DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem. "Nie zabiła nie dlatego, że nie miała w ręku narzędzia zbrodni"

Wojciech Tochman był gościem ostrowskiej biblioteki. Opowiedział czytelnikom o swojej najnowszej książce poświęconej pierwszej Polce skazanej na dożywotnie więzienie po tym, jak zniesiono w Polsce karę śmierci. Niewykluczone, że gdyby prawo zmieniono później, bohaterka jego reportażu dzisiaj by nie żyła. W 2023 roku – po 27 latach – została warunkowo zwolniona z odbywania kary.

Wojciech Tochman – jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów przyjechał do Ostrowa Wielkopolskiego, aby spotkać się z czytelnikami. Pretekstem do tego była jego najnowsza książka zatytułowana „Historia na śmierć i życie”.

Opowiada o Monice Osińskiej skazanej razem z dwojgiem maturzystów w styczniu 1996 roku za zabicie młodej kobiety. Wszyscy zostali skazani na dożywocie. Była to jedna z najbrutalniejszych zbrodni początków III RP.

Jako jedyna z tej trójki wyszła na wolność. Sąd ponownie przeanalizował akta tamtej zbrodni i uznał, że nie uczestniczyła ona w niej w takim stopniu, jak dwaj pozostali skazani. Jest pierwszą Polską skazaną na dożywocie po tym, jak zniesiono w Polsce karę śmierci.

Najnowsza książka Wojciecha Tochmana opowiada losy najpierw skazanej, a później wypuszczonej na wolność kobiety. Jego reportaż jest także hołdem oddanym Lidii Ostałowskiej (dziennikarce, reporterce, pisarce oraz przyjaciółce  Tochmana), która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę tragedię.

Skazana odzyskała wolność w 2023 roku w ramach warunkowego przedterminowego zwolnienia. Spędziła w więzieniu 27 lat. – Sąd stwierdził, że jej rola w przestępstwie była mniejsza niż jej dwóch kolegów. Ja uważam, że Monika Osińska, bo tak się nazywa bohaterka „Historii na śmierć i życie”, nie zabiła. Nie zabiła nie dlatego, że nie miała w ręku narzędzia zbrodni – co do tego wszyscy byli zgodni – ale dlatego, że tam były wątpliwości, których nie dało się rozstrzygnąć – mówi Wojciech Tochman w rozmowie z Hanną Olejnik nagranej przez Telewizję Proart przy okazji spotkania autorskiego w Bibliotece Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Dłuższą wypowiedź reportażysty na ten temat obejrzysz w materiale wideo poniżej.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz