Robi czepce od ponad 40 lat. Właśnie została nagrodzona

1
Fot. jarocin.pl
Prestiżowa nagroda im. Oskara Kolberga trafiła w ręce Stanisławy Kowalskiej z Goliny (gmina Jarocin). Kobieta otrzymała ją za zasługi dla kultury ludowej. Pani Stanisława od ponad 40 lat przygotowuje tradycyjne czepki i stroje ludowe na zamówienie.

Stanisława Kowalska z Goliny (gmina Jarocin) od ponad 40 lat zajmuje się haftowaniem czepców wielkopolskich. Jej zaangażowanie i wysiłki o to, by coraz bardziej zapominana tradycja przetrwała – zostały właśnie nagrodzone. Uhonorowano ją nagrodą im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla kultury ludowej”.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Umiejętności mieszkanki Goliny są ewenementem ci najmniej na skalę regionu, a spod jej igły wyszły m.in. tradycyjne czepce noszone niegdyś przez kobiety, stroje, haftowane zapaski, kryzy i koszule zdobione haftem nasnuwanym. W swoim życiu ubrała też niejeden zespół ludowy, który promuje jej umiejętności na scenach wielu przeglądów folklorystycznych. W 2017 roku prowadziła w Jarocinie warsztaty haftowania i szycia czepców kobiecych.

Właśnie została uhonorowana nagrodą im. Oskara Kolberga, etnografa, folklorysty, kompozytora, przyznawaną pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanisława Kowalska znalazła się w gronie 14 nagrodzonych. Wyróżnienie wróciło do Południowej Wielkopolski po pięciu latach. Ostatnią uhonorowaną w ten sposób osobą była Eugenia Wieczorek z Jarocina, która w 2013 roku została nagrodzona za koronki frywolitki.

Golina ma bogate tradycje w zdobywaniu nagrody im. Kolberga. W 1993 roku tytuł przypadł w udziale Pelagii Pietrzak, hafciarki snutkarki, a w 2005 roku – Zespół Regionalny „Goliniacy”.

Wśród dwunastu nagrodzonych w tym roku znalazły się cztery osoby z Wielkopolski. Oprócz Stanisławy Kowalskiej są to: Romuald Jędraszak, Leon Lewandowski i Joanna Prętkowska.

Lista wszystkich laureatów w historii (począwszy od 1974 roku)

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick