Paweł Adamowicz nie żyje, Jerzy Owsiak składa rezygnację. Wieczorem milczące protesty w całym kraju

17
Członkowie Komitetu Obrony Demokracji w kilkunastu miastach Polski organizują w poniedziałek o godz. 18.00 tzw. "milczące protesty". Chcą w ten sposób zamanifestować, że stanowczo sprzeciwiają się mowie nienawiści. Śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który w niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został ugodzony nożem.

„Okażmy swoje wsparcie dla Pawła Adamowicza i jego bliskich” – głosi napis na plakacie promującym protest w Kaliszu. Przed godz. 15.00 dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku poinformował media, że prezydent miasta nie żyje. Organizatorzy zdecydowali jednak, że nie zawieszą swojej akcji z powodu tak tragicznych wiadomości. – To będzie typowo milczący protest. Jeżeli ktoś będzie chciał przemawiać to nikomu nie zabronimy, ale żadnych wielkich wystąpień nie będzie – mówi Andrzej Pichet, radny sejmiku wojewódzkiego.

Jak mówi, z trudem przyjął wiadomość o ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Kiedy wróciłem do domu i włączyłem Twittera, to poczułem się bezradny w związku z falą nienawiści, która zebrała właśnie tragiczne żniwo. Jednak słowa Jurka Owsiaka są znamienne. Mamy dwie Polski. Pytanie brzmi, gdzie jest granica, bo obawiam się, że stało się to niebezpieczne. Wiele w tej sytuacji możemy sobie zarzucić my – politycy. Ja też uderzam się w pierś – mówi portalowi wlkp24.info Andrzej Pichet.

Choć milczące protesty Komitetu Obrony Demokracji w kilkunastu miastach Polski zostały ogłoszone, kiedy prezydent Adamowicz walczył w szpitalu o życie, organizatorzy zapowiadają, że nie odwołują ich. – Spotykamy się o 18.00. Trudno w tej chwili na gorąco powiedzieć, czy będzie to jednorazowy protest. W tej chwili nie zapadła decyzja, byśmy kontynuowali tę formę protestu. Na pewno nie będzie wielkich przemówień. Będzie to marsz w milczeniu – wyjaśnia nam Jerzy Wójcicki z Ostrowskiego Łańcucha Światła.

Kilkanaście minut po informacji o śmierci Pawła Adamowicza, konferencję prasową zwołał Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ogłaszając, że rezygnuje z pełnienia tej funkcji. Swoją decyzją zszokował setki tysięcy wolontariuszy oraz miliony osób, które od lat wspierają WOŚP. – Ogromna tragedia, która wydarzyła się w Gdańsku, daje wiele do myślenia. Ona mogła się zdarzyć w każdym miejscu, gdzie w niedzielę grał WOŚP. Również u nas w Ostrowie Wielkopolskim. Ja nadal nie wierzę… Ale trzeba wyjść na ulice i jasno powiedzieć: „stop przemocy, stop hejtowi, stop bezkarności” osób, które dopuszczają się takich przestępstw – mówi na gorąco Patryk Płomiński, szef sztabu WOŚP w Ostrowie.

Jak przyznaje, kiedy oglądał konferencję Jerzego Owsiaka i słuchał wygłaszanego przez niego oświadczenia, był w totalnym szoku. – Nie tylko ja. Cały sztab również. To dla nas zamknięcie kart historii 27 lat grania z WOŚP. Jako szef sztabu ostrowskiej orkiestry składam najszczersze kondolencje rodzinie Prezydenta Pawła Adamowicza, a Jurkowi życzę wiary w to, żeby był ten lepszy dzień. Co będzie dalej, nie wiem… – kontynuuje.

Protest w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowany przez Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła”, odbędzie się na rynku. W Kaliszu za jego organizację odpowiada Komitet Obrony Demokracji, a manifestacja odbędzie się na placu Wolności.

Jerzy Owsiak odwiedził Ostrów Wielkopolski w 2017, a także w październiku, kiedy przekazywał ostrowskiemu szpitalowi karetkę dla noworodków.

Kondolencje rodzinie zmarłego Pawła Adamowicza spływają do Gdańska z całej Polski. Włodarze z naszego regionu również ślą wyrazy współczucia.

Niestety stało się to, z czym tak trudno nam się pogodzić. Paweł Adamowicz nie żyje. To wydarzenie wstrząsnęło nami…

Opublikowany przez Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek Poniedziałek, 14 stycznia 2019

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Tragiczne zdarzenia, które wydarzyły się…

Opublikowany przez Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza Poniedziałek, 14 stycznia 2019

Łączę się w bólu z rodziną i bliskimi Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i mieszkańcami Miasta Gdańska. Trudno pogodzić…

Opublikowany przez Adam Pawlicki Poniedziałek, 14 stycznia 2019

 

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. Taki sam agresywny idiota chodzi po ostrowie! Ciągle jest o nim głosno i dopiero jak dojdzie do tego typu tragedii to społeczenstwo sie go pozbędzie? oczywiście dla niezorientowanych chodzi o naziola któremu tez w niesmak demokracja i opozycja dla rzadzących

 2. Niestety od 2015 ta opcja polityczna do tego doprowadziła – wychodowała takie ,, elity .. faszyzujących i sympatyzujących z PIS – w zamian mając ochronę ,, dobrej zmiany ,,. Wprowadziła brak szacunku do inaczej myślących , kłamstwa i wulgarny język nienawiści w polityce / obecnym parlamencie i w pisowskich mediach – w tym w TVP Kurskiego. To są skutki tolerowania ONR, faszystów, kiboli … dzielenia społeczeństwa i traktowania Polski jako łup partyjny. !? Smutne ale prawdziwe. !?

  • Proszę przypomnieć , kto mówił o DORŻNIĘCIU WATACH – bo nie pamiętam. Może pseudo demokrata nam powie .
   Smutne jest mieszanie ludzkiej itrgedii i żalu najbliższych z polityką.
   WSTYD demokrato .

  • Drogi internauto WATAHA – warto czasami kontrolować pisownie. Jednak do rzeczy. Odrób lekcje, ponieważ autor tych słów wywodzi się z PiSu. Przysłowia są mądrością narodu: „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”

  • Do dotylkofakty
   Mój błąd w pisownii – przyznaję, ale reszta to ŻENADA. Tzw ” demokraci ” to wbrew pozorom populisci. Prawa część internetu współczuje a lewa atakuje. Pozdrawiam i proszę się nie podszywać pod nick.
   Życzę zdrowia i rozumu.

 3. Źle się dzieje w naszym kraju !!!!
  BOJĘ SIĘ ŻE ZA TYDZIEŃ LUB DWA TA TRAGEDIA ZOSTANIE WYKORZYSTANA POLITYCZNIE !
  PROSZĘ opamiętajmy się wszyscy WSZYYYYYSCY !!!!!!!!

  • Niezła prowokacja. Ale dla PO-wców, KOD-ziarzy, Nowoczesnych pewnie skuteczna. Poza tym Owsiak nigdy nie odejdzie. Chodzi mu tylko o to, żeby Polska zapłakała i zaprotestowała przeciwko jego decyzji, a on wspaniałomyślnie zmieni zdanie. Przecież z czegoś musi żyć, no chyba, że już tyle odłożył, iż mu do końca życia wystarczy.

 4. PO przez śp. Adamowicza straciło w Gdańsku władzę, bo ich kandydatem na prezydenta tego miasta był przecież syn Wałęsy, a ofiara morderstwa startowała z własnego komitetu wyborczego sprzeniewierzając się partii PO.

 5. Nawet w tych komentarzach widać skutki ,, dobrej zmiany ,, – język nienawiści, – rodem z TVPiS i TV Trwam !Bardzo zmieniło się nasze społeczeństwo, po 2015 r. – dało się przekupić – dało się zmalipulować – wierzy w kłamstwa i łyka propagandę PIS.
  Gdzie ta Polska która była – przewidywalna, otoczona przyjaznymi sąsiadami, uznana i szanowana w UE i Świecie – …
  został nam teraz język Pawłowicz, Piotrowicza, Kaczynskiego, Kuchcińskiego,… kłamstwa Morawieckiego. Glapińskiego Szydło .. …. i misiewicze – symbole nieudaczników i oszołomów polskiej gospodark. i A Kościół w sojuszu z PIS z Rydykiem na czele !

 6. Przerażające jest czytanie niektórych komentarzy. Powszechnie wiadomo, kto sieje nienawiść do WOŚP i kto tym samym stal się prowokatorem tej tragedii. A człowiek, który dla dzieciaczków w Polsce zrobił więcej niż wszyscy politycy razem wzięci, niezależnie od poglądów politycznych rezygnuje, to się nazywa honor!!!!! Bierze pewnego rodzaju odpowiedzialność choć niczemu nie jest winien. Język nienawiści jak pisze Beata jest przerażający, ludzie coraz bardziej agresywni zwłaszcza gdy próbuje się im otworzyć oczy. Przerażająca, zmanipulowana sekta!!!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick