DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Szymon Chwalisz o tragicznym finale WOŚP: "Spieprzyli nam finał"

Wczesnym popołudniem opublikował na swoim Facebooku, że trzyma kciuki za Pawła Adamowicza i sprzeciwia się przemocy. Dwie godziny później całą Polskę obiegła informacja, że prezydent Gdańska ugodzony nożem podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zmarł w szpitalu. Najczarniejszy scenariusz stał się faktem i pociągnął za sobą lawinę innych niespodziewanych decyzji. Kolejną była wiadomość, że Jerzy Owsiak złożył rezygnację z funkcji prezesa WOŚP-u.

Znany ostrzeszowski artysta Szymon Chwalisz na gorąco komentuje dla nas to, jak odebrał decyzję Jerzego Owsiaka o rezygnacji z funkcji prezesa WOŚP-u. Jego słów słuchał w warszawskim sztabie. – Myślę, że w Jurka najbardziej uderzyło to, że Krystyna Pawłowicz potrafiła napisać takie słowa, że inni potrafili w taki, a nie inny sposób skomentować to, co wydarzyło się w Gdańsku. W moim mniemaniu jest to nieludzkie. Gdybym ją spotkał, to powiedziałbym jej, że ten ruch w internecie nawołujący do wywalenia jej w kosmos, jest absolutnie potrzebny – mówi nam zbulwersowany.

Chodzi o dwa tweety, które opublikowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Próżno ich jednak szukać na Twitterze, bo zostały usunięte. Internauci zrobili jednak zrzuty ekranu, a treść tych wiadomości krąży po sieci. Czytamy w nich: „Owsiak wzbudza w ludziach wielkie negatywne emocje z powodu skrajnie kontrowersyjnej postawy, szerzenia nienawiści i hejtu, poniżania innych, jak też z powodu finansowania z puszek działalności „pozamedycznej”, a przy tym swej arogancji, że powinien odejść. Od dawna kompromituje sobą samą ideę, jest zakłamany lżąc Kościół i jednocześnie śląc dzieci pod kościoły po datki. Owsiak musi odejść, bo skłócanie przez niego ludzi, szczucie dla innych źle się skończy. Owsiak MUSI odejść dla dobra sprawy i bezpieczeństwa innych”.

Szymon Chwalisz jest dobrze znany i doceniany za swoje prace. Dostrzegli go także twórcy Orkiestry. Z myślą o aukcjach WOŚP-u regularnie przekazuje swoje dzieła. Maluje m.in. gryfy od gitar, samochody, a także wyjątkowe obrazy. Jeszcze dobę temu był niesiony na fali entuzjazmu i euforii w związku z tym, że zbiórki pieniędzy w kolejnych miastach biły rekordy popularności. – Uważam, że reakcja powinna być spójna. Wszystkich partii. Obojętnie od poglądów. To nie podlega dyskusji. Każdy powinien powiedzieć, że to jest złe. A jeśli ktoś obwinia Owsiaka o to, że zginął prezydent Adamowicz, to dla mnie świat się skończył – tłumaczy oburzony. – Dla mnie, to jest osobiste zdanie, jest to efekt niewyciągania konsekwencji z pewnych zachowań. Jeżeli osoba, która mówi o zdradzieckich mordach, nie dostaje nawet 50 zł mandatu, to – tak uważam – przekłada się to na działania innych – dodaje.

Artysta wspomina chwilę, w której dowiedział się o ataku na Pawła Adamowicza. – Wbiło mnie to wczoraj w ziemię. Chwilę przed tymi tragicznymi wydarzeniami rozmawiałem na scenie w Warszawie z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim. Później pojechałem do hotelu i analizowałem to wszystko – opowiada w rozmowie z portalem. – Przecież tam była profesjonalna ochrona. Ten koleś miał plakietkę z napisem „media”. Nie wiem skąd. Może w tłoku komuś ukradł. Przecież tam wszędzie było dużo ludzi. Dużo dziennikarzy. Uważam, że obwinianie kogokolwiek, w tym firm ochroniarskich, jest bez sensu. To się mogło zdarzyć na jakiejkolwiek innej imprezie też – przekonuje Szymon Chwalisz.

Jak mówi, jego zdaniem reakcja władz była zła. – Dla mnie decyzje partii rządzącej wykluczają nas z państwa demokratycznego. Nie dziwię się Jurkowi, że podjął taką decyzję. Wszystkim nam się głos łamał, jak słuchaliśmy tej konferencji. PiS spieprzył nam finał. Przestało być ważne wszystko. Pieniądze, rekordy. Nawet nie sprawdzam, po ile stoi teraz moja gitara. Chociaż każdy by chciał, żeby tych pieniędzy było jak najwięcej, bo to przekłada się na pomoc dla ludzi. Chciałbym, żeby finał nie ucierpiał. Oby aukcje zakończyły się z jak najwyższymi kwotami – mówi artysta.

Tragedię w Gdańsku każdy przeżywa na swój sposób. Jedni w ciszy, wpatrzeni w obrazy z niedzielnego wieczoru, inni ze łzami w oczach, kolejni pełni rozgoryczenia. W piersi biją się także lokalni politycy, którzy również dostrzegają problem mowy nienawiści. Nie wskazują palcami. Mówią o zjawisku, z którym należy walczyć, bo – zdaje się – toczy nas ono w złym kierunku.

O 18.00 w kilkunastu miastach Polski odbyły się tzw. „Marsze milczenia”. O 20.00 w Pleszewie na boisku przy Szkole Podstawowej nr 2, w której w niedzielę miał siedzibę sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbędzie się spotkanie wolontariuszy, którzy w ciszy uczczą pamięć zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – W niedzielę o tej porze rozpoczynało się światełko do nieba. Teraz chcemy o tej samej godzinie stanąć w milczeniu – mówią wolontariusze.

Napisz do autora

Komentarze (28)
 • Q
  Qwer

  poniedziałek, 14 stycznia, 2019

  A może jednak po spieprzyła finał. Jak można mieszać politykę do zabójstwa.

  Odpowiedz
 • A
  Ankaaa

  poniedziałek, 14 stycznia, 2019

  Żal i zazdrość !!!za dupę ściska wszystkich z PiSu że ludzie potrafia łączyć się tego jednego dnia bawić cieszyć radować i pomagać ! Zbieramy dla wszystkich dzieci każdy z nas daje parę groszy nikt nie bierze tego dla siebie tylko się DZIELI… trudne słowo …ale niestety niektórzy tego nie rozumieją i wolą płuć jadem z zawiści na tych którzy pomagają …smutne ale prawdziwe …

  Odpowiedz
 • OK
  Owsik kupa

  poniedziałek, 14 stycznia, 2019

  Winny Owsik żal mu było kasy na profesjonalną ochronę i ustawił jakieś dzieci i studentów!!! On ma krew na rękach a teraz spier.olił cwaniak.

  Odpowiedz
 • R
  Ricky

  wtorek, 15 stycznia, 2019

  PiS spieprzyło finał??
  Weż się człowieku ogarnij!

  Odpowiedz
 • W
  Wyborca

  wtorek, 15 stycznia, 2019

  Inni nie moga powiedziec nic ale juz ten gosc moze jezdzic i oskarżac o wszystko PiS Kaczynskiego czy Pawłowicz? Chwalisz i jemu podobni moga pluc na wszystko.

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowianin

  wtorek, 15 stycznia, 2019

  Tak dla porządku wszystkim PO-filom przypomnę, że ś.p. prezydent Adamowicz startował na ten urząd wbrew PO. Z listy PO kandydatem na prezydenta Gdańska był Jarosław Wałęsa, który przegrał te wybory i zajął trzecie miejsce.

  Odpowiedz
 • NP
  Nieuczciwy podatnik

  wtorek, 15 stycznia, 2019

  Teraz Owsiak będzie miał okazję zakończyć działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale pewnie będzie ją kontynuował już pod inną nazwą np. Wielka Orkiestra Świątecznej Przemocy.

  Odpowiedz
 • PDW
  Pytanie do wlkp24.info

  wtorek, 15 stycznia, 2019

  Podoba Wam się język „miłości” jaki zagościł pod ostatnimi artykułami związanymi z WOŚP i ze śmiercią pana Adamowicza? Dlaczego nie reagujecie?

  Odpowiedz
 • R
  RODO

  wtorek, 15 stycznia, 2019

  Chwalisz domaga się danych osobowych od komentatorów na tej stronie. Czyżby najbliżsi i znajomi go opuścili? A tak na marginesie, jak pan panie Chwalisz szukasz nazwisk i adresów, to kup se pan jakąś starą książkę telefoniczną i po kłopocie.

  Odpowiedz
 • R
  Raszkowianin

  wtorek, 15 stycznia, 2019

  Następny malarz nienawidzący PiS-u po Brajerze , którego gościł i zorganizował mu wernisarz. A kto – oczywiście burmistrz Raszkowa wygrywający wybory z ramienia PiS szanowny pan Bartczak.

  Odpowiedz
 • K
  Księgowy

  wtorek, 15 stycznia, 2019

  Polski podatnik wydaje 110.000.000.000 zł. czyli 110 miliardów złotych, a Owsiak zbiera 150.000.000 zł. czyli 150 milionów złotych na utrzymanie szpitali. O kosztach na zbiórkę, na utrzymanie Owsiaka i na imprezę w Kostrzyniu nie wspomnę. Więc nie ma się czym zachwycać, bo wygląda to tak, że jak Owsiak zbierze 1 zł. to podatnik wydaje 100. Ale tak to jest jak pomoc jest tylko świąteczna.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz