SMS z prośbą o zapłatę za energię? Uważaj na oszustów!

1
Fot. Max Fleischmann / Unsplash, screeny SMS-ów: Czytelnicy
Policja oraz PGE Dystrybucja ostrzegają przed kolejną falą ataków phishingowych, czyli takich, które są obliczone na wykradzenie danych m.in. karty kredytowej oraz loginu i hasła do konta bankowego. W komunikacie dystrybutora energii czytamy: "Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, ignorowanie takich wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikanie w aktywne linki w nich zawarte". Szczegóły na wlkp24.info.

Mieszkańcy południowej części Wielkopolski po raz kolejny dostają wiadomości tekstowe z ponagleniem o zapłatę za energię elektryczną. Oszuści podszywają się pod jednego z dostawców, a w treści SMS-a oprócz informacji o mijającym terminie, w którym można dokonać opłaty, zanim prąd zostanie wyłączony, znajduje się także link mający przyspieszyć formalności.

CZYTAJ TEŻ: Rozbój na 17-latce i pijany uciekinier z sądowym zakazem

Policja ostrzega przed tego rodzaju wiadomościami, które mogą być oszustwem i próbą wyłudzenia danych do logowania chociażby do konta bankowego. To jedna z metod od dłuższego czasu stosowanych przez oszustów.

„Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Tym razem ruszyła kampania phishingowa, gdzie złodzieje podszywają się pod „PGE”. Pod przykrywką niewielkich zaległości w rachunku za prąd chcą nas okraść. Nie dajcie się nabrać, bo te wiadomości są pułapką i jeśli postąpicie zgodnie z zaleceniami cyberprzestępców, to stracicie swoje oszczędności” – informowali kilka tygodni temu funkcjonariusze z komend wojewódzkich policji. Ataki powróciły w maju.

CZYTAJ TEŻ: Była tak chuda, że ledwo stała na nogach! 49-latek niemal zagłodził suczkę

Na stronie PGE Dystrybucja wyświetlany jest komunikat ostrzegający właśnie przed  SMS-ami fałszywymi wezwaniami do zapłaty przesyłanymi drogą SMS. W informacji czytamy: „Wiadomości zawierają informację o rzekomej należności, która w razie nieregulowania, spowoduje wstrzymanie dostaw energii. SMS zawiera również fałszywy link, prowadzący do strony internetowej. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, ignorowanie takich wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikanie w aktywne linki w nich zawarte”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Takie komunikaty przychodzą z polskich numerów komórkowych . Ciekawe dlaczego odpowiednie służby nie mogą ich znaleźć

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick