W pleszewskim szpitalu wykrywają wirusy. Urządzenie kosztowało 400 tys. zł

0
Fot. Pleszewskie Centrum Medyczne
Pleszewskie Centrum Medyczne kupiło aparat Real-Time PCR, dzięki któremu można wykryć u pacjentów wirusy oraz bakterie nawet we wczesnej fazie choroby, kiedy ta nie daje jeszcze objawów. To stwarza szansę na skuteczniejsze leczenie.

Do pleszewskiego szpitala dotarł nowoczesny aparat Real-Time PCR, który pozwala na wykrywanie wirusów z grupy SARS, a więc wirusowych i bakteryjnych m.in. Covid-19, RSV i syncytialny wirus oddechowy atakujący  górne i dolne drogi oddechowe. – Technologia RT PCR  jest stosowana w medycynie już od dawna i okazuje się nieoceniona także przy diagnozowaniu boreliozy, wirusowego zapalenia wątroby, HIV czy wirusa brodawczaka. Jest też w stanie wychwycić choroby przenoszone drogą płciową – podkreśla Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Przeprowadzenie tego typu badania przyczyniają się do wdrożenia skuteczniejszego procesu leczenia. Pozwalają na wykrycie bakterii oraz wirusów nawet u osób, które nie wykazują jeszcze objawów. Próbką do badań jest wymaz z nosogardzieli, gardła i nosa.

Aparat kosztował 400 tys. zł. Pieniądze pochodziły z funduszu przeciwdziałania Covid-19, którym zarządza wojewoda. Prezes szpitala zdradza, że placówka z własnej kasy nie byłaby w stanie pokryć takiego wydatku. – Do tej pory materiały były wysyłane do referencyjnych laboratoriów, co znacznie wydłużało czas oczekiwania na wyniki i generowało dodatkowe koszty.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick