DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Stop przemocy. W ostrowskim Forum Synagoga rozmawiali o agresji

Przemoc rodzi przemoc, a często ofiara staje się nieświadomie sprawcą – to jeden z wniosków debaty „Stop przemocy”, w której udział wzięli m.in. specjaliści spotykający się z przemocą na co dzień w pracy: psychoterapeuta Eliza Wolańczyk, Łukasz Hantke, przewodniczący Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, podkomisarz Krzysztof Guździoł, zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji ostrowskiej policji oraz Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. To właśnie miasto zorganizowało debatę.

Moderatorem debaty była Anna Okrój, dyrektor generalna Telewizji Proart, która pytała gości m.in. o to, czy ludzie są świadomi tego, że doświadczają przemocy w kontekście faktu, że przemoc wobec kobiet dopiero od 27 lat uznawana jest za pogwałcenie praw człowieka.

Prezydent Klimek mówiła m.in. o tym, że według danych Rady Europy jedna na pięć kobiet codziennie staje się ofiarą przemocy. Czy jednak sama doświadczyła przemocy? – Na pewno tej przemocy doświadczam jako osoba publiczna, jako prezydent miasta, a więc osoba, która poddana jest codziennemu, często brutalnemu osądowi – tłumaczyła Beata Klimek.

Podkomisarz Krzysztof Guździoł wyjaśnił natomiast, do jakich zdarzeń przemocowych najczęściej wzywana jest policja w Ostrowie Wielkopolskim. To zwykle interwencje, w związku z awanturami domowymi. Rzadziej dochodzi do agresji fizycznych czy seksualnych – podkreślił.

Temat przemocy jest we współczesnym świecie niezmiernie istotny. Według danych ostrowskiej policji na terenie powiatu najczęściej dochodzi do przemocy psychicznej, choć to właśnie ten rodzaj agresji trudniej jest wykryć i – co za tym idzie – zapobiegać mu.

https://youtu.be/TgHyf63c39o

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • P
    proletaryusz

    piątek, 11 grudnia, 2020

    :), uśmiać się można. Czytali Powszechną Deklarację Praw Człowieka ONZ ( 1948 rok)? Czy tam cos jest o uznaniu przemocy wobec kobiet? A co ze swobodą wyrażania opinii , Pani Prezydent? A dlaczego nie porozmawiali o ograniczaniu wolności przez nielegalne, oj przepraszam spontaniczne, „strajki”(? co, gotowac obiadów nie bedą, spółkować z mężami..) kobiet
    Chcę zauwazyć, że każdy człowiek/obywatel ma także prawo do przemocy uosabiane przez organy państwa.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz