Są na rynku już 90 lat! Firma Lazur obchodzi jubileusz

0
Oficjalnie powstała 6 kwietnia 1929 roku w Skalmierzycach. Mowa o firmie Lazur, która swoją historię rozpoczęła jako mleczarnia, a później stopniowo przekształciła się w producenta serów. Przetrwała wybuch II wojny światowej i kryzysy w latach 50. Jej produkty zdobyły wiele nagród i obecnie są jednym z najbardziej rozpoznawalnych serów w kraju i za granicą. Lazur obchodzi jubileusz 90-lecia!

Firma była wielokrotnie wchłaniana przez większe spółdzielnie, a później reaktywowana jako samodzielna firma. Miało to miejsce między innymi w latach 1951-1956, kiedy firma została włączona do Powiatowego Zakładu Mleczarskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W 1957 roku ponownie rozpoczęła samodzielne funkcjonowanie, wprowadzając nowatorski pomysł produkcji serca pleśniowego. Ponowne wchłonięcie nastąpiło w latach 70. i przez 20 lat była częścią ostrowskiego zakładu.

Lazur może pochwalić się wieloma wyróżnieniami: to między innymi „Złota Mleczna Rewia” przyznana w 2000 roku na Międzynarodowych Targach Gdańskich, a rok później sery z Nowych Skalmierzyc zostały uznane za Mleczarski Hit Dziesięciolecia. Ta Nagroda Specjalna została przyznana za utrzymanie najwyższej jakości na Targach Mleczarskich „Mleko Expo” w Warszawie. W 2012 roku Lazur po raz kolejny został wyróżniony w konkursie „Teraz Polska” zdobywając prestiżową statuetkę.

Pomimo wielu modernizacji firmy, zachowana została tradycyjna receptura. – Produkujemy sery bez konserwantów, bez sztucznych barwników. Nasze produkty sprzedajemy nie tylko w Polsce, ale też na terenie 25 krajów za granicą – mówi Jerzyk Krzak, prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Lazur w Nowych Skalmierzycach. – To m.in. Stany Zjednoczone, Brazylia, Chile. Nasz sztandarowy produkt to Lazur Błękitny – dodaje Krzysztof Wróblewski, wiceprezes zarządu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick