacjentów z zaburzeniami snu, lękami, depresją. Młode osoby są wycofane, nie chcą kontaktu z rówieśnikami. Warto też podkreślić, że coraz więcej dzieci z pierwszych lub drugich klas szkoły podstawowej nie umie czytać i pisać – informuje Violetta Miszkin, dyrektor placówki.

Pedagodzy i specjaliści podkreślają, że pierwszymi i najlepszymi terapeutami są… właśnie rodzice. To od ich czujności zależy szybkie zdiagnozowanie problemu i przepracowanie go z dzieckiem. – Warto ustalić jakieś zasady, które będą obowiązywały w domu. Ważne jest żeby dziecko uczestniczyło w ustalaniu tych zasad, by mogło wyrazić swoje zdanie – tłumaczy Edyta Mielczarek. – Rodzice muszą zauważyć te problemy emocjonalne u dziecka i pomogą pomóc tylko muszą chcieć i zrozumieć ten problem. Kiedy tacy rodzice przychodzą do nas to to już są takie sytuacje, gdzie widzimy, że rodzice nie dają sobie sami rady – mówi Violetta Miszkin.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna codziennie od 8.00 do 14.00 pełnione są dyżury pedagogiczne, psychologiczne i logopedyczne. W zależności od problemu analizowana jest sytuacja i specjalista rozmawia z rodzicami. Co 2 tygodnie odbywają się także konsultacje z psychologiem bez wcześniejszych zapisów.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. „a także braki w nauce”
  Przecież to było do przewidzenia. Dzieci to mali ludzie i też w czasie pandemii, gdy widzą i czują, co się dzieje, mają swoje lęki, brak poczucia bezpieczeństwa, maleje motywacji do nauki. Wg mnie (i nie tylko mnie) ważniejsze było, aby nawiązać w trakcie lekcji zdalnych KONTAKT psychiczny z dziećmi, rozmawiać z nimi, starać się tak przekazać wiedzę, aby była interesująca, mobilizować dzieci do samodzielnego myślenia i szukania odpowiedzi, a nie na siłę starać się opanować słynne (przeładowane!) podstawy programowe. A lekcje polegały głównie na sprawdzaniu obecności („jest Antoś? nie widzę cię Antosiu”, „włączcie kamerki, bo was nie widzę”, gdzie jest Ania, nie ma Ani?” itp., itd.) robieniu kartkówek, testów („zamknijcie oczy odpowiadając na pytania, żebyście nie ściągali” – kompletna paranoja i brak zaufania do uczniów!), aby tylko OCENIĆ uczniów. Bo nauczyciele (nie wszyscy oczywiście) myślą, że najważniejsza jest ocena i podstawa programowa! Świat się wali, a oni uparcie trwają przy starych zasadach. System edukacji od lat kuleje, a teraz całkiem się wali. Jest archaiczny i zupełnie nieprzystosowany do nowych okoliczności, do nowych czasów.

  • Wiesz co jest najgorsze , że większość rodziców zgadza się z tym o czym piszesz a boja sie odezwać … pędzą jak cielęta na oślep za wytycznymi nauczycieli i dyrektora. W szkołach wykazy kto się uczy najlepiej… Stygmatyzowanie już od najmłodszych lat… zabijanie kreatywności….. Czy jest coś dla chłopców jako ciekawa alternatywa rysowania i malowania ??? NIC…
   A zadania domowe codziennie ….. juz od najmłodszych lat. Dziecko zamiast pójść na zajęcia dodatkowe z tego co to interesuje …. slęczy nad prawidłowym łączeniem literek … które to później wszyscy bez wyjątku mamy tak naprawdę „gdzies”…. A każdy tekst odczytać potrafi.

 2. Coraz częściej słychać o samobójstwach młodzieży (a nawet dzieci). Zabrakło psychologów i psychiatrów tak gdzieś kilka-kilkanaście miesięcy wcześniej. Bo psychiatria dziecięca w naszym kraju jest be…
  Ani pedagog, ani ksiądz, ani kołcz nie zastąpią specjalisty, gdy wali się świat.

 3. Niesamowite odkrycie, którego nikt nie przewidział. 😀 Niech trwa ten cyrk dłużej, to dopiero będzie dramat. Pokolenie imbecyli i wszystko dzięki zdradzieckiemu. Żłobki funkcjonują, przedszkola funkcjonują, a szkoły nie mogą. Ciekawe…

  • Wiesz co dobrego szkoła oferuje mojemu dziecku ? Kolegów i koleżanki…. Nic więcej ….

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick