DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Polacy powiedzieli "tak" Unii Europejskiej. 20 lat temu Polska wstąpiła w jej struktury

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.

Fot. pixabay

Dziś mija dokładnie 20 lat odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Od tego czasu samorządy – także te z południowej Wielkopolski – otrzymały gigantyczne zastrzyki gotówki na m.in. unowocześnienie dróg, stworzenie miejsc rekreacji dla dzieci i młodzieży lub modernizacje szkół i przedszkoli.

1 maja 2004 roku Polska, na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, Polska została członkiem Unii Europejskiej. Proces integracji trwał niemal 10 lat i rozpoczął się 8 kwietnia 1994 roku w momencie złożenia przez Polskę wniosku o członkostwo w UE i zatwierdzenia go przez ówczesnych członków Wspólnoty.

W dniach 7-8 czerwca 2003 roku przeprowadzono w Polsce referendum, w którym mieszkańcy mieli się opowiedzieć, czy są za wejściem Polski do Unii, czy nie. Pytanie brzmiało: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”. Do urno poszło 58,85% uprawnionych do głosowania (17 586 215 osób), a za przystąpieniem do zjednoczonej Europy było 77,45% z nich (13 516 612).

1 maja 2004 roku Polska została włączona do Unii Europejskiej wraz z 9. innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią oraz Węgrami.

Napisz do autora

Komentarze (7)
 • W
  Waldi

  środa, 1 maja, 2024

  A potem zdali sobie sprawę, jak można „kraść legalnie” – Ryszard Czarnecki i jego kilometrówki.

  Odpowiedz
 • P
  Posnauer

  środa, 1 maja, 2024

  Tiaaa…. A teraz jak się ta cała Unia zamieni na Czwartą Rzeszę z elektrycznymi samochodzikami, ogrzewaniem z niczego i mięsem z robaków, to dopiero nam dadzą popalić!!! Już Generalny Gubernator Donald Hitlerowiec wspólnie z upowcem Prokuratorem Generalnym tego dopilnują… Reżimowa Trójka dzień w dzień lansuje białko z larw, ziemniaków, jakie ono zdrowe, pożywne, ekologiczne, smaczne i nietanie.

  Odpowiedz
 • P
  Patriota

  czwartek, 2 maja, 2024

  …i po 20 latach mówią już „NIE!” eurokołchozowi.

  Odpowiedz
  • M
   myślący

   czwartek, 2 maja, 2024

   Brytole powiedzieli, a teraz cierpią. Mieli mniej do stracenia. Już widzę ten rozwój tej wielkiej, potężnej Polski bez UE… Chyba na bryczkach z końmi. 😀

   Odpowiedz
   • F
    FranklySpeeking

    czwartek, 2 maja, 2024

    Brytole cierpią hahaha, chyba Francuzi o ile się jeszcze jacyś ostali. W doopie byłeś i goovno widziałeś.

    Odpowiedz
 • S
  Sanya

  czwartek, 2 maja, 2024

  Dla tych niby patriotów…. posnauerów i innych podobnych…. gdyby nie Unia to nadal panowałoby u nas średniowiecze .
  Więc nie marudzić.

  Odpowiedz
  • F
   FranklySpeeking

   czwartek, 2 maja, 2024

   Możesz wymienić mi przykłady średniowiecza w Ostrowie „gdyby nie unia” ??? Tych tabliczek unijnych w Ostrowie jakoś mało. Obwodnica w jakim procencie z unijnych pieniędzy była finanasowana? W zasadzie jak ktoś wyjechał po 2004 do UK i powrócił to jedyne wielkie zmiany to Szczygliczka i Olimpijska. Wyasfaltowana kostka jak na Poznańskiej to wcześniejsze działania. Zatem zmiany nieproporcjonalne do POSTĘPU w Świecie w ogóle!!! Zamiana to by była jakby LINIA TRAMWAJOWA z Kalisza do Ostrowa została wybudowana, bo to w dzisiejszych czasach pikuś patrz Liberec czy Orlean.

   Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz