Tak wyglądała ewakuacja zakażonych z Salusa i DPS-u w Pleszewie [ZDJĘCIA]

3
Fot. Wojska Obrony Terytorialnej
Cały dzień w czwartek trwała ewakuacja pensjonariuszy Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu oraz DPS-u w Pleszewie do szpitala jednoimiennego w Wolicy. Zdecydowano także o przetransportowaniu kolejnych 24 osób z DPS-u w Kaliszu do szpitala w Poznaniu.

Czwartek upłynął służbom medycznym oraz Wojskom Obrony Terytorialnej pod znakiem ewakuacji. Część pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, ale przede wszystkim Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu zostało przetransportowanych do szpitala w Wolicy, który został przemianowany decyzją wojewody na szpital jednoimienny.

CZYTAJ: W pożarze kamienicy stracili wszystko. Trwa zbiórka, by im pomóc!

To wywołało ogromne kontrowersje wśród części personelu medycznego tej placówki. Jeden z lekarzy, który podzielił się swoimi przemyśleniami m.in. z Telewizją Proart, dostał zakaz wypowiadania się do mediów w godzinach pracy. Padały ostre słowa, nie brakowało oburzenia, niezrozumienia. Tak przedstawiali to członkowie personelu medycznego, z którymi rozmawiała nasza telewizja.

Ostatecznie jednak władze dopięły swego i zrealizowano wydaną przez wojewodę decyzję o przekształceniu szpitala w placówkę zajmującą się od teraz wyłącznie chorymi na COVID-19. W ostatnich dniach przeprowadzono prace remontowe mające na celu przystosowanie szpitala do wymogów (budowa śluz, strefy brudnej i czystej). W wolickim szpitalu przygotowano 120 miejsc dla zakażonych koronawirusem. Rozpoczęła się ewakuacja, w której wzięli udział m.in. członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej, personel medyczny 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu oraz chemicy z 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych, żandarmi, a także policjanci. „DPS Salus w Kaliszu jest piątą tego typu placówką, której mieszkańcy są ewakuowani przez wojsko na wniosek wojewody. Wcześniejsze ewakuacje odbyły się w Koszęcinie, Drzewicy, Kaliszu oraz wczoraj w Kleszczowie” – wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

CZYTAJ: Ostrowski deptak – czy zostaną usunięte plamy oleju z nowej nawierzchni?

Do szpitala jednoimiennego w Wolicy przetransportowano 43 pensjonariuszy kaliskiego Salusa oraz 5 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Przedstawiciele tej placówki podali jednak też dobre informacje dot. tego, że dotarły do nich wyniki 8 osób, które są ujemne, a to oznacza, że można ich traktować jako ozdrowieńców.

Zdecydowano także o ewakuacji kolejnych 24 osób z DPS-u w Kaliszu, ale tym razem do szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

Ewakuacja DPS-u w Pleszewie

Ewakuacja Salusa w Kaliszu

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. I to jest godna starość? Czym sobie Oni zasłużyli na taki los…. nie wychodzac poza mury przepłacają to swoim zdrowiem i życiem!za DPS y powinni się zabrać i to pożądanie!!!

  2. I do tego ta cała otoczka tej ewakuacji, ludzie w kombinezonach, w maskach jak z kosmosu. I na dodatek policja na sygnale. To co ci starzy ludzie przeżyli to masakra. Z pewnością niejeden z nich nie wie co się dzieje.😪😪😪

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick