„Tęczowy słownik”, czyli jak środowisko LGBTQ+ wpływa na język polski

8
„Tęczowy słownik” dr Justyny Kociemby-Żulickiej to skarbnica homoerotyzmów polskich, jak sama określa nowe słownictwo autorka. Zbiór wyrażeń pojawiających się w języku osób ze środowiska LGBTQ+ to prawdziwy dowód na to, jak bardzo ewoluuje język polski i jak wiele można nauczyć się o osobach nieheteronormatywnych poprzez wsłuchanie się w to co i jak mówią.

Dr Justyna Kociemba-Żulicka to prawdziwa eksploratorka i miłośniczka języka polskiego, na co dzień nauczycielka w ostrowskim II Liceum Ogólnokształcącym. Na swoim koncie ma już stworzenie „Małego słownika erotyzmów polskich” wydanego przez Ostrowskie Towarzystwo Naukowe w 2011 roku. W najnowszym „Tęczowym słowniku” językoznawczyni przygląda się wyrażeniom głównie „homoerotycznym”.

W książce znajduje się ponad dwa tysiące wyrażeń i określeń z życia codziennego, ale i w dużej mierze dotyczących seksualności. Kociemba-Żulicka wybrała takie zwroty, które pojawiają się w literaturze, głównie młodzieżowej ale nie tylko, poruszającej tematykę LGBTQ+. – Orientacja czy sposób myślenia na temat osób nieheteronormatywnych wpływa na język i go kształtuje (…) Nigdy nie będziemy w stanie do końca poznać tego języka, bo osoby homoseksualne mają swój „tajny kod”, własny język intymny, którego pewnie nigdy całkowicie nie odkryjemy – mówiła autorka słownika na spotkaniu autorskim w ostrowskiej „Mediatece”, które odbyło się w miniony czwartkowy wieczór.

„Tęczowy słownik” można znaleźć choćby w ostrowskiej Bibliotece Publicznej czy Mediatece, ale również nabyć go w księgarniach internetowych. O kulisach jego powstawania mówi sama autorka w załączonym materiale filmowym.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. Gdyby autorka napisała słownik zwrotów skrótów zapożyczonych z innych języków używanych przez młode pokolenie nie zaistniała by a tak zaistniała i UAM w Poznaniu ( czyżby promujący LGBT) dołożył grant na wydanie tego.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick