Sytuacja w DPS-ach opanowana, ale to nie koniec

0
Pierwszu mobilny punkt poboru wymazów na obecność koronawirusa w Wielkopolsce (Krotoszyn) | Fot. Wojska Obrony Terytorialnej
Coraz lepiej wygląda sytuacja w DPS-ach na terenie Wielkopolski. Osoby na kwarantannie przebywają już tylko w dwóch z 64 samorządowych placówek tego typu. Mowa o Kaliszu i Poznaniu. Sytuacja została już niemal opanowana. Teraz oczy przedstawicieli poszczególnych służb sanitarnych i władz wojewódzkich skierowane są na powiat kępiński, gdzie w weekend będzie funkcjonował mobilny punkt pobrań próbek na obecność koronawirusa.

Sytuacja w DPS-ach opanowana, teraz czas na powiat kępiński. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wraz z płk. Rafałem Miernikiem z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Jadwiga Kuczmą-Napierałą z dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu podsumowali ostatnie tygodnie działań mających na celu walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

DPS-y pod kontrolą

20 zakończono dwutygodniowy cykl badań wszystkich pracowników i pensjonariuszy wielkopolskich DPS-ów. Wykonano 8328 testów. Mowa o 63 tego typu samorządowych ośrodkach. Zmianą, która miała pomóc w uchronieniu przed większą liczbą zakażeń, było wprowadzenie rotacyjnej pracy. W jej ramach pracownicy zmieniali się co dwa tygodnie. – Na przykład w Ostrzeszowie przed wejściem kolejnego zespołu zmieniającego dotychczasową załogę, okazało się, że jeden z pracowników miał wynik dodatni, tym samym nie dotarł do pracy i dzięki temu uchroniliśmy DPS przed zarażeniem COVID-19 – wyjaśnił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

ZOBACZ: DPS w Psarach znowu funkcjonuje normalnie

Spośród 63 DPS-ów na terenie Wielkopolski, tylko w dwóch trwa kwarantanna. To ośrodki w Kaliszu i Poznaniu. Na 6426 miejsc 164 osoby są poddane kwarantannie, co daje 2,5 procenta. 46 mieszkańców domów pomocy społecznej jest zakażonych i przebywają w szpitalach.  – Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że sytuacja jest stabilna i opanowana. Na bieżąco kontaktuję się z organami prowadzącymi te ośrodki – dodał.

Płk Rafał Miernik dowodzący 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej koordynował wsparcie ze strony żołnierzy WOT, którzy byli zaangażowani w pomoc DPS-om i także wziął udział w konferencji. Podkreślił, że jego ludzie pomagali w przeprowadzeniu badań we wszystkich jednostkach opiekuńczych na terenie województwa, które odbywały się w ciągu ostatnich dwóch tygodni. – Nasze zespoły zadaniowe w 14 dni przeprowadziły ponad 8000 wymazów, a to bardzo ciężka praca. Wszystko zostało zrealizowane planowo. Muszę dodać, że współpraca WOT ze wszystkimi samorządami była doskonała – zaznaczył.

ZOBACZ: W pożarze stracili dach nad głową. Włodarze gminy chcą pomóc!

Sytuacja w powiecie kępińskim

W powiecie kępińskim odnotowano do tej pory 154 przypadki zakażenia koronawirusem. Duży wzrost zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach spowodował, że wojewoda podjął decyzję o wysłaniu tam karetek wymazowych Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich personel pobiera próbki od mieszkańców gminy Baranów. Ma tam siedzibę firma stolarska, w której potwierdzono zakażenia u części pracowników. – Jesteśmy w stałym kontakcie z powiatowym sztabem zarządzania kryzysowego, na bieżąco monitorujemy sytuację. Do tej pory pobrano 418 próbek, ponad 150 osób ma wynik dodatni. 78 z nich to mieszkańcy powiatu kępińskiego, a pozostali pochodzą z powiatów ościennych oraz innego województwa, którzy dojeżdżają do pracy – wyjaśnił wojewoda.

Jak zapewnił, 80 proc. osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo. W czwartek pobrano kolejnych 500 prób do badań.

Tour de drive-thru

Wojewoda przypomniał również o otwarciu w Wielkopolsce pierwszych punktów pobrań drive-thru. Najpierw powstało ono w powiecie krotoszyńskim, później w kaliskim i ostrowskim. W Kaliszu na 747 przebadanych osób 4 wyniki były dodatnie. W Ostrowie mobilne centrum będzie funkcjonować do piątku włącznie. Do tej pory przebadano ponad 1000 osób. Wśród nich wykryto jedną osobę chorą na COVID-19.

ZOABCZ WIDEO: Mierzą książkom temperaturę, czyli kwarantanna z przymrużeniem oka

Nie planowano uruchomienia takiego punktu w powiecie kępińskim, ale w związku z tym, że pojawiło się tam w ciągu kilku dni około 100 nowych zakażonych, decyzja została zmieniona. – Na bieżąco przyglądamy się sytuacji w całym województwie i wspólnie ustaliliśmy, że po Ostrowie w najbliższy weekend punkt będzie otwarty właśnie w powiecie kępińskim w jednej z gmin, w której jest najwięcej zakażeń – zapowiedział Łukasz Mikołajczyk.

W poniedziałek mobilne centrum pobrań drive-thru ruszy w Pleszewie i będzie czynne do środy 27 maja włącznie w godz. od 10.00 do 19.00. Kolejnym powiatem na mapie wojewody będzie Rawicz.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick