DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Szpitale powiatowe południowej Wielkopolski znalazły się w sieci

Co to takiego ta „sieć szpitali”?

Ustawa tworząca tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami.

Sieć szpitali 2017

Rozwiązania zawarte w ustawie zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i rozporządzeniu, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 93% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

– Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że cokolwiek się dzieje – wyjaśnia Jacek Bartkowiak z biura prasowego NFZ w Poznaniu. – Z punktu widzenia pacjenta ta zmiana jest drugorzędna. Istotniejsze jest to, żeby ludzie mieli poczucie że nic złego im się nie grozi. 

Dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim do najnowszego pomysłu podchodzi z optymizmem, ale czeka na to, co pokaże praktyka.

– Duży nacisk ma być kładziony na opiekę ambulatoryjną – tłumaczy Dariusz Bierła. – Żeby tych pacjentów, którzy teraz są czasami kładzeni do szpitala na hospitalizowanie z tego tytułu, że na przykład są bardzo długie kolejki oczekujących na wizytę w poradni specjalistycznej, teraz w ramach kompleksowości będzie to wyglądało tak, że pacjent właściwie jeżeli nie będzie wymagał tej hospitalizacji w trybie pilnym będzie kierowany bezpośrednio do przychodni specjalistycznej, gdzie będzie tę wizytę miał albo od razu załatwioną, albo w ciągu bardzo krótkiego czasu – dodaje.

Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia jest przygotowane na wejście do sieci. Z dniem 1 października uruchamia w budynku tzw. wieczorynkę, czyli nocną i świąteczną opiekę.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • K
    Kaśka

    niedziela, 1 października, 2017

    TO O CO TU CHODZI Z TYMI SZPITALAMI ? MAMY TEŻ IŚĆ I SIĘ REJESTROWAĆ W SZPITALU ,ZEBY W RAZIE POTRZEBY , UDZIELILI NAM POMOCY W SZPITALU .

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz