Strażak z Ostrowa został zastępcą komendanta w Krotoszynie

2
Mł. bryg. Zbigniew Foltyniewicz (z lewej) i nadbryg. Dariusz Matczak / fot. mł. bryg. Lucyna Rudzińska / KW PSP w Poznaniu
Ostrowski strażak pochodzący z Zacharzewa mł. bryg. Zbigniew Foltyniewicz został awansowany na zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie. W piątek odebrał akt z rąk Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Dariusza Matczaka. Służbę na nowym stanowisku rozpocznie oficjalnie 1 października.

To kontynuacja zmian kadrowych, które od kilku miesięcy zachodzą w krotoszyńskiej jednostce. W kwietniu informowaliśmy, że dotychczasowy komendant PSP w Kaliszu przeszedł na emeryturę. Wcześniej został zawieszony przez komendanta KW PSP na podstawie „poważnych doniesień medialnych”. Prawdopodobnie chodziło o artykuł w kaliskiej Gazecie Wyborczej, w którym opisano, że kierował samochodem znajdując się pod wpływem alkoholu.

Miejsce dotychczasowego szefa kaliskich strażaków zajął (najpierw w charakterze pełniącego obowiązki) st. bryg. Tomasz Polak, który wcześniej był komendantem w Krotoszynie. Jego obowiązki w Krotoszynie przejął dotychczasowy zastępca Polaka, a więc bryg. mgr inż. Marek Kalak. Formalnie nastąpiło to 1 maja. Od tamtego czasu nikogo nie powołano oficjalnie na jego zastępcę.

Teraz wiadomo, że zostanie nim właśnie mł. bryg. Zbigniew Foltyniewicz pracujący dotychczas w ostrowskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Biografia* mł. bryg. Zbigniewa Foltyniewicza

Mł. bryg. mgr inż. Zbigniew Foltyniewicz urodził się 16 marca 1975 roku w Zacharzewie. Po ukończeniu w 1997 roku Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zawodową służbę rozpoczął w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim na stanowisku specjalista-ratownik w tym samym roku w listopadzie został awansowany na stanowisko dowódcy zastępu. W trakcie służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim zajmował stanowiska dowódcy zastępu, dowódcy sekcji, młodszego specjalisty, starszego specjalisty, a od 1 kwietnia 2020 roku do 30 września 2022 roku stanowisko zastępcy dowódcy JRG. Od 1 października 2022 roku zostanie przeniesiony do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie gdzie pełni obowiązki Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP.

W trakcie pełnienia służby stale podnosił swoje kwalifikacje zawodowe na wyższych uczelniach cywilnych i Państwowej Straży Pożarnej kończąc kolejno w latach:

2002 – Politechnika Poznańska – Wydział Technologia Chemiczna (uzyskał tytuł inżyniera).
2018 – Studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej – przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w PSP (SPO).
2018 – Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu – Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna (uzyskał tytuł magistra).
2018 – Studia podyplomowe w Społecznej Akademii Nauk – Wydział zamiejscowy w Ostrowie Wielkopolskim na kierunku Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higiena Pracy.
2021 – Studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej – przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi (SPK).

Za swoje osiągnięcia zawodowe i wzorowe pełnienie obowiązków służbowych wyróżniony i odznaczony:

  • 2000 – Brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”.
  • 2021 – Dyplomem Komendanta Głównego PSP.

* za KW PSP w Poznaniu

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick