W Mikstacie zapłacisz księdzu kartą płatniczą

10
Nie masz przy sobie gotówki, a chcesz zapłacić księdzu za pogrzeb, mszę czy ślub? Do polskich parafii weszło właśnie nowe. Ta mikstacka (pow. ostrzeszowski) wzbogaciła się właśnie o terminal płatniczy.

– Terminal ma ułatwić i usprawnić prace Parafii i umożliwi parafianom nie posiadającym przy sobie gotówki zapłacenie za usługi. Możliwe będzie dokonanie odpłatności za ślub, msze czy pogrzeb – czytamy w komunikacie na stronie www.bs.net.pl

Terminal w parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie zainstalował i uruchomił Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie.

– Paragon z kasy fiskalnej też dostaniemy i na życzenie fakturę VAT? – dopytuje na stronie www.bes.net.pl mikstaczanin.

Pierwszą parafią w Polsce, która uruchomiła terminal jest jezuicka parafia w nadmorskiej Jastrzębiej Górze.

fot. www.bs.net.pl

Na zdjęciu proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy Krzysztof Ordziniak oraz przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Lututowie.
Na zdjęciu proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy Krzysztof Ordziniak oraz przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Lututowie.
redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

10 KOMENTARZE

  • Ty pewnie nie dasz a głupio pytasz. Żaden ksiądz nue będzie zbieral ofiary na tace przy pomocy terminala. Złodziei e Polsce nie brakuje. Nie pa trza skąd kradną. Ksiądz nie musi trzymać gotówki na parafii. Płatności za ofiary np. Cemtarne trafiają od razu na konto. Technoka – proste nie wiem czego tu nie rozumiesz.

 1. „Możliwe będzie dokonanie odpłatności za ślub, msze czy pogrzeb ” – jak to jest drodzy księża, sakramenty nie są już darmowe?

 2. ale obciach ! teraz mozna paragon fiskalny latwo wystawic o opodatkowac ” pazernych”. co do Niemiec to prawda z wypłaty odciągają ale czy panstwo dotuje tak jak w Polsce kosciól?

 3. O sprawie donosi serwis cashless.pl. Mikstat to mała gmina w województwie wielkopolskim. Kościół otrzymał terminale dzięki uczestnictwu w programie fundacji Polska Bezgotówkowa, który pozwala wejść (z początku za darmo) w system płatności kartą, by sprawdzić, jak to wygląda. To niejedyna parafia, która wyraziła zainteresowanie wprowadzeniem płatności kartą w kościele. 

  Na tacę – płatność kartą
  Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, kilku kościołom już się to udało. Jedną z takich parafii jest ta w Jastrzębiej Górze. Parafia uruchomiła właśnie elektroniczną tacę oraz możliwość dokonywania płatności kartą w kancelarii parafialnej oraz cmentarnej. Płatności kartą wprowadzili też stołeczni dominikanie w kościele przy ul. Freta. Za nimi pójdą kolejne parafie, więc „zapomniałem gotówki” przestaje powoli być argumentem zwalniającym z płacenia.

  W ramach programu Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorca, w tym przypadku proboszcz, może otrzymać także terminal do płatności mobilnych. Niewykluczone zatem, że tacę da się opłacić smartfonem – np. za pośrednictwem usługi Google Pay w przypadku Androida lub Apple Pay, która niedawno zadebiutowała w Polsce. 

  Nikogo nie trzeba przekonywać, że Polacy pokochali płatności bezgotówkowe i korzystają z nich chętniej niż większość krajów UE. Tylko w zeszłym roku przybyło ponad 2 mln nowych kart. Łącznie w obiegu funkcjonuje 39 mln kart płatniczych (z czego 5,8 mln to karty kredytowe). Z rosnącą liczbą kart, maleje (choć niewspółmiernie) liczba bankomatów. Po 2017 r. mamy ponad 200 bankomatów mniej niż w 2016 r. Ogółem w zeszłym roku wartość transakcji kartami przekroczyła 70 mld zł.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick