Urząd w Przygodzicach jak nowy. Magistrat po remoncie robi wrażenie

8
Wystrój tego budynku był przykładem stylistyki czasów PRL-u. Wąskie korytarze i wszechobecna drewniana boazeria na ścianach. Teraz wszystko się zmieniło, bo siedziba magistratu w Przygodzicach przeszła gruntowny remont. Po reliktach przeszłości nie ma już śladu, a wchodzących do przygodzickiego urzędu wita jasny, przestronny hol z recepcją.

Siedziba urzędu gminy Przygodzice po gruntownej modernizacji już po przekroczeniu progu przykuwa uwagę. Jeśli ktoś pamięta, jak ten budynek wyglądał wewnątrz jeszcze kilkanaście miesięcy temu, to wchodząc do niego dzisiaj, można się bardzo zdziwić. – Całość realizowana była w formule zaprojektuj i wybuduj. Pierwszym krokiem było zrobienie takiej szczegółowej inwentaryzacji wszystkich pomieszczeń. Z uwagi na to, że jest to budynek mający już bardzo wiele lat, cała budowa musiała być realizowana pod okiem konserwatora zabytków. Dokonaliśmy całkowitej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, termomodernizacji całego obiektu, ta część frontowa była ocieplana od wewnątrz – mówi Lucyna Koczorowska, zastępca wójta gminy Przygodzice.

Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne. Wymieniono instalacje sanitarną i elektryczną. Jedną z widocznych zmian jest przeniesienie klatki schodowej na druga stronę budynku. – Zgodnie z wymogami ustawy o dostępności, zastosowaliśmy wszystkie wymogi, do których jesteśmy zobowiązani się dostosować. Zostały wyremontowane toalety dla osób niepełnosprawnych zarówno na parterze, jak i na piętrze, mamy również platformę, która umożliwia dostęp do pierwszego piętra, podjazd dla osób niepełnosprawnych – dodaje Lucyna Koczorowska.

Siedziba urzędu gminy Przygodzice to tak naprawdę Dom Ludowy im. marszałka Józefa Piłsudskiego wybudowany w 1933 roku. Dawniej była to sala widowiskowa, świetlica, biblioteka, a także małe pomieszczenia mieszkalne na piętrze. W latach 70. XX wieku budynek zaadaptowano na magistrat. – Budowali ten dom nasi przodkowie, akurat ja mogę powiedzieć, że nasi praojcowie i dzięki temu, że bardzo mądrze podeszli do tej inwestycji, do tej funkcjonalności obiektu, on może teraz służyć nam – tłumaczy Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.

Dom Ludowy w Przygodzicach to teraz zupełnie inne miejsce, niż przed gruntownym remontem. Przestrzenie wewnątrz m.in. dzięki zastosowaniu jasnych kolorów zachęcają, by wejść i w przyjaznej atmosferze załatwić urzędowe sprawy. – Inwestycja jest częścią dużego projektu partnerskiego, który zawiązaliśmy z gminą Odolanów, Nowe Skalmierzyce i gminą Ostrów Wielkopolski. Wartość tych wszystkich przedsięwzięć, w sumie siedem obiektów, to ponad dziesięć milionów złotych, z czego dofinansowanie to kwota ponad czterech miliony złotych. Jeśli chodzi o ten urząd, to wartość inwestycji to ponad dwa miliony czterysta tysięcy złotych, natomiast dofinansowanie, które przypadło na ten urząd to około miliona złotych – mówi Piotr Kryszczak z urzędu gminy Przygodzice. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Urzędnicy wrócą do Domu Ludowego pod koniec miesiąca i od 30 stycznia będą tam przyjmować interesantów.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. a na Sosnowej w Jankowie dziury ,że dwa auta się nie miną ,a jak jedzie autobus to kierowca musi zjechać z drogi wstyd , wstyd i wstyd

  2. Oby wraz z nowym budynkiem nastąpiły nowości kadrowe – szczególnie na stanowisku wójta. Ten pan z końca materiału również do wymiany – podejście do petenta karygodne, ignoranckie – ale czemu się dziwić – ryba psuje się od głowy.

    • Ten Pan na końcu to jedyna osoba w Gminie Przygodzice która dobrze się zna na pozyskiwaniu środków i bez niego pewnie nie cieszyła by się Pani fotowoltaiką na dachu. Nie pozdrawiam

    • Jak pamiętam sprzed kilku lat, pewien „radny” z poziomu województwa opowiadał/opisywał, że fotowoltaika na naszych dachach to wyłącznie jego zasługa 😀

  3. Państwo piszący komentarze – macie rację w sprawie niepotrzebnych kosztów remontu. Taniej byłoby postawić namiot i do niego przenieść załatwianie spraw. Przynajmniej media mówiłyby i pisałyby o Przygodzicach…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick