Komendant PSP w Kaliszu przeszedł na emeryturę. Powołano już nowego. Będą zmiany w regionie

4
Bryg. mgr inż. Tomasz Polak (drugi od prawej) został komendantem PSP w Kaliszu / fot. KW PSP w Poznaniu
Po tym jak dotychczasowy komendant PSP w Kaliszu zdecydował o przejściu na wcześniejszą emeryturę, jego miejsce zajął komendant PSP w Krotoszynie bryg. Tomasz Polak.

Wracamy do sprawy komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że został zawieszony. Taką decyzję – na podstawie „poważnych doniesień medialnych” podjął jego przełożony, a więc Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Dariusz Matczak. Była to reakcja na artykuł kaliskiej Gazety Wyborczej.

Cytowana na naszych łamach kom. Monika Rataj z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu poinformowała wówczas o zdarzeniu, do którego doszło na rondzie Westerplatte w Kaliszu. 38-letnia kobieta usiłowała tam dokonać obywatelskiego ujęcia w związku z tym, że tor jazdy samochodu prowadzonego przez kierującego hondą „mógł wskazywać, że kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości”. Jak zaznaczyła policjantka, „mężczyzna oddalił się pozostawiając na rondzie Westerplatte samochód”.

Dziennikarze GW dotarli do informacji, że kierowcą hondy był komendant PSP w Kaliszu. Jak podkreśliła przedstawicielka policji w rozmowie z wlk24.info, badanie alkomatem wykazało 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Od mężczyzny pobrano krew do dalszych badań. Postępowanie jest w toku. – Zawieszenie komendanta straży w Kaliszu będzie obowiązywać do czasu zakończenia postępowania prowadzonego przez organy ścigania. Od jego wyników będą zależeć dalsze kroki – powiedział wówczas w rozmowie z wlkp24.info bryg. Sławomir Brandt z biura prasowego KW PSP.

Dotychczasowy komendant PSP w Kaliszu zdecydował o przejściu na wcześniejszą emeryturę, a jego przełożony przyjął ten wniosek. „W związku z przejściem od 30 kwietnia 2022 roku na zaopatrzenie emerytalne dotychczasowego Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu z dniem 1 maja 2022 roku wielkopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Dariusz Matczak powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku komendanta miejskiego PSP w Kaliszu bryg. Tomaszowi Polakowi, dotychczasowemu komendantowi powiatowemu PSP w Krotoszynie” – czytamy na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

Jak dowiedział się portal wlkp24.info, 1 maja obowiązki komendanta PSP w Krotoszynie przejmie dotychczasowy zastępca, a więc bryg. mgr inż. Marek Kalak. Na razie nie wiadomo, kto przejmie jego dotychczasowe obowiązki.

Życiorys nowego komendanta PSP w Kaliszu*

bryg. mgr inż. Tomasz Polak urodził się 09 lipca 1980 roku w Jędrzejowie. Zawodową służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1999 roku jako słuchacz-kadet Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Po jej ukończeniu, w 2001 roku, podjął służbę stałą w Komendzie Miejskiej PSP w Szczecinie na stanowisku dowódcy zastępu. Z końcem 2003 r. uzyskał przeniesienie do Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach, gdzie zajmował kolejno stanowiska: st. inspektor w wydziale kadr, organizacji i nadzoru, st. specjalista ds. bhp i obronnych oraz pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych.

W latach 2010-2017 kontynuował służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, w której odpowiednio zajmował stanowiska: st. specjalisty, gł. specjalisty ds. bhp, obronnych i ochrony infrastruktury krytycznej, a także pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych. W sierpniu 2017 roku został skierowany do Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu na stanowisko naczelnika wydziału ds. operacyjno – szkoleniowych, a następnie od dnia 1 lutego 2018 r. do Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie, gdzie zajmował stanowisko zastępcy komendanta powiatowego. W latach 2018 – 2020, brał udział w pracach zespołu Komendanta Głównego PSP do spraw opracowania nowego rozporządzenia MSWiA w sprawie bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Z dniem 12 sierpnia 2020 r. został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie.

Łącząc służbę z nauką systematycznie podnosił swoje kwalifikacje na uczelniach cywilnych i Państwowej Straży Pożarnej:

2001 – Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie – technik pożarnictwa,
2006 – Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego – inżynier pożarnictwa,
2008 – Akademia Finansów w Warszawie, studia magisterskie na kierunku „Finansowanie Ratownictwa”,
2008 – Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach – studia podyplomowe na kierunku „Bezpieczeństwo i higiena pracy”,
2013 – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – studia podyplomowe dla kadry kierowniczej PSP na kierunku „Gospodarowanie zasobami”,
2014 – Kurs pedagogiczny dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
2022 – Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie – kontynuacja studiów podyplomowych na kierunku „Zapobieganie pożarom i awariom”.

Wyróżniony przez przełożonych szczebla wyższego za wzorowe pełnienie obowiązków służbowych, między innymi:

  • Brązowym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” – 2004 r.,
  • Srebrnym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” – 2011 r.,
  • Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2013 r.,
  • Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 2016 r.,
  • Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2021 r.,
  • Dyplomem Komendanta Głównego PSP – 2021.

* życiorys za KW PSP w Poznaniu

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Za jazdę po pijaku powinno być dyscyplinarne zwolnienie a nie emerytura i odprawy i będzie żył jak pączek w maśle a mógł spowodować wypadek i pozbawić kogoś zdrowia a nawet życia

    • Ja się jest w Solidarności i poddanym PiS to się przechodzi na zaopatrzenie emerytalne i odprawy….

  2. Powinien być zawieszony do wyjaśnienia sprawy gdy okaże się winnym to dyscyplinarka bez prawa do emerytury a nie nagradzać takich ludzi

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick