Rozpoczyna się transport pacjentów Salusa do szpitala jednoimiennego w Wolicy

0
Tak wyglądał transport pensjonariuszy DPS-u Kalisz do szpitala jednoimiennego w Poznaniu | Fot. Wojska Obrony Terytorialnej
Od wczesnych godzin porannych trwa przygotowanie do transportu podopiecznych Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu. Pacjenci zostaną przewiezieni do szpitala w Wolicy, który od czwartku oficjalnie stał się szpitalem jednoimiennym - drugim tego typu w Wielkopolsce.

W czwartek rano rozpoczął działanie drugi szpital jednoimienny w Wielkopolsce. To placówka w Wolicy koło Kalisza, która do tej pory jako jedyna w południowej części naszego województwa specjalizowała się w leczeniu chorób płuc i gruźlicy. Decyzją wojewody kilka dni temu została przekształcona. Do środy trwały działania związane z przygotowaniem lecznicy do podjęcia chorych na COVID-19.

ZOBACZ: Decyzja wojewody na wyrost? Lekarz z Wolicy: “Z dnia na dzień nie stanę się anestezjologiem”

Do tej pory osoby w ciężkim stanie były przewożone do szpitala jednoimiennego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Największe ogniska zakażeń koronawirusem w naszym województwie są jednak w jego południowej części. Stąd decyzja wojewody Łukasza Mikołajczyka o utworzeniu właśnie w tym regionie drugiego szpitala jednoimiennego.

– Od poniedziałku trwają przygotowania do uruchomienia szpitala w nowej formule. Pierwszym krokiem było przewiezienie pacjentów z Wolicy do innych placówek, we wtorek i środę trwały prace przygotowawcze, m.in. roboty budowlane, stworzenie stref brudnej i czystej oraz śluz do dekontaminacji – informuje wojewoda.

CZYTAJ: Prokuratura w kaliskim DPS. Doszło tam do przestępstwa?

Pierwszymi pacjentami mają być pensjonariusze z Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu. Część z nich została przetransportowana już wcześniej do innych szpitali, gdzie oczekują na transport do Wolicy. Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, do szpitala ma trafić 47 pacjentów z kaliskiego Salusa. Lecznica ma dysponować 120 łóżkami rozmieszczonymi na piętrze oraz na parterze budynku. – Do pracy stawili się wszyscy lekarze dotychczas zatrudnieni w szpitalu. Dodatkowo dwóch lekarzy anestezjologów zabezpieczy prace szpitala w formie udzielanych konsultacji. Obecnie dysponujemy kadrą 35 pielęgniarek. Docelowo planujemy zwiększenie liczby pielęgniarek, sanitariuszy i pomocy pielęgniarskiej. Pomoc w tym zakresie zapewnił wojewoda wielkopolski – mówi Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Do kaliskiego Salusa zjeżdżają od rana m.in. wojskowe karetki, którymi pacjenci będą przewiezieni do Wolicy. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku transportu pensjonariuszy DPS-u w Kaliszu do Poznania, po skompletowaniu konwoju, ruszy on w drogę.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick