W regionie powstaną kina społecznościowe

0
Kolejnych 26 kin społecznościowych powstanie na terenie Wielkopolski. Kilka z nich w naszym regionie. To inicjatywa, która zdobyła uznanie w Unii Europejskiej i właśnie dzięki pieniądzom z WRPO 2014-2020 będzie można oglądać największe produkcje w niskiej cenie.

Profesjonalna infrastruktura do emisji obrazu i dźwięku umożliwiająca dostęp do olbrzymich zasobów polskiej i światowej kinematografii oraz innych treści multimedialnych – tak kina społecznościowe promuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Mają one powstać w kilkunastu gminach południowej części Wielkopolski. Kina społecznościowe są o tyle uniwersalną propozycją dla fanów kinematografii, że nie wymagają dużych nakładów finansowych. Będą dostępne w ramach istniejącej infrastruktury, a więc budynków użyteczności publicznej.

CZYTAJ TEŻ: W Ostrowie powstanie kolejne kino. Filmy będziemy oglądać w galerii

Za realizację przedsięwzięcia odpowiada Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, które nie zdradza na razie zbyt wielu szczegółów. Te mają ujrzeć światło dzienne wkrótce. Wiadomo jednak, że na naszym terenie „Kina za rogiem” w ramach inicjatywy tworzenia kin społecznościowych, pojawią się w: Kępnie, Koźminku (powiat kaliski) i Żerkowie (powiat jarociński). Łącznie będzie to 26 wielkopolskich gmin.

Inicjatywa ma na celu m.in. walkę z wykluczeniem cyfrowym, na które narażeni są przede wszystkim mieszkańcy mniejszych miast i terenów wiejskich. Stąd przyszła obecność tej inicjatywy m.in. także w Chrzypsku Wielkim, Kołaczkowie, Lądku, Łobżenicy, Miedzichowie, Skokach i Witkowie.

Niewielki koszt utrzymania tego typu kin przekłada się na niższą cenę biletów. Kina społecznościowe mają też zupełnie inną charakterystykę niż ich pełnowymiarowi odpowiednicy, bowiem zazwyczaj mieszczą do 40 osób. To wytwarza też zupełnie inny klimat spotkania z kinematografią.

Pierwsze kina społecznościowe w Wielkopolsce powstały na początku 2017 roku w Mieścisku, Starym Mieście, Rychwale i Strzałkowie. Mogły zaistnieć dzięki dotacji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski otrzymało wówczas ponad 395 tys. zł unijnej dotacji.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick